נתניהו נפגש עם משפחת מנגיסטו לראשונה מאז נעדר בנם: "עושים הכל על מנת להחזירו"

רה"מ אמר כי לא ירפה במאמצים להשיב את אברה ואת הנעדר הנוסף; ליאור לוטן הגיע אף הוא כדי להתנצל. מהמשפחה נמסר: מעריכים את הביקור, מבקשים מהציבור לשמור על איפוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר אחר הצהריים (שישי) באשקלון בבית משפחתו של אברה מנגיסטו, שנעדר זה עשרה חודשים ברצועת עזה. "באתי לפני כניסת השבת להיות עם משפחת מנגיסטו ודיברנו על אברה" אמר נתניהו בסיום הפגישה, "אנחנו עושים כל שביכולתנו להחזירו לארץ, כפי שאנחנו נמצאים בקשר עם משפחה של ישראלי נוסף במטרה להחזירו".

לדברי נתניהו, "אנחנו ניצבים מול אויב מאוד ציני, מאוד אכזר, שמתכחש לחובה ההומניטארית שלו להחזיר אזרחים תמימים בחזרה לארצם. אנחנו לא נרפה, אנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את האזרחים הללו".

לאחר הביקור פרסמה המשפחה הודעה מטעמה, בה ביקשה מהציבור "להמשיך ולשמור על איפוק". בני המשפחה כתבו עוד כי "אנחנו מעריכים את ביקורו של ראש הממשלה. הוא נתן לנו סקירה ושיתף אותנו בכל הידוע למדינה מהיום בו אברה חצה את הגבול ועד למצב כעת. המשפחה ביקשה מראש הממשלה שיעשה הכל כדי להחזיר את אברה הביתה בשלום".

שלשום שוחחו נתניהו ובני המשפחה לראשונה מאז חצה מנגיסטו את גדר הגבול לרצועת עזה. במשפחה קבלו על כך שנתניהו לא השיב למכתביהם במשך כמה חודשים ויצר איתם קשר רק לקראת פרסום הפרשה באמצעי התקשורת. הפגישה היום ארכה קרוב לשעה והשתתפו בה גם ראש עיריית אשקלון איתמר שמעוני וחברת הכנסת לשעבר פנינה תמנו שאטה.

לוטן ליד בית משפחת מנגיסטו, היוםצילום: אילן אסייג

נציגו של נתניהו לענייני שבויים ונעדרים, אלוף-משנה במיל' ליאור לוטן, שאתמול פורסמה הקלטה שבה הוא נשמע מאיים על משפחת מנגיסטו, הגיע אף הוא לבית המשפחה, על מנת להתנצל. 

לוטן אמר אחר הצהריים בפתח ביתה של משפחת מנגיסטו כי "בחודשים האחרונים אני מקיים קשר רציף וטוב עם המשפחה. בפגישה האחרונה נאמרו על ידי דברים שלא נכון היה להגיד ובשל כך אני מרגיש צורך עמוק להתנצל". הוא הוסיף כי "הדברים שנאמרו אינם משקפים את דרך התנהלותי, את ערכיי ואת דרך חשיבתי. קל וחומר שאינם משקפים את דעתו של ראש הממשלה ואת הרוח שהגדיר לביצוע המשימה, כפי שאפשר היה לראות מהשיחה שנתקיימה בינו לבין המשפחה. אני רוצה להבטיח למשפחה היום שאמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן ביחד עם המשפחה וכל מערכות המדינה כדי להביא למימושה של המשימה והשבתו המהירה בבריאות של אברה לביתו ולמשפחתו". אמש הגיב ראש הממשלה להקלטה של לוטן ואמר כי "אלו דברים שלא צריכים להיאמר".

בהקלטה, שפורסמה בחדשות 10, נשמע לוטן מזהיר את בני משפחתו של מנגיסטו שלא למתוח ביקורת על אופן הטיפול של המדינה בהיעדרותו. "מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל, ישאיר אותו עוד שנה בעזה", אמר. בעקבות הפרסום, התקשר לוטן לבית המשפחה והתנצל על דבריו. לדברי נתניהו, "טוב שליאור דיבר הערב עם בני המשפחה והתנצל בפניהם. ליאור פועל יומם וליל בהתנדבות כדי להחזיר את חיילינו ואזרחינו הנעדרים".

השיחה בין נציג רה"מ יאיר לוטן למשפחת מנגיסטוקרדיט: חדשות 10

בהודעה שמסר לתקשורת, כתב לוטן כי התנצל בפני המשפחה "על תוכן וסגנון חלק מהדברים שנאמרו במהלך שיחה ארוכה. הקשר הטוב שגיבשנו במהלך החודשים שחלפו יימשך בעבודה משותפת עד להשבת אברה לביתו". הוא הוסיף שימשיך לפעול בהתנדבות למען "החזרת חיילינו ואזרחינו השבויים והנעדרים".

בהקלטה שפורסמה אמש נשמע לוטן, בין היתר, מזהיר את המשפחה שלא לתעד את השיחה, שהתקיימה ביום רביעי האחרון. "אנחנו... לא מוצא חן בעיניי הדבר הזה, פגישות שלי לא רושמים. אני יאלו (אחיו של מנגיסטו), אני... אל תיכנס לי לדברים בבקשה, אני אדם מבוגר ממך, תן לי לסיים ושתהיה פה אווירה נעימה. אם אתם הולכים לנהל פרוטוקולים... תחליטו מה אתם רוצים - לעבוד ביחד או לעשות הצגות וקונצים וכשתחליטו אני אקבל כל דבר בכבוד". לאחר פרסום ההקלטה אמש, ביקשה משפחת מנגיסטו להבהיר כי התיעוד נעשה שלא מטעמה וללא ידיעתה. 

במהלך המפגש עם לוטן, שוחח ראש הממשלה בטלפון עם נציג המשפחה. נציג המשפחה שאל את נתניהו מדוע הוא מתעלם מהנושא, חרף מכתבים שהפנו אליו בנושא מזה שמונה חודשים. נתניהו השיב כי הוא מעורב בכל פרט ופרט של הפרשה, והבהיר כי הפרסום עלול להקשות על המו"מ לשחרורו של מנגיסטו.

עם סיום השיחה עם נתניהו, לוטן הבהיר לבני המשפחה כי הביקורת שהשמיעו כלפי נתניהו לא תסייע להם. "יש לכם שתי אפשרויות: אפשרות אחת להפנות את האצבע לחמאס ולהגיד 'אתה מחזיק באברה, אתה אחראי לגורלו, תחזיר לנו אותו ואנחנו רוצים לדעת שהוא חי'. זה אפשרות אחת. יש לכם אפשרות שנייה להחזיר את האצבע מהחמאס לירושלים ולהגיד 'אתם לא בסדר, נתתם לו לעבור, לא החזרת לנו מכתבים', אתם תבחרו. אני יש לי עמדה בזה - מה יעזור לישראל, מה יעזור לאברה ומה יעזור לחמאס, אבל תבחרו אתם ותהיו אחראים לתוצאות'". 

לוטן המשיך באיומים כלפי המשפחה: "אני אגיד לכם את זה בצורה הכי קשוחה שיש: מי שיעמיס על אברה את הסיפור בין העדה האתיופית למדינת ישראל ישאיר אותו עוד שנה בעזה, מי שיעמיס על אברה את הסיפור שלו, מה הוא כועס, מה הוא מתוסכל, מה קשה לו - ישאיר את אברה עוד שנה בעזה". בהמשך השיחה הוא הוסיף: "אם לא נהיה ביחד אנחנו נעשה טעויות והחמאס על טעות יקח ויתרגם אותה לעוד שנה או לעוד מחיר". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ