פרשנות || מה שישראל לא תחקור בכל הנוגע לצוק איתן, ייחקר בהאג

סא"ל ישורון, שחשוד שאישר "מטח כבוד" על מרפאה בעזה, זוכה לחיבוק מגזרי מהציונות הדתית הנאבקת למענו. אבל מפקדים אמיצים יכולים לומר את האמת למצ"ח מבלי לראות בזה השפלה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

אחרי יממה תקשורתית סוערת פרסם אתמול הרמטכ"ל גדי איזנקוט שמטרתה להבהיר מה שאמור היה להיות מובן מאליו. חובתה של המערכת הצבאית, אמר, "לגבות את המפקדים שלחמו וקיבלו החלטות לא פשוטות, בתנאי קרב ובנסיבות מבצעיות". עם זאת, "הגיבוי יינתן כאשר יתברר שהקצינים לא התרשלו בתפקידיהם או עברו עבירה פלילית". צריך, הוסיף איזנקוט, לאפשר למוסדות החקירה הצבאיים לעשות את עבודתם בלא לחצים.

הסיפא של הכרזת הרמטכ"ל מספקת קביעה עקרונית מתבקשת, לאחר ששר הביטחון משה יעלון תקף את מדיניות החקירות של הפרקליטות הצבאית, ומפקדי אוגדות וחטיבות יצאו בראיונות נגד זימון אנשיהם לחקירה.

איזנקוט נדרש לדברים על רקע שתי חקירות מצ"ח המתנהלות כעת: זו של מפקד חטיבת בנימין (רמאללה), אלוף־משנה ישראל שומר, , מוחמד האני אל־כסבה, אחרי שזה יידה אבן על הג'יפ שלו; וזו של מפקד גדוד שריון, סגן־אלוף נריה ישורון, החשוד של פגזים לעבר מרפאה בעזה.

הריסות חאן יונס, בתחילת החודשצילום: רויטרס

בניגוד לפרסומים בחלק מכלי התקשורת, ישורון אינו הקצין הבכיר הראשון שנחקר באזהרה בשל אירועי המלחמה בעזה. מג"ד השריון יוצא דופן בהיבט אחר: זה ימים אחדים מתנהל קמפיין סוער למענו, ברשתות החברתיות ובכלי התקשורת, בטענה שהפרקליטות הצבאית ומצ"ח נטפלות אליו בלא הצדקה. מסע דומה לא מתנהל עבור הקצינים האחרים הנחקרים בפרשות צוק איתן.

סא"ל ישורון נמצא בלב שדרת הפיקוד הקרבי של הצבא. אחרי המלחמה שובץ בתפקיד יוקרתי בבית הספר לשריון. במפגש אתו בגבול לבנון, זמן קצר לפני המלחמה בעזה, אפשר היה להתרשם מדאגתו לחייליו. גם בהקלטה מרשת הקשר הגדודית, שסיבכה אותו בחקירה, ניכר שהיה נסער ממות פקודו, סרן דימה לויטס.

במאבק הציבורי למען ישורון, בן הציונות הדתית, בולט החיבוק המגזרי. לצד דורשי טובתו משתלבים בקמפיין רבים המבקשים לקדם בהזדמנות זו אג'נדות משלהם: פעילים פוליטיים, יח"צנים ופרקליטים. זו תופעה קבועה כמעט; כבר ראינו התגייסות דומה למען חובשי כיפה אחרים, ממח"ט גבעתי לשעבר אל"מ עופר וינטר ועד סמח"ט הבקעה, סא"ל שלום אייזנר, שהודח אחרי שצולם מכה בנשקו פעילי שמאל זרים. בראייה לטווח ארוך, אלה מאבקים שנזקם רב על תועלתם, והחיבוק עלול להתברר כחיבוק דב. אל"מ שומר נמנע בתבונה ממהלכים דומים.

כפי שח"כים עמדו בתור בסוף השבוע כדי לצלוב את מתאם המשא ומתן על השבויים, אל"מ במילואים ליאור לוטן, כך מתפרסמים כעת דברי תמיכה ריקים מתוכן בקצינים המשרתים בשטחים. ח"כ איילת נחמיאס־ורבין (העבודה) פרסמה אתמול הודעה שבה נאמר כי "אסור להעלות על הדעת כי חיילינו ישמשו מטרות במטווח ברווזים ללא אפשרות תגובה". שומר בלט, בכל תפקידיו האחרונים, בהפגנת שיקול דעת וענייניות. אבל בתקרית בא־ראם נהרג אזרח פלסטיני שלא השתמש בנשק חם אלא יידה אבן (סלע, לגרסת הצבא), והסרטון של "בצלם" מעלה, לכל הפחות, שאלות המחייבות תשובה. אין מנוס מחקירה — ואת גבולות הגיבוי יקבע הרמטכ"ל, לא הח"כית.

חברת הכנסת מהאופוזיציה, כמו המתנחלים והחיילים המפציצים את עמוד הפייסבוק למען סא"ל ישורון בהצהרות תמיכה, חולקים אותה אמונה בלתי מתפשרת ב"צבא המוסרי ביותר בעולם". איזנקוט, ויש לקוות שגם מרבית המח"טים והמג"דים שלו, מבינים שהעניין מורכב יותר. אין כיבוש בניחוח שושנים ואין מלחמה נגד ארגון טרור הפועל בלב אוכלוסייה אזרחית שלא תהיה כרוכה בפגיעה באזרחי האויב. למרבה הצער, לעתים היא מובילה גם לעבירות על הדין הבינלאומי.

מפקד שאמיץ דיו כדי להוביל את חייליו תחת אש, יכול לומר את האמת גם בחקירת מצ"ח מבלי לראות בכך השפלה (מה גם שעל סמך ניסיון העבר, מספר כתבי האישום שמגיש לבסוף הפצ"ר הוא מזערי). חקירת תקריות כאלה מתחייבת מבחינה מוסרית, אבל רצויה גם בשיקול תועלתני פשוט: מה שישראל לא תחקור בעצמה יספק פתח לחקירות, הרבה פחות מבינות ומתחשבות, שתוביל מערכת המשפט הבינלאומית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ