היסטוריה בווינה: איראן והמעצמות הגיעו להסכם גרעין

פקיד בכיר בי-ם: עותק של ההסכם נמסר לנו ■ אובמה: "בלי ההסכם תהיה עוד מלחמה במזרח התיכון" ■ שר החוץ האיראני: "אין הסכם מושלם, אך זה מה שהצלחנו להשיג וזה הישג חשוב מאוד" ■ שרת החוץ של האיחוד האירופי: "איראן התחייבה שלעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נציגי המעצמות ואיראן במעמד חתימת הסכם הגרעין בווינה, ב-2015

הסכם גרעין היסטורי: אחרי סבב מו"מ מתמשך, הושג היום (שלישי) בווינה הסכם בין איראן לשש המעצמות על תוכנית הגרעין של איראן. ההסכם הושג אחרי סבב מו"מ שנמשך יותר משבועיים וארבע פעמים בהן הוארכו השיחות ואחרי לילה של דיונים מרתוניים אחרונים.

הסכם הגרעין קובע כי במידה שאיראן תפר את ההסכם ניתן יהיה להחזיר את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה תוך 65 יום לכל היותר, כך אמרו פקידים אמריקאים בכירים. בנוסף, לפני כל הקלה בסנקציות תצטרך הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לקבוע כי איראן יישמה את התחייבויותיה בכל הנוגע להגבלת תוכנית הגרעין. במסגרת ההסכם גובש מנגנון לפיו במידה ומדינה חושדת כי איראן מפרה את ההסכם היא מגישה תלונה לוועדת הבוררות שתוקם ובה יהיו חברות שש המעצמות, האיחוד האירופי ואיראן עצמה. בתוך 30 יום תחליט הוועדה אם להביא את התלונה בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

>> ההסכם נחשף: פיקוח על המתקנים החשודים, לרוסיה וסין אין זכות וטו על השבת הסנקציות במקרה של הפרה

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, ושרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני הודיעו בצהריים על השגת ההסכם. מוגריני אמרה כי "ההסכם יבטיח שתוכנית הגרעין של איראן תהיה אך ורק לצורכי שלום", והוסיפה כי "איראן התחייבה שלעולם לא תנסה להשיג נשק גרעיני". זריף אמר כי "ההסכם פותח דרך לתוכנית האזרחית של איראן לצורכי שלום". מוקדם יותר, בפתח פגישת הסיכום של שיחות הגרעין אמר שר החוץ האיראני זריף כי מדובר ב"רגע היסטורי". (אנו) יודעים שאין הסכם מושלם לכל צד, אך זה מה שהצלחנו להשיג וזה הישג חשוב מאוד. היום היה יכול להיות סוף התקווה, אבל עתה אנחנו פותחים פרק חדש של תקווה". מוגריני אמרה מצדה כי האירוע הוא יותר מרק הסכם גרעין אלא "פתיחה של פרק חדש" ביחסים בין איראן למערב.

פקיד בכיר בירושלים אמר כי נוסח רשמי של הסכם הגרעין נמסר לישראל וכי בכירים בלשכת ראש הממשלה, במשרד החוץ ובמערכת הביטחון החלו ללמוד אותו. הקבינט המדיני-ביטחוני צפוי להתכנס ב-16:30 כדי לדון בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות. ראש הממשלה בנימין תניהו הגיב הבוקר להסכם שהושג ואמר כי מדובר ב"טעות היסטורית לעולם כולו".

זריף ומוגריני בווינה, בצהרייםצילום: רויטרס

>>עקרונות הסכם הגרעין: שאלות ותשובות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, הגיב להסכם בנאום שנשא בבית הלבן. הוא אמר כי "בלי הסכם תהיה עוד מלחמה במזרח התיכון" וכי יטיל וטו על כל חוק שימנע את יישום ההסכם. לדבריו, העסקה הזאת לא בנויה על אמון, אלא על בדיקה ואימות והתייחס לנושא הפיקוח. "בזכות העסקה הזאת פקחים יוכלו לעקוב אחרי איראן ולוודא שהיא לא תפר את התחייבויותיה. זה קבוע".

הוא הוסיף כי "גם הסוכנות הבין לאומית לאנרגיה אטומית הגיעה להסכמה שאיראן תחשוף את כוונותיה ותוכניותיה מהעבר בכל הקשור לנשק גרעיני", אמר. ניתן לייצר 10 פצצות אטום ממאגר האורניום המועשר שבידי איראן היום. 98% ממנו ינוטרלו במסגרת ההסכם". אם איראן תפר את ההסכם הסנקציות יוטלו מחדש ויהיו לכך השלכות". עוד אמר אובמה כי  "יהיה זה חוסר אחריות לסגת מהעסקה הזו".

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי "פרק חדש" החל ביחסי ארצו עם העולם. "השיחות הביאו לרווחים לשני הצדדים – אין צד מפסיד וצד מנצח", אמר והוסיף: "כל מאמציו של המשטר הציוני להכשיל את ההסכם הזה הובסו ונכשלו". לידיעה המלאה

שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, אמר כי הוא מאמין כי ההסכם שהושג "יציב במידה מספקת" לעשר השנים הראשונות לפחות, וכי המעצמות "יעמדו על המשמר בצורה קיצונית" אחר האופן בו איראן תשתמש בכספים אחרי הסרת הסנקציות עליה. עוד אמר השר כי בהחלט אפשרי כי יבקר בטהראן. נשיא רוסיה ולדימיר פוטין אמר בהתייחס להסכם כי העולם יכול לנשום לרווחה, וכי ההסכם יתרום למאבק בטרור במזרח התיכון.  

על פי הסכם הגרעין, כדי לזכות בהסרה של סנקציות כלכליות תהיה צריכה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית לקבוע כי איראן יישמה את כל הצעדים הטכניים הבאים ולדווח על כך למעצמות ולמועצת הביטחון של האו"ם.

במסגרת ההסכם, מוגבלת כמות הצנטריפיגות שאיראן תוכל להחזיק באיראן. במתקן ההעשרה בנתנז, תוכל איראן להחזיק ב-5,060 צנטריפוגות מהדור המיושן בלבד ותוכל להעשיר אורניום לרמה נמוכה של 3.67 אחוז בלבד למשך תקופה של 15 שנה. איראן תורשה להחזיק ב-300 ק"ג בלבד של אורניום מועשר ברמה נמוכה של 3.67 אחוז. את מאגר האורניום המועשר לרמה נמוכה שבידיה שעומד כיום על 12 טון הסכימה איראן לדלל או להעביר אותו מחוץ למדינה ולקבל תמורתו אורניום גולמי. כמו כן, האיראנים לא יוכלו להקים מתקנים חדשים להעשרת אורניום למשך 15 שנה.

ההסכם קובע שמתקן העשרת האורניום התת-קרקעי המבוצר בפורדו יהפוך למכון מחקר בתחום הפיזיקה הגרעינית. למשך 15 שנה ייאסר על איראן להכניס למתקן חומר בקיע מכל סוג שהוא. מתוך 2,800 צנטריפוגות שנמצאות כיום בפורדו ישארו 1,044 בלבד והשאר יוצאו מהמתקן ויועברו למחסן מרכזי שיהיה תחת פיקוח הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. איראן לא תורשה לעשות שימוש בצנטריפוגות שיישארו בפורדו לצורכי העשרת אורניום אלא לצרכים אחרים. 348 צנטריפוגות ישמשו לייצור איזוטופים לטיפולים רפואיים ויתרת הצנטריפוגות תשמש לחלקי חילוף לצנטריפוגות שיתקלקלו.

עוד קובע ההסכם כי כור המים הכבדים באראק יהונדס מחדש כך שלא יוכל לייצר מספיק פלוטוניום לפצצה גרעינית. ליבת הכור תפורק והליבה החדשה תתבסס על דגם שעליו הושגה הסכמה בין איראן למעצמות. הכור יוכל לייצר ק"ג אחד בשנה של פלוטוניום – כמות קטנה מאוד ממנה לא ניתן לייצר פצצה גרעינית. לכל פרטי ההסכם

אחת מנקודות המחלוקת שעיכבו את ההודעה על ההסכם היתה הדרישה האיראנית להסרה מוחלטת של האמברגו באופן שיאפשר להם לרכוש, למכור ולספק נשק ללא כל מגבלה. רוסיה וסין שנחשבות לספקיות הנשק המרכזיות של איראן תומכות בדרישה הזו.

ארה"ב, לעומת זאת, מתנגדת לכך בתקיפות כיוון שהיא חוששת שהסרת האמברגו תאפשר לאיראן לקבל לגיטימציה להזרמת נשק למשטרו של בשאר אל-אסד בסוריה ולחיזבאללה בלבנון. האמריקאים הבהירו כי יהיו מוכנים להסיר את אמברגו הנשק רק בעוד כמה שנים בהתאם ליישום הסכם הגרעין על ידי איראן ובאופן הדרגתי בלבד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ