משא ומתן לילי בווינה; דיפלומטים: הסכם צפוי לפנות בוקר

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה כי טיוטת ההסכם כוללת גישה של פקחי האו"ם גם למתקני הגרעין הצבאיים של טהרן. נראה כי השיחות נכנסו לישורת האחרונה בהחלט וההכרזה על ההסכם עשויה להיות בשעות הקרובות

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

נציגי איראן ושש המעצמות ממשיכות במו"מ לילי בווינה בנסיון להגיע להסכם גרעין. דיפלומטים מערביים העריכו אמש (שני) כי הודעה של שרי החוץ על ההסכם תתפרסם במהלך הלילה ולאחריה תתקיים מסיבת עיתונאים. דיפלומטים מסרו לסוכנות הידיעות אי-פי כי סביר שהסכם בין איראן למעצמות יושג לפנות בוקר. 

סוכנות הידיעות רויטרס דיווחה הלילה, מפי גורם דיפלומטי, כי טיוטת ההסכם בין המעצמות לאיראן כוללת גישה של פקחי האו"ם לכל מתקני הגרעין במדינה, כולל אלו הצבאיים, בהתאם לדיונים שיתקיימו בין הצדדים.

עוד ציין המקור הדיפלומטי, כי במידה וייחתם ההסכם - מועצת הביטחון של האו"ם תקיים הצבעה לאישור הצעדים בהסכם עוד החודש. הגורם טען כי הצעדים כוללים הגבלה של תכנית הגרעין ויישום הקלות בסנקציות על טהרן במחצית הראשונה של שנת 2016. עם זאת, נמסר כי המידע הינו ראשוני ומבוסס על הטיוטה של הסכם הגרעין. בהתאם, יתכן ויכלול תיקונים שונים לפני אישורו הסופי מול שש המעצמות ואיראן.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר אמש לכתבים מחוץ למלון קובורג בווינה, שבו מתקיים המו"מ, כי שיחות הגרעין לא צפויות להסתיים עד שעות המאוחרות של הלילה. משמעות הדברים היא שבין הצדדים עדיין יש מחלוקות שמונעות הודעה על הסכם ושיחייבו הארכה נוספת של השיחות שאמורות היו להסתיים בחצות.

שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף בווינה, השבועצילום: אי־פי

מאוחר יותר אמר דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט בתדרוך היומי לכתבים, כי לא תהיה הודעה מוקדם בערב על הסכם גרעין ויהיה צורך בהארכה קצרה נוספת של השיחות. הוא הוסיף כי השיחות יימשכו כל עוד יש טעם לכך: "השגנו התקדמות ממשית והפערים צומצמו אבל עדיין נותרו כמה נקודות במחלוקת". 

>>עקרונות הסכם הגרעין: שאלות ותשובות

לא ברור מה מעכב את ההודעה על הסכם הגרעין, אולם ציוץ בחשבון הטוויטר של נשיא איראן חסן רוחאני שנמחק זמן קצר אחרי שפורסם, מצביע על כך שההנהגה בטהראן כבר נערכה לכך שהצדדים כן יודיעו על הסכם כבר אתמול. "העסקה היא ניצחון לדיפלומטיה ולכבוד ההדדי על פני הפרדיגמה הלו מעודכנת של הדרה וכפיה. זו התחלה טובה", נכתב.

כמה דקות אחרי שהציוץ נמחק פרסם שר החוץ האיראני זריף ציוץ בחשבון הטוויטר שלו בנוסח דומה, אך ממנו היה ברור כי עדיין לא הושג הסכם. "אם תושג עסקה זה יהיה ניצחון לדיפלומטיה שמשמעותו שכולם ניצחו כאשר כולם היו יכולים להפסיד. פשוט מאוד. לא צריך ספינים", כתב זריף.  

מוקדם יותר אתמול התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת סיעת הליכוד להסכם המתגבש בין המעצמות לאיראן. "אלמלא מאמצינו במהלך השנים איראן היתה מתחמשת בפצצות גרעין מזמן", אמר. "ההתחייבות שלנו למנוע מאיראן נשק גרעיני בתוקף גם היום. בסוף השבוע הוביל נשיא איראן רוחאני מצעד שנאה ברחובות טהראן שבו ההמונים זעקו מוות לאמריקה. אם גם לאחר קריאות חד-משמעיות אלה להשמדת הנושאים ונותנים, נמשכו הוויתורים, כנראה שיש מי שמוכן לעשות הסכם בכל מחיר ואין דרך ואין רצון להימנע מהסכם רע זה".

זריף ושר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שוהים בווינה יותר משבועיים. השניים נועדו אתמול אחר הצהריים, ומוקדם יותר נועדו שרי החוץ של שש המעצמות – ארה"ב, רוסיה, סין, גרמניה, צרפת ובריטניה – על הנקודות האחרונות שנותרו בלתי פתורות בהסכם הגרעין המתגבש עם איראן. 

שר החוץ של סין, ונג יי, אמר אתמול בבוקר לכתבים בכניסה למלון קובורג, שבו מתקיימות השיחות, כי התנאים להגעה לעסקה הבשילו וכעת יש להימנע מעיכובים נוספים. ראש צוות המו"מ של איראן, סגן שר החוץ עבאס עראקג'י, אמר אתמול כי עדיין נותרו קשיים בשיחות בין איראן לבין המעצמות. הוא ציין כי השיחות הגיעו לרגעי ההכרעה, אבל נותרו סוגיות פתוחות. "כל עוד יש נושאים שלא הוסדרו אי אפשר לומר שיש הסכם", הוא אמר והוסיף כי הוא מלא תקווה אך אין ודאות שהצדדים יוכלו להכריז על הסכם הלילה.

בלשכת הנשיא האיראני רוחאני הודיעו כי הוא צפוי לשאת נאום לאומה עם סיום השיחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ