נתניהו: הסכם הגרעין הוא טעות היסטורית, יש לשים את הפוליטיקה בצד ולהתאחד

ראש הממשלה התייחס לראשונה להסכם הגרעין וטען כי המעצמות עשו "ויתורים מפליגים". הרצוג: "ההסכם שהכי משפיע על קיומה של ישראל בדור האחרון, נחתם מבלי שהיתה בתמונה"

ברק רביד
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים116
ברק רביד
גילי כהן

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר (שלישי) לראשונה ואמר כי ההסכם הוא "טעות היסטורית לעולם כולו". נתניהו שיגר גם מסר לאופוזיציה וקרא לאחדות. "אני אומר לכל המנהיגים בישראל - עכשיו הזמן לשים בצד את הפוליטיקה הקטנה ולהתאחד מאחורי הנושא הגורלי ביותר לעתידה וביטחונה של מדינת ישראל", אמר נתניהו.

לדברי ראש הממשלה, ההסכם עם איראן הוא עדות לכך שהיתה נכונות מצד המעצמות לעשות עסקה בכל מחיר. "בכל התחומים שהיו אמורים למנוע מאיראן את היכולת להתחמש בנשק גרעיני נעשו ויתורים מפליגים", אמר נתניהו. "איראן תקבל מאות מיליארדי דולרים שבאמצעותם היא תוכל לתדלק את מכונת הטרור, ההתפשטות והתוקפנות שלה במזרח התיכון ובעולם כולו".

"נתניהו: "ההסכם הזה הוא טעות היסטורית לעולם

נתניהו התגונן בפני הביקורת שהוטחה בו בימים האחרונים, בעיקר מצד יו"ר יש עתיד יאיר לפיד ואמר כי לא ניתן היה למנוע את ההסכם כיוון שהנושאים והנותנים מצד המעצמות היו מוכנים לעשות עוד ועוד ויתורים עבור מי שקרא להשמדתם תוך כדי השיחות. "ידענו היטב שהרצון לחתום על ההסכם חזק יותר מכל דבר ולכן לא התחייבנו למנוע הסכם", אמר נתניהו. "כן התחייבנו למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני - וההתחייבות הזאת בעינה עומדת".

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מסר בתגובה לחתימת ההסכם כי מדובר ב"ניצחון דרך השקר וההונאה של מי שהגיעה בעמדת נחיתות למשא ומתן, ויצאה ממנו כשידה על העליונה". לדבריו, "העולם החופשי העניק היום לגיטימציה לדרך הטרור, במקום להיאבק בה בכל דרך. ההסכם הזה הוא טרגדיה לכל מי שחותר לשמירה על הסדר העולמי ולכל מי שחרד מהפיכתה של איראן למדינה בעלת נשק גרעיני".

יעלון הוסיף כי "המחשבה שתמנון טרור רב זרועות שכזה נכנס בדלת הראשית של משפחת העמים, היא פשוט בלתי נתפשת. ההסכם הזה יאפשר לאיראן להתבסס במרחב הסף הגרעיני. ברצותה - תוכל לפרוץ ולייצר פצצות גרעין, ואף לא גורם אחד יוכל לעצור אותה".  לדברי שר הביטחון, "ישראל תוסיף להגן על ביטחונם של אזרחי המדינה, ואמר כי  "אנו מחויבים למנוע מאיראן להתחמש בנשק גרעיני, ובמידת הצורך נדע להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

יו"ר האופוזיציה ח"כ יצחק הרצוג מתח ביקורת על ראש הממשלה וכתב בין השאר כי "אחד הדברים החמורים במצב הנוכחי הוא שההסכם שהכי משפיע על קיומה של ישראל בדור האחרון, נחתם מבלי שישראל היתה בתמונה. מבלי שהתייעצו בישראל. מבלי שישראל עודכנה. האינטרסים של ישראל הופקרו - בין היתר בגלל הקרע האישי בין נתניהו לנשיא ארה"ב".

עוד אמר הרצוג כי הוא "מגויס לחלוטין לביטחון ישראל. בימים הקרובים אצא לארה"ב על מנת לדרוש מטרייה ביטחונית וחבילת צעדים דרמטית למדינת ישראל. בימים הקרובים עוד נעמיק בפרטי ההסכם ונלמד אותו לפרטיו אבל, התמונה ששודרה היום מווינה היא תמונה עגומה ומדאיגה בכל הקשור למדינת ישראל בכל הקשור לביטחון ישראל וביטחון האזור. מנקודת המבט הישראלית ההסכם שנחתם עם ממלכת הטרור האיראנית הוא הסכם מסוכן. איראן היא מדינה שמממנת, מאמנת ומטפחת ארגוני טרור. היא מוליכה את העולם שולל כבר שנים רבות ואין שום סיבה שכעת נאמין לדבריה".

יו"ר יש עתיד ח"כ יאיר לפיד כתב כי "חשבנו שההסכם יהיה רע, הוא גרוע אפילו יותר. זה יום רע ליהודים, זה יום רע לישראל, זה יום שחור לעולם. החל מרגע זה אני מגויס לגמרי לעבודה מול הקונגרס כדי לנסות להסביר להם שהם צריכים להתנות את הסרת הסנקציות בכך שתהיה אפשרות לפיקוח אמיתי בכל מתקני הגרעין באיראן. מה שכתוב בהסכם הזה אינו פיקוח, זה צחוק מהעבודה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ