יממה אחרי שחרורו: המשטרה עצרה את חדר עדנאן

עדנאן, ששוחרר אתמול ממעצר מינהלי אחרי ששבת רעב במשך 55 יום, נעצר אחרי שהלך להתפלל במסגד אל אקצא. שב"כ: הוא מסורב כניסה לישראל, במערכת הביטחון רואים את המעשה בחומרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חדר עדנאן נעצר הערב (שני) במזרח ירושלים יממה בלבד לאחר ששוחרר ממעצר מינהלי בלחץ שביתת הרעב הממושכת שלו. העילה למעצרו היא כניסתו לירושלים ללא היתר - והוא ככל הנראה נעצר לפני שהספיק לממש את כוונתו להתפלל במסגד אל אקצא בירושלים בלילת אל-קדר - אחד הלילות האחרונים ברמדאן ואחד הימים הקדושים ביותר למאמינים המוסלמים. לפי אמונתם, המלאך ג'בריל התגלה לראשונה למוחמד בלילה זה.

בשירות הביטחון הכללי (שב"כ) אישרו שעדנאן נעצר, וטענו כי מעצרו בוצע לאחר שנתפס שוהה בירושלים שלא כחוק ומסרו כי הוא הועבר לטיפול המשטרה. בשב"כ אמרו כי עדנאן מסורב כניסה לישראל בגין פעילותו בג'יהאד האיסלאמי, וכי במערכת הביטחון רואים בחומרה את כניסתו לירושלים.

הכניסה למזרח ירושלים בזמן הרמדאן ובלי היתר אישי מותרת השנה רק לגברים מעל גיל 50 ולנשים מעל גיל 30 - להוציא אלה שהם מנועי כניסה מנימוקים ביטחוניים. אבל במיוחד בלילת אל-קדר אלפים רבים נכנסו לירושלים בלא היתרים - כפי שמדגישים מקורבים לעדנאן: הצעירים קופצים דרך החומה, אחרים מצליחים להיכנס בין כל ההמונים שעוברים במחסום קלנדיה ואחרים מוצאים דרכי כניסה אחרות. מחסום קלנדיה הוכשר אתמול למעבר עשרות האלפים בלילת אל-קדר: כניסתם ויציאתם של כלי רכב נאסרה משעות הבוקר, והותרה רק להולכי הרגל. 

עדנאן חוגג את שחרורו, אתמול בג'ניןצילום: רויטרס

 לפני כשלושה שבועות,  בזמן שביתת הרעב האחרונה שלו, כשנציגיו והתביעה הצבאית היו רחוקים מלהגיע להסכם על שחרורו, אמר עדנאן שאם נגזר עליו למות -  שיהיה זה בלילת אל קדר.  

שירות הביטחון הכללי מייחס לעדנאן, כאמור, חברות ופעילות בג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר תשע פעמים במעצר מינהלי, האחרונה בהן לפני כשנה. לפני שלוש שנים, כשגם כן היה עצור במעצר מינהלי, הוא כפה על הרשויות לשחררו לאחר ששבת רעב במשך 66 ימים. בסך הכל הוחזק עדנאן במעצר בישראל יותר משש שנים. אתמול לפנות בוקר, עדנאן שוחרר בתום שביתת רעב שנמשכה 55 ימים, על פי ההסכם שנחתם לפני כשבוע בינו לבין התביעה הצבאית. 

עדנאן הועבר למפקדת התיאום והקישור הפלסטינית וכמו כן לבית החולים בג'נין, על מנת לעבור בדיקות רפואיות. לטענת בני משפחתו, הם לא ידעו על שעת השחרור. לדבריהם, ישראל תכננה לשחרר אותו בשעה מוקדמת על מנת למנוע הפגנות שמחה. ההסכם לשחרורו של עדנאן הושג לפני כשבועיים, אז גם הורשו אשתו וילדיו לבקרו בפעם הראשונה.

עדנאן אושפז בבית החולים לפני כשלושה שבועות. לפי הוראות שב"ס, ובהסכמת בית החולים, עדנאן היה אזוק למיטה בידו וברגלו במשך רוב התקופה, על אף מחאותיהם של הצלב האדום, עורך דינו ושל עמותת "רופאים לזכויות אדם". בשבוע שעבר הוסר האזיק שקשר את ידו למיטה, ושלשום הוסר גם האזיק שכבל את רגלו.

עדנאן סירב לקבל מלח ומינרלים ולהיבדק על ידי רופאים – לא של שב"ס, לא של בית החולים ואף לא של עמותת הרופאים. על פי הספרות הרפואית, אחרי היום ה-42 של שביתה מסוג זה, צפויים סיבוכים חמורים ומסכני חיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ