כבילתו של העציר המינהלי חדר עדנאן למיטת בית חולים הוסרה בעקבות עתירה

עדנאן, הצפוי להשתחרר מחר, נאזק שוב למיטה בתום ניתוח חירום שעבר בביה"ח קפלן. האזיק הוסר מיד עם הגשת עתירה נגד המהלך. עדנאן עדיין מחלים מהשלכות שביתת הרעב הממושכת שלו

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

בעקבות עתירה שהגיש ארגון זכויות אדם, שירות בתי הסוהר הסיר את האזיק מרגלו של העציר המינהלי חדר עדנאן, שכבל אותו למיטה - הפעם בבית החולים קפלן - לאחר ניתוח חירום שעבר. השב"ס הסיר את האזיק מיד עם הגשת העתירה, טרם הדיון בבית המשפט.

עדנאן נאזק כשבוע לפני שחרורו הצפוי מחר (ראשון), ובעודו מחלים מהשלכות שביתת הרעב הממושכת שלו בבית החולים קפלן. במשך חודש קודם לכן, כשעדיין קיים את שביתת הרעב שלו, היה עדנאן מאושפז ב"אסף הרופא" כשהוא כבול בידו וברגלו.

תמונתו של עדנאן בג'נין לקראת שחרורו הקודם, ב-2012 צילום: אי־פי

על אף שהוא משתחרר מחר, עדנאן, יחד עם עמותת הרופאים לזכויות האדם ועורכי הדין עדי לוסטיגמן ותמיר בלנק, החליטו להגיש לבית המשפט המחוזי לעניינים מינהליים בלוד עתירה נגד הכבילה. מיד לאחר הגשת העתירה, כאמור, הוסר האזיק מרגלו.  

ביום רביעי התקיים הדיון בעתירה. השופט אברהם טל הסכים עם עמדת שב"ס, שמכיוון שעדנאן כבר אינו כבול, העתירה תיאורטית בלבד. השופט לא קיבל את טיעון בלנק, שהדיון חיוני כי ייתכן שעדנאן יאושפז וייכבל שוב בבית החולים לפני שחרורו. בכתב העתירה, בלנק ולוסטיגמן ביקשו גם לקבל לידיהם את כל האסמכתאות לכבילתו עדנאן במהלך אשפוזו ב"אסף הרופא". פקודת שב"ס מחייבת למלא טופס המנמק את הכבילה. טל שאל את עו"ד אילן רזניק, בא כוח היועץ המשפטי לממשלה, האם בידו האסמכתאות. כשזה השיב בשלילה אמר טל לבאי כוחו של עדנאן שעליהם לבקש את האסמכתאות באמצעות החוק לחופש המידע.  

בארבעת הימים הראשונים של השבוע טולטל עדנאן בין ארבעה מקומות: ביום ראשון הוא הועבר מ"אסף הרופא" למר"ש, מרפאה של השב"ס ברמלה. במר"ש חלה הרעה במצבו, והוא נזקק לניתוח דחוף, שבוצע בבית החולים "קפלן". מיד לאחר הניתוח הוא נאזק ברגלו, אך כאמור, האזיק הוסר עם הגשת העתירה. ביום רביעי, החזיר שב"ס את עדנאן למרפאת שב"ס.

בתגובה לשאלת "הארץ" האם הכבילה תואמת את האתיקה הרפואית של בית החולים, ענה דובר "קפלן" אופיר לוי כי "העניין אינו קשור כלל בצוות הרפואי של בית החולים אלא בנהלי שירות בתי הסוהר בלבד". דוברת שב"ס סיון ויצמן כתבה בתגובה ל"הארץ"  ש"השמירה על העצור נעשית על פי שיקול דעת והערכות מצב הנוגעות גם למצבו הבריאותי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ