ג'קי חורי
גילי כהן

צבא לבנון דיווח היום (שבת) כי מטוס ישראלי ללא טייס התרסק בסביבות השעה 8:30 בים, סמוך לנמל טריפולי. בדובר צה"ל סירבו לאשר את הדיווח ומסרו כי הם אינם מתייחסים לפרסומים זרים. תמונות שהופצו ברשת נראה מל"ט ועליו סימנים דומים לאלו הנמצאים על כלי טיס של חיל האוויר הישראלי, ונראה כי מדובר בכלי טיס בלתי מאויש מסוג "הרמס 450".

מקורות ביטחוניים בלבנון הסבירו אתמול לעיתון הלבנוני "א־נהאר" כי על פי ההערכות, המטוס סרק את אזור חוף לבנון ואת החוף הסורי, וייתכן שנפילת כלי הטיס בסמוך לנמל של טריפולי מנעה את פיצוצו, כפי שלכאורה התרחש בחודש שעבר. אז דווח בכלי התקשורת בלבנון כי מטוס חיל האוויר הפציץ מל"ט ישראלי שהתרסק בבקעת הלבנון. קצין בצבא לבנון אמר אז לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי סיבת הפיצוץ "עדיין אינה ברורה במאה אחוז אולם סביר להניח שזו היתה תקיפה אווירית של ישראל כדי להשמיד את המל"ט שלהם".

המל"ט הישראלי שהתרסק בים מול טריפוליקרדיט: מתוך היוטיוב של צבא לבנון

לפי אותם מקורות ביטחוניים, שצוטטו בעיתון הלבנוני, פיצוץ כלי הטיס ההוא היה עניין קל יחסית לעומת תקיפה באזור נמל טריפולי, וייתכן שלכן החליטה ישראל לא להגיב. כך או אחרת, לעת עתה לא הודיעה ממשלת לבנון אם בכוונתה להגיש תלונה לאו"ם בגין הפרת החלטת מועצת הביטחון 1701 שהתקבלה אחרי מלחמת לבנון השנייה וחדירה למרחב האווירי שלה. "א־נהאר" ציין בהקשר הזה כי ישראל מפרה כמעט באופן יומיומי את ההחלטה על ידי חדירת מטוסים ומל"טים לשמי לבנון ולא נראה שהתלונות לאו"ם אפקטיביות.

בדצמבר האחרון דיווחו כלי תקשורת בסוריה כי מזל"ט ישראלי נפל במחוז קוניטרה, הסמוך לגבול עם ישראל. מדובר צה"ל נמסר אז כי האירוע אינו מוכר להם. שלושה חודשים לפני כן, מל"ט מדגם "רוכב שמיים" נפל באזור מרג' עיון שבדרום לבנון. צה"ל אישר את הדבר ומסר כי "בפעילות שגרתית במרחב גבול לבנון נפל כלי טיס זעיר ללא טייס שביצע משימת סיור לאורך הגבול, הכלי נפל כתוצאה מתקלה טכנית. נסיבות האירוע מתוחקרות".

המל"ט הישראלי נמשה מהמים, היוםצילום: רויטרס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ