דיפלומט מערבי ל"הארץ": אופטימיות לגבי הסיכוי להגיע להסכם עם איראן מחר

שני דיפלומטים אמרו לסוכנות אי-פי שקרוב לוודאי שההסכם יושג היום, וכי הודעה בנושא מתוכננת למחר. לפי דיווח באיראן כל הסנקציות הכלכליות על טהראן יוסרו ויישארו עליה מגבלות שיוסרו בהמשך

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

יממה לפני תום מועד שיחות הגרעין בין נציגי המעצמות ואיראן המתקיימות בווינה, מביעים הצדדים אופטימיות. דיפלומט מערבי אמר ל"הארץ" כי יש אופטימיות לגבי האפשרות להגיע לסיכומים ולהודיע על הסכם גרעין עם איראן מחר (שני). שני דיפלומטים אמרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי קרוב לוודאי שההסכם יושג עוד היום, וכי הודעה בנושא מתוכננת למחר. כמו כן נודע כי שר החוץ של רוסיה, סרגיי לברוב, יצא ממוסקבה בדרכו לווינה כדי להצטרף לשיחות.

בכיר בצוות המו"מ האמריקאי אמר מנגד כי אין בכוונתו לעשות ספקולציות לגבי עיתוי ההגעה להסכם "במיוחד כיוון שהעובדה היא שנותרו נושאים משמעותיים שעדיין לא נפתרו". 

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, אמר בשיחה עם כתבים בווינה כי "אנחנו מתקרבים לרגע של החלטות אמיתיות. יש לפנינו עוד כמה סוגיות קשות אבל אני מלא תקווה‎". גם שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס אמר כי "אני מקווה שאנחנו מגיעים סוף סוף לשלב האחרון בשיחות. אני מאמין בכך".

קרי בווינה, היוםצילום: אי־אף־פי

סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" שמקורבת למשמרות המהפכה דיווחה בצהריים מפי מקור במשלחת האיראנית כי לפי טיוטת הסכם הגרעין המתגבש "כל הסנקציות יוסרו מעל איראן אך יישארו עליה מגבלות זמניות שיוסרו אחרי פרק זמן מוגבל". לדברי המקור האיראני כל הסנקציות הכלכליות והסנקציות בתחום הבנקאות יוסרו מיד אחרי אימוץ ההסכם. המקור הוסיף שגם אמברגו המשק שמוטל על איראן על ידי מועצת הביטחון מאז 2006 יוסר וייקבעו הגבלות זמניות על סחר בנשק עם איראן למשך פרק זמן מוגבל. לדברי המקור כל סעיפי ההסכם אינם חורגים מהקווים האדומים שהציג המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.

למרות שיחות אינטנסיביות בווינה במהלך כל סוף השבוע, עדיין לא ברור אם הצדדים מתקרבים להסכם. בשני הצדדים רומזים כי לא תהיה הארכה נוספת של השיחות מעבר ליום שני, אולם קשה לדעת אם לא מדובר בטקטיקה של משא ומתן ובניסיונות הפעלת לחץ. בסוף השבוע, בפעם הראשונה מאז תחילת סבב השיחות הנוכחי,  עדכנה יו"ר צוות המשא ומתן של ארה"ב ונדי שרמן את היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, יוסי כהן, בהתקדמות המגעים עם האיראנים. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף הבוקר את המעצמות על רקע הסכם הגרעין המתגבש. לדבריו, "שליט איראן חמינאי אומר שצריך להילחם בארה"ב גם אם יהיה הסכם, רוחאני בראש מצעד שנאה שבו שורפים דגלים של ארה"ב וישראל וקוראים 'מוות לאמריקה ולישראל', ובאותו זמן בווינה נמשך מצעד הוויתורים לאיראן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה.

ראש הממשלה הוסיף כי ההסכם המתגבש סולל את דרכה של איראן להרבה פצצות גרעין ומסכן את שלום העולם כולו. "איראן לא מסתירה את כוונתה להמשיך בתוקפנותה הרצחנית גם מול מי שנושא ונותן איתה", אמר נתניהו. "אולי המעצמות מוכנות להיכנע למציאות שאיראן מכתיבה, שכוללת את קריאותיה הבלתי פוסקות להשמדתה של מדינת ישראל. אנחנו לא נשלים עם זה".

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי הבהיר אתמול במפגש עם סטודנטים בטהראן כי המאבק נגד ארה"ב יימשך גם אחרי הסכם הגרעין, אם זה יושג. "ארה"ב היא דוגמה מושלמת ליהירות", אמר חמינאי. "האומה האיראנית צריכה להיות מוכנה להמשיך במאבק נגד המעצמות היהירות". התבטאותו של חמינאי על היום שאחרי הסכם גרעין, עשויה להצביע על נסיון שלו להכשיר את דעת הקהל האיראנית לקראת עסקה קרובה. דבריו של חמינאי פורסמו בטלוויזיה האיראנית בשפה האנגלית.

שיחות הגרעין הוארכו ביום שישי בפעם השלישית בסבב ההידברות הנוכחי. תאריך היעד החדש שנקבע הוא מחר, 13 ביולי. ההודעה על הארכת השיחות הגיעה אחרי שהיה נראה שהן שוקעות אל תוך משבר שמאיים לפוצץ את המשא ומתן כולו. ביום חמישי בערב, כאשר התברר שהצדדים לא יצליחו להגיע להסכם עד חצות, החלו חילופי האשמות ואיומים הדדיים בין המשלחת האמריקאית למשלחת האיראנית. 

בכיר במשלחת האיראנית לשיחות בווינה אמר בתדרוך לכתבים כי המעצמות, ובמיוחד ארה"ב, הקשיחו את עמדותיהן והעלו בפני איראן דרישות חדשות ומוגזמות שסתרו את ההבנות בין הצדדים. הבכיר האיראני טען כי למרות שהמעצמות חזרו בהן מסיכומים קודמים, איראן אינה מתכוונת לעזוב את שולחן המשא ומתן ומעוניינת להמשיך בשיחות עד להשגת הסכם. הבכיר האיראני ציין כי העמדות שמציגות המעצמות דוחפות את השיחות יותר ויותר לכיוון מבוי סתום. "הם פתחו במלחמה פסיכולוגית נגדנו ומשחקים במשחקי האשמות", אמר הבכיר האיראני, "הם רוצים שאנחנו ניכנע לדרישותיהם המוגזמות או שנואשם כמי שאחראים לכישלון השיחות".

ההאשמות של הבכיר האיראני נגד ארה"ב ושאר המעצמות הגיעו לאחר הצהרה של שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי, שכללה מסר להנהגה האיראנית. קרי אמר כי "המשא ומתן הזה אינו אינסופי. אם החלטות קשות לא יתקבלו, אנחנו מוכנים להודיע על סיום התהליך". 
ביום שישי ניסו הן האיראנים והן האמריקאים לבלום את ההידרדרות.

נשיא איראן חסן רוחאני, ששב לארצו לאחר ביקור קצר ברוסיה, אמר לכתבים כי שיחות הגרעין נכנסו "לשלב רגיש". רוחאני אמר את הדברים זמן קצר לפני פגישה בין קרי ועמיתו האיראני מוחמד ג'וואד זריף. לאחר פגישה זו שינו צוותי המו"מ של איראן וארה"ב את הטונים וניסו להוריד את גובה הלהבות. כדי להעביר מסר הרגעה פומבי, הזמין קרי צלמים לפגישה שקיים עם צוות המשא ומתן האמריקאי ביום שישי בערב. קרי אמר כי ביממה האחרונה הושגה התקדמות בשיחות. "פתרנו חלק מהנושאים שהיו במחלוקת", הוא אמר. "האווירה טובה ומועילה ונמשיך לשבת גם הערב וגם מחר. יש לנו עוד כמה נושאים מאוד קשים".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ