גילי כהן
גילי כהן

מפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה ישראל שומר, נחקר באזהרה בעקבות התקרית בה ירה למוות בפלסטיני שידה לעברו אבנים וסלעים, לפני כעשרה ימים. סרטון אבטחה שהגיע לידי "בצלם" מתעד את האירוע והועבר למשטרה הצבאית החוקרת. בתיעוד נראה כי הירי בוצע לאחר שהפלסטיני כבר נמלט מאזור התקרית.

מוחמד האני אלכסבה, בן 17 ממחנה הפליטים קלנדיה, נהרג מאש כוח צה"ל לפני כעשרה ימים, לאחר שיידה סלע לעבר מכוניתו של מפקד החטיבה באזור, אל"ם ישראל שומר. לפי הדיווח הצבאי, לאחר שהרכב, ג'יפ מסוג פג'ארו, נרגם באבנים, הקצין פתח בנוהל מעצר חשוד וירה באלכסבה.

בתיעוד מצלמת האבטחה נראים החיילים יוצאים במהירות מהג'יפ לאחר הפגיעה בו וניפוץ השמשה, אך לא נראה כי הכוח ממשיך להיות מותקף באבנים לאחר הפגיעה הראשונית. הירי עצמו אינו מתועד ומתרחש מחוץ לשדה הראייה של מצלמת האבטחה, אך לאחר זמן קצר - של כחצי דקה, נראו החיילים חוזרים אל הג'יפ וממשיכים בדרכם.  לטענת "בצלם", מיידה האבנים הפלסטיני נמלט בשלב זה, ולכן לא היווה עוד סכנה עבור הכוח.

אלכסבה נורה ונפגע בפלג גופו העליון והובהל לבית החולים ברמאללה, שם נקבע מותו. תחקירן של "בצלם", איאד חדד, שצילם את גופתו של אלכסבה לאחר המוות, טוען כי בתמונה ניתן לראות פגיעה משלושה קליעים - אחד פגע בפניו ושניים פגעו בו מאחור בגבו. לפי מידע זה, לא עולה כי ישנן פגיעות ירי ברגליו של אלכסבה, כפי שמתכונת נוהל מעצר חשוד דורשת.

תמונות אלו, יחד עם סרטון האבטחה, הועברו אל מצ"ח, שחוקרת את הפגיעה באלכסבה. ב"בצלם" טוענים כי הגיבוי הפומבי שהוענק למח"ט על-ידי הדרג הפוליטי וכן הדרג הצבאי הבכיר, מעמידים בספק את יכולה של המשטרה הצבאית החוקרת לבדוק כראוי את התקרית.

משך הזמן הקצר שעבר עד לחזרתם של החיילים לרכב, יחד עם התמונות שצילם התחקירן, מעלים שאלה אם אכן בוצע נוהל מעצר חשוד כפי שדיווח הצבא. ב"בצלם" הדגישו כי החיילים עזבו את המקום מבלי להגיש לפצוע טיפול רפואי, ובעיניהם מדובר בהפרה של פקודות הצבא המחייבות לוודא מתן טיפול רפואי הולם לנפגע. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ