פרשנות || באיראן ממתינים בנשימה עצורה להודעה על חתימת ההסכם

הפרלמנט האיראני כבר אותת שהוא מוכן ונראה כי הקווים האדומים של טהראן הולכים ודוהים לקראת הישורת האחרונה. הקונגרס האמריקאי הוא זה שיעמוד דווקא למשפטה של דעת הקהל העולמית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"אנחנו נהיה לצד הציבור אם תתחוללנה חגיגות המוניות לכבוד חתימת ההסכם, בתנאי שהן תתנהלנה על פי החוק וההלכה", הודיע אתמול דובר משטרת איראן, שהסביר כי המשטרה כבר ערוכה ומוכנה לקראת החגיגות. למרות זאת, דווקא נשיא איראן חסן רוחאני שמר עדיין על איפוק והבהיר כי "גם אם לא ייחתם ההסכם, העולם יעריך את העמדה הרציונלית של איראן". העולם אולי יעריך את מה שיעריך, אבל הציבור וההנהגה הפוליטית באיראן ממתינים בנשימה עצורה לקראת ההודעה הרשמית על חתימת ההסכם. צוות המו"מ האיראני אפילו זכה לברכות ושבחים של יותר ממאתיים חברי פרלמנט על "עמידתו האיתנה מול הדרישות המופרזות של הצד השני", הכרזה שמאותתת באור בוהק שהפרלמנט האיראני כבר מוכן להסכם.

בהצהרה חתומה שפורסמה אתמול מזכירים חברי הפרלמנט לרוחאני ולצוות המו"מ מה הם הקווים האדומים שאין לחצותם: הסרת הסנקציות הכלכליות והצבאיות ואיסור פיקוח על מתקנים צבאיים ותשאול מדעני גרעין איראניים. אולם על פי נוסח ההצהרה נראה כי הקווים האדומים של איראן הולכים ודוהים לקראת החתימה.

מי שבכל זאת חצה קו אדום הוא עלי אכבר רפסנג'נאי, הנשיא לשעבר וראש המועצה לבחינת האינטרסים של האומה, אולי המועצה החשובה ביותר בתהליך קבלת ההחלטות, אשר אמר בריאיון בלעדי לגרדיאן כי "אם ייחתם ההסכם יהיה זה צעד ענק... שברנו טאבו בכך שניהלנו מו"מ ישיר עם ארה"ב", ואם הדברים יתפתחו כראוי "פתיחת שגרירות אמריקאית בטהראן איננה בלתי אפשרית". זהו חידוש שעד כה לא נשמע מפיו של בכיר בדרגתו של רפסנג'אני ועל אף שהדברים נאמרו כבר לפני כמה ימים, עדיין לא נשמעו כל גינוי או הפרכה מצד חמינאי.

רוחאני בצעדה פרו-פלסטינית בטהרן, שלשוםצילום: אי־פי

המו"מ עם איראן חצה מזמן את נקודת האל־חזור, אחרי שהסכם הביניים שנחתם בנובמבר 2013 נשא את טביעת אצבעותיו של חמינאי. עקרונות ההסכמה שהקריא בפומבי ג'ון קרי בלוזאן בחודש אפריל הוכיחו ששום צד אינו מוכן לוותר על הסכם. לא רק המו"מ עם האמריקאים הוכשר על ידי חמינאי, גם סעיפי ההסכם וחמשת הנספחים שבהם טמון שדה המוקשים הנפיץ, הוצגו לו וליועצי הגרעין שקרובים לו.

ההנהגה האיראנית בחנה את תוכנית התקדמות המו"מ משני היבטים מרכזיים: המפרט הטכני של ההסכם ודרכי שיווקו לציבור, למשמרות המהפכה ולאגף השמרני־רדיקאלי. המפרט הטכני שכולל את מספר הצנטריפוגות שתוכל איראן להפעיל, כמות האורניום המועשר, רמת העשרתו ודרכי הפיקוח על יישום ההסכם, נחשבו דווקא קלים יחסית לפתרון וחלקם אכן נפתר כבר בשלבים הראשונים של המו"מ.

השיחות הגיעו לסף משבר כאשר החל הדיון בסוג הסנקציות שיוסרו ולוח הזמנים להסרתן. הדרישה האיראנית היתה חד־משמעית: הסרה מלאה מיד עם חתימת ההסכם. פרשנים איראניים מהאגף הרדיקאלי הבהירו כי ללא הסרה מלאה לא היה מלכתחילה כל טעם להתחיל במו"מ. לכך אגב, שותפים גם אישים באגף השמרני והליברלי. בלי הסרת סנקציות אין למשטר מה לשווק לאזרחיו, אין לו במה להצדיק את ה"טאבו שנשבר" או לתת כיסוי למה שחמינאי הגדיר כ"גמישות הירואית", ביטוי שפרץ את הדרך לניהול המו"מ.

איראן גם יזמה כבר שורה של צעדים במישור הכלכלי, כמו חתימה על חוזים עתידיים עם שורה של תאגידים בינלאומיים ובניית תשתית של הסכמים עם צרכניות נפט כדי להחזיר לעצמה נתחי שוק שנשללו ממנה בעקבות הסנקציות. גם במישור הפנימי הורה הנשיא רוחאני לנסח רפורמה כלכלית מקיפה, שנשענת על ההנחה שההסכם נחתם. במקביל אימצה איראן אסטרטגיה דיפלומטית פומבית שנועדה להטיל את האשמה על המערב, ובמיוחד על ארה"ב, במקרה שברגע האחרון משהו יכשיל את החתימה.

הפרלמנט האיראני אימץ אמנם חוק שמחייב את הממשלה לדאוג לאינטרסים ולזכויות של איראן בתחום הגרעין, אבל דווקא הקונגרס האמריקאי הוא זה שיעמוד למשפטה של דעת הקהל העולמית ולא איראן. שכן האפשרות שהעניק הקונגרס לעצמו לעיין בהסכם, להסתייג ממנו ואף לדחותו בחקיקה, מעניקה לאיראן מעמד של מדינה שוחרת פיוס והיא עלולה להטיל על ארה"ב את תפקיד משביתת השמחה העולמית. אולם גם אם ידחה הקונגרס את ההסכם ויצליח להתגבר על הווטו הנשיאותי הצפוי, אין שום ודאות בכך שגם מדינות אירופה, רוסיה וסין ימשיכו לדבוק בסנקציות, קל וחומר אחרי שתעבור ההחלטה באו"ם על הסרת הסנקציות. אם זה יהיה מהלך הדברים, לחלק גדול מהסנקציות האמריקאיות לא תהיה עוד משמעות רבה יחסית לכוחן טרם ההסכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ