רוחאני רומז כי מתקרבת ההודעה על הסכם גרעין: מימשתי את הבטחת הבחירות שלי

איראן והמעצמות קרובות יותר מאי-פעם להסכם גרעין היסטורי שיסיים יותר מעשור של משא ומתן. נשיא איראן הצהיר כי הבטחתו היתה לטפל בסוגיית הגרעין וכי הוא עמד בה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים10
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא איראן חסן רוחאני רמז הערב (ראשון) כי ההודעה על תפורסם בקרוב. בארוחת ערב לשבירת צום הרמדאן עם קבוצה של נשים איראניות אמר רוחאני כי הבטחת הבחירות שלו היתה לפתור את סוגיית הגרעין והוא עשה זאת.

"תודה לאל, מימשתי את הבטחת הבחירות שלי לנסות ולפתור את משבר הגרעין", אמר רוחאני, "אנחנו נמצאים במרחק של כמה צעדים מהפסגה... גם אם התהליך ייעצר עכשיו, אנחנו עשינו את חובתנו".

איראן והמעצמות קרובות יותר מאי-פעם להסכם גרעין היסטורי שיסיים יותר מעשור של משא ומתן. דיפלומט מערבי שמעורה בפרטי השיחות בין הצדדים בווינה אמר כי הוא אופטימי לגבי הסיכוי להגיע להסכם גרעין ולהודיע עליו מחר.

רוחאני נואם בעיר קום באיראן, בפברוארצילום: אי־אף־פי

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ושר החוץ של איראן מוחמד ג'וואד זריף ששוהים בווינה כבר 16 יום ברציפות קיימו היום פגישה נוספת כדי לסכם את הנקודות הפתוחות האחרונות בהסכם. לאחר הפגישה אמר זריף לעיתונאים כי נותרה עוד עבודה לעשות, אולם לא תהיה הארכה של המו"מ מעבר ליום שני בחצות. בכיר בצוות המו"מ האמריקאי אמר גם כן "שנותרו נושאים משמעותיים שעדיין לא נפתרו".

הנושאים האחרונים אותם יש לפתור יסוכמו מחר בפגישות שיקיימו שרי החוץ של איראן והמעצמות. שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב ושר החוץ של סין וונג יי הגיעו הערב לווינה. שר החוץ הבריטי פיליפ המונד יגיע לווינה מחר בבוקר. שר החוץ של צרפת לורן פאביוס שכבר שוהה בווינה אמר לכתבים כי הוא "מקווה שאנחנו מגיעים סוף סוף לשלב האחרון בשיחות. אני מאמין בכך".

גם באיראן נערכים להסכם המתקרב. דובר משטרת טהראן הודיע אתמול כי הושלמה ההיערכות לחגיגות שיתקיימו ברחבי הבירה מיד לאחר הכרזה על הסכם גרעין עם המעצמות. אופן התבטאותו של נשיא איראן הערב בצורה כמעט ולא משאיר מקום לספק כי הסכם גרעין הוא עניין של שעות.

הסכם הגרעין המתגבש הינו מסמך עב כרס. הפרק המרכזי מונה 20 עמודים, אך לצידו יש כמה נספחים בני 80 עמודים בסך הכל. סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" שמקורבת למשמרות המהפכה דיווחה בצהריים מפי מקור במשלחת האיראנית כי לפי טיוטת הסכם הגרעין המתגבש "כל הסנקציות יוסרו מעל איראן אך יישארו עליה מגבלות זמניות שיוסרו אחרי פרק זמן מוגבל".

לדברי המקור האיראני כל הסנקציות הכלכליות והסנקציות בתחום הבנקאות יוסרו מיד אחרי אימוץ ההסכם. המקור הוסיף שגם אמברגו המשק שמוטל על איראן על ידי מועצת הביטחון מאז 2006 יוסר וייקבעו הגבלות זמניות על סחר בנשק עם איראן למשך פרק זמן מוגבל. לדברי המקור כל סעיפי ההסכם אינם חורגים מהקווים האדומים שהציג המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי.

בירושלים, ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע הסכם הגרעין המתגבש. "שליט איראן חמינאי אומר שצריך להילחם בארה"ב גם אם יהיה הסכם, רוחאני עמד בראש מצעד שנאה שבו שורפים דגלים של ארה"ב וישראל וקוראים 'מוות לאמריקה ולישראל', ובאותו זמן בווינה נמשך מצעד הוויתורים לאיראן", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית.

ראש הממשלה הוסיף כי ההסכם המתגבש סולל את דרכה של איראן להרבה פצצות גרעין ומסכן את שלום העולם כולו. "איראן לא מסתירה את כוונתה להמשיך בתוקפנותה הרצחנית גם מול מי שנושא ונותן איתה", אמר נתניהו. "אולי המעצמות מוכנות להיכנע למציאות שאיראן מכתיבה, שכוללת את קריאותיה הבלתי פוסקות להשמדתה של מדינת ישראל. אנחנו לא נשלים עם זה".

במהלך ישיבת הממשלה, הרחיב נתניהו על הסוגייה האיראנית ואמר לשרים כי דברים שנאמרים בהקשר להסכם המתגבש מזכירים את מה שנאמר לאחר חתימת ההסכם עם צפון קוריאה. "כולם יודעים איך זה הסתיים", הדגיש נתניהו, ואף הציג בפני הממשלה סרטון בו נראה נשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון נואם ב-21 באוקטובר, 1994, ביום חתימת "המסגרת המוסכמת" הדו-צדדית בין ארה"ב לצפון קוריאה, שהיתה אמורה לשים קץ לתוכנית הגרעין הצבאית של המדינה הקומוניסטית.‎

בנאום שבסרטון אומר קלינטון כי ההסכם עם צפון קוריאה יגרום לה לפרק את תוכנית הגרעין שלה ויהפוך את העולם למקום בטוח יותר ככל שהפצת הנשק הגרעיני תואט. צפון קוריאה התנערה מן ההסכם ב-2003 וחידשה את תכנית הגרעין הצבאית שלה. לאחר כמה שנים היא ביצעה ניסוי בנשק גרעיני ולפי הערכות שונות יש ברשותה כיום כמה פצצות אטום מבצעיות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ