אובמה: בלי הסכם הגרעין תהיה עוד מלחמה במזרח התיכון

נשיא ארה"ב אמר כי יהיה זה חוסר אחריות לסגת מההסכם שהושג היום, והוסיף שיטיל וטו על כל חוק בקונגרס שימנע את יישומו. רוחאני: "החל עידן חדש של צמיחה והתפתחות עבור איראן"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא ארה"ב ברק אובמה ונשיא איראן חסן רוחאני בירכו על הסכם הגרעין שהושג היום (שלישי). "בזכות המשא ומתן הנחוש שניהלה ארצות הברית, מנענו את הפצת הנשק הגרעיני", אמר ברק אובמה והוסיף כי בלי ההסכם תהיה עוד מלחמה במזרח התיכון. "ההסכם הוא טוב מאוד", אמר רוחאני והוסיף כי "ההתנגדות, הסבלנות וההתמדה של העם האיראני היו המפתח לניצחון הזה". 

"זה חוסר אחריות לסגת מההסכם", אמר אובמה בהצהרה שנשא מהבית הלבן, והבהיר כי יטיל וטו על כל חוק בקונגרס שימנע את יישום ההסכם. לדבריו, "משום שהסיכונים גבוהים, זה לא זמן לפוליטיקה קטנה. דיבור תקיף מוושינגטון לא פותר בעיות". הוא ציין כי "אם איראן תפר את ההסכם, הסנקציות יוטלו מחדש ויהיו לכך השלכות‬". לדברי אובמה, "אם לא היתה עסקה – יהיה סיכוי גבוה יותר למלחמה, משום שאני או נשיא אחר שיבוא אחריי לא נהסס להשתמש בכוח כדי למנוע מאיראן להשתמש בנשק גרעיני".

נשיא ארה"ב הדגיש כי "העסקה הזאת לא בנויה על אמון, אלא על בדיקה ואימות", והתייחס לנושא הפיקוח. "בזכות העסקה הזאת פקחים יוכלו לעקוב אחרי איראן ולוודא שהיא לא תפר את התחייבויותיה. זה קבוע. גם הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית הגיעה להסכמה שאיראן תחשוף את כוונותיה ותוכניותיה מהעבר בכל הקשור לנשק גרעיני". בנוגע להסרת הסנקציות, אמר נשיא ארה"ב כי "ככל שאיראן תתקדם ביישום ההסכם הזה, אנחנו נסיר את הסנקציות שהוטלו עליה בגלל תוכנית הגרעין הזאת. זה יהיה בשלבים בכפוף לפיקוח של מועצת הביטחון". הוא הדגיש כי "אנחנו משתמשים בסנקציות כדי להגיע לסדר ולא כדי להוריד את איראן על ברכיה".

רוחאני התייחס גם הוא להסכם ואמר כי מאמציו של המשטר הציוני להכשיל אותו נכשלו. "אני מאושר מאוד שהסתיים בהצלחה היום המשא ומתן שנמשך 23 חודשים בין איראן לבין המעצמות. החל עידן חדש של עבודה לקראת צמיחה והתפתחות עבור איראן היקרה שלנו", הוסיף נשיא איראן וציין כי היה עליהם לנקוט צעדים לצורך כך. לדבריו, כל הזרמים הפוליטיים באיראן "שותפים ברצון. למרבה המזל מצאנו שהאווירה באיראן ובחברה האיראנית סייעה למשא ומתן המוצלח הזה". 

רוחאני הוסיף כי לאיראן ארבע מטרות: לשמור על הטכנולוגיה הגרעינית הקיימת, הסרת הסנקציות, ביטול כל החלטות מועצת הביטחון נגדה ושתוכנית הגרעין האיראנית לא תהיה תחת אמנת האו"ם. לדבריו, איראן השיגה את כל המטרות האלה.

רוחאני נואם על הסכם הגרעין, היוםצילום: אי־פי

גם שר החוץ של ארה"ב התייחס להסכם ואמר כי "ההסכם הזה הוא טוב יותר מכל אלטרנטיבה ריאלית אחרת. מי שאומר שיש אופציה אחרת – צריך להציג אותה". לדבריו. "השותפות למשא ומתן לא תמיד רואות עין בעין את הדברים במשא ומתן, אבל ההסכם לא רק עונה על צורכי הביטחון שלנו אלא גם של ידידינו באזור, בעיקר ישראל ומדינות המפרץ". שר החוץ של ארה"ב הוסיף כי " בהסכם הזה יש אמצעי בקרה מאד ברורים. אם איראן לא תעמוד בהם – אנחנו נדע – ונוכל להגיב, ברגע, בזמן אמיתי".

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מסר כי העולם יכול לנשום לרווחה וכי ההסכם יתרום למאבק בטרור במזרח התיכון. שר החוץ של צרפת, לורן פאביוס, אמר כי הוא מאמין כי ההסכם שהושג "יציב במידה מספקת" לעשר השנים הראשונות לפחות, וכי המעצמות "יעמדו על המשמר בצורה קיצונית" אחר האופן בו איראן תשתמש בכספים אחרי הסרת הסנקציות עליה. עוד אמר השר כי בהחלט אפשרי כי יבקר בטהראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ