נתניהו לאובמה: הסכם הגרעין מאיים על ביטחון ישראל, אובמה: שר ההגנה האמריקאי יגיע לישראל בשבוע הבא

רה"מ אמר לנשיא האמריקאי כי "ההסכם יזרים מאות מיליארדים למכונת הטרור האיראנית". אובמה השיב לו כי ארה"ב מחויבת לביטחון ישראל וכי ההסכם מבטיח שתוכנית הגרעין היא לצרכי שלום בלבד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה, , שוחח הערב (שלישי) עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בטלפון ואמר לו כי ישראל מודאגת בין איראן למעצמות כיוון שהוא מאיים על ביטחונה ועל ביטחון העולם כולו. אובמה מצדו השיב לו כי הממשל מחויב לביטחונה של ישראל והבהיר כי ההסכם יוודא שאיראן לא תוכל לייצר נשק גרעיני.

"ראש הממשלה נתניהו הדגיש שבחינת ההסכם מעלה שתי סכנות מרכזיות", נמסר מלשכת ראש הממשלה. "ההסכם יאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני בין אם אחרי שמירה על ההסכם, למשך התקופה של 10-15 שנה, ובין אם בהפרתו קודם לכן. בנוסף הוא יזרים מאות מיליארדי דולרים למכונת הטרור והמלחמה האיראנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו". 

נתניהו משוחח בטלפון, היוםצילום: אמיל סלמן

הנשיא אובמה השיב לנתניהו במהלך שיחתם כי שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר יגיע בשבוע הבא לישראל כדי לדון בחיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני אל מול פעילותה של איראן לערעור היציבות באזור. אובמה אמר לנתניהו כי הסכם הגרעין יוודא כי איראן לא תוכל לייצר נשק גרעיני ויבטיח כי תוכנית הגרעין האיראנית היא לצרכי שלום בלבד.

אובמה הדגיש בפני נתניהו כי הממשל מחויב לביטחונה של ישראל והבהיר כי הסכם הגרעין יסיר את החשש שאיראן תהיה חמושה בנשק גרעיני – דבר שישרת הן את הביטחון הלאומי של ישראל והן את הביטחון הלאומי של ארה"ב. בשיחה אמר עוד אובמה כי הסכם הגרעין לא יפחית כהוא זה מדאגותיה של ארצות הברית בנוגע לתמיכה האיראנית בטרור ואיומיה נגד ישראל.

מוקדם יותר היום אמר נתניהו כי ההסכם מהווה טעות היסטורית, וכי "המעצמות מהמרות על העתיד הקולקטיבי שלנו". נתניהו הבהיר בדבריו כי מדינת ישראל לא מחויבת לעסקה. "העולם הוא מקום מסוכן יותר היום מאשר אתמול", אמר. "המעצמות מהמרות על עתידנו. הן מהמרות על כך שבעוד עשר שנים משטר הטרור של איראן ישתנה, אך הן מסירות את התמריצים לכך שישתנה".

נתניהו ציין כי מדובר בטעות היסטורית המהווה המשך לטעות שנעשתה מול צפון קוריאה. "כולנו יודעים איך זה הסתיים", אמר. "בשורה התחתונה זה הסכם גרוע, וכמו שאמר נשיא איראן רוחאני - הקהילה הבינלאומית מסירה את הסנקציות מאיראן, ואיראן ממשיכה בתוכניתה הגרעינית".

נתניהו הוסיף כי כעת, לאחר השגת ההסכם, לאיראן תהיה "היכולת לייצר ארסנל גרעיני ענק". על כן, הבהיר ראש הממשלה כי "ישראל לא מחויבת להסכם הזה עם איראן מכיוון שהיא עדיין מבקשת להשמיד אותנו. אנחנו תמיד נמשיך להגן על עצמנו".

ברשות הפלסטינית נמנעו עד כה מלהגיב באופן רשמי להסכם בין איראן למעצמות, אך הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמור להתייחס הערב לנושא בתום פגישה עם שר החוץ ההולנדי. מקור פלסטיני בכיר אמר בשיחה ל"הארץ" כי עבאס צפוי לברך על ההסכם, שלדעתו אמור למנוע עימות במזרח התיכון, ולומר כי הוא מצפה מהקהילה הבינלאומית להוביל מהלך דומה ונחוש בעניין הסכסוך הישראלי-פלסטיני על מנת להגיע להסדר. "כמו שהמעצמות, ובעיקר ארצות הברית, היו נחושות לסיים את המשא ומתן והשקיעו מאמצים אדירים כדי להשיגו - אנו רואים בעניין הפלסטיני כסוגייה לא פחות חשובה ומצפים מארה"ב ומהמעצמות להשקיע את אותו מאמץ, שיסייע גם בהורדת המתח במזרח התיכון", אמר הבכיר.

הבוקר, אחרי לילה של דיונים מרתוניים, הכריזו שר החוץ של איראן ושרת החוץ של האיחוד האירופי כי הושג הסכם על תוכנית הגרעין של איראן. הסכם הגרעין קובע כי במידה שאיראן תפר את ההסכם ניתן יהיה להחזיר את הסנקציות הבינלאומיות שהוטלו עליה תוך 65 יום לכל היותר. כמו כן, לפני כל הקלה בסנקציות תצטרך הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לקבוע כי איראן יישמה את התחייבויותיה בכל הנוגע להגבלת תוכנית הגרעין.

במסגרת ההסכם, גובש מנגנון לפיו אם מדינה חושדת כי איראן מפרה את ההסכם, היא תגיש תלונה לוועדת הבוררות שתוקם ובה יהיו חברות שש המעצמות, האיחוד האירופי ואיראן עצמה. בתוך 30 יום תחליט הוועדה אם להביא את התלונה בפני מועצת הביטחון של האו"ם.

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, אמר מוקדם יותר בתגובה להסכם בנאום שנשא בבית הלבן, ואמר כי "בלי הסכם תהיה עוד מלחמה במזרח התיכון", וכי יטיל וטו על כל חוק שימנע את יישום ההסכם. לדבריו, העסקה הזאת לא בנויה על אמון, אלא על בדיקה ואימות. "בזכות העסקה הזאת פקחים יוכלו לעקוב אחרי איראן ולוודא שהיא לא תפר את התחייבויותיה", הבהיר. "זה קבוע".

נשיא איראן חסן רוחאני אמר כי "פרק חדש" החל ביחסי ארצו עם העולם. "השיחות הביאו רווחים לשני הצדדים – אין צד מפסיד וצד מנצח", אמר והוסיף: "כל מאמציו של המשטר הציוני להכשיל את ההסכם הזה הובסו ונכשלו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ