שרי הקבינט קבעו: ישראל לא מחויבת להסכם הגרעין

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני הוחלט לדחות פה אחד את ההסכם שנחתם היום בין איראן למעצמות. אובמה שוחח עם נתניהו ואמר לו כי שר ההגנה קרטר יגיע לישראל לדיונים בשבוע הבא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הקבינט המדיני-ביטחוני התכנס הערב (שלישי) בעקבות ההכרזה על הסכם הגרעין בין איראן לבין שש המעצמות. בסיום ישיבה בת יותר משלוש שעות מסרה לשכת ראש הממשלה כי השרים החליטו פה אחד לדחות את ההסכם ולקבוע כי ישראל אינה מחויבת לו. ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים הערב שיחת טלפון קשה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה ואמר לו כי "הסכם הגרעין עם איראן מאיים על ביטחון ישראל וביטחון העולם כולו".

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני קיבלו השרים סקירות מראש המוסד תמיר פרדו, מראש אגף המודיעין הרצי הלוי, מהיועץ לביטחון לאומי יוסי כהן ומגורמים נוספים. השרים קיבלו ניתוח של סעיפי ההסכם והמסר העיקרי של גורמי הביטחון השונים היה כי גם אם בשנים הקרובות תכנית הגרעין של איראן תוגבל, הרי שההסכם בטווח הארוך – ביום שאחרי הסרת המגבלות מעל תכנית הגרעין האיראנית – עלול להוות איום חמור על ביטחון ישראל.

>> ההסכם נחשף: עיקרי העסקה בין איראן והמעצמות

אחת הנקודות בהסכם שהודגשה בפני השרים ע"י היועץ לביטחון לאומי יוסי כהן היא הבעייתיות במנגנון הפיקוח על מתקנים חשודים ובסיסי צבא באיראן. כהן ציין בישיבה כי אם הפקחים יבקשו לבקר באחד המתקנים הללו בשל חשד לפעילות גרעינית אסורה יהיה לאיראן 24 ימים בהם תוכל "לנקות" את המקום ולהעביר את כל הפעילות הגרעינית למתקן אחר.

לאחר הישיבה אמר שר החינוך נפתלי בנט ל"הארץ" כי המסקנה העיקרית מההסכם היא שבעשור הקרוב תהפוך איראן למעצמת טרור בגלל כמות הכסף שיוזרם אליה ובעוד עשר שנים היא תהפוך למעצמה גרעינית שתוכל לפרוץ קדימה לפצצה גרעינית באופן מהיר וכמעט בלתי ניתן לעצירה.

אחד הנושאים שעלו בישיבת הקבינט הוא הכלים שעדיין עומדים לרשותה של ישראל בנסיון לבלום את ההסכם. נתניהו הבהיר לשרים כי הוא מתכוון להמשיך ולהיאבק בהסכם במיוחד על רקע העובדה שהקונגרס האמריקאי יבצע ב-60 הימים הקרובים בקרה על ההסכם ובסיומה הצבעה על השאלה האם להסיר את הסנקציות שהטיל הקונגרס על איראן או לא.

כדי לנסות ולמנוע מהנשיא אובמה להטיל וטו על חוק של הקונגרס שימנע את יישום ההסכם נתניהו מעוניין לנסות לשכנע 67 סנאטורים – שני שליש מחברי הסנאט - להתנגד להסכם. לשם כך עליו לגייס לפחות 13 סנאטורים מהמפלגה הדמוקרטית שיצטרפו ל-54 הסנאטורים הרפובליקנים שצפויים להתנגד להסכם. נתניהו משוכנע שלא מדובר בקרב אבוד וכי ניתן יהיה להשפיע ולבלום את ההסכם באמצעות הקונגרס.

>>עקרונות הסכם הגרעין: שאלות ותשובות

הסכם הגרעין מביא לשיא חדש את העימות בין ממשלת ישראל לממשל האמריקאי. בשיחה שקיים הערב נתניהו עם אובמה אמר ראש הממשלה כי ישראל מודאגת מהסכם הגרעין, כיוון שהוא יאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני. "אולי הם יעשו זאת אחרי שמירה על ההסכם למשך התקופה של 10-15 שנה ואולי על ידי הפרתו קודם לכן", אמר נתניהו. ראש הממשלה הדגיש עוד בפני אובמה כי ההסכם "יזרים מאות מיליארדי דולרים למכונת הטרור והמלחמה האיראנית שמאיימת על ישראל ועל העולם כולו".

אובמה השיב לנתניהו כי שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר יגיע בשבוע הבא לישראל כדי לדון בחיזוק שיתוף הפעולה הביטחוני אל מול פעילותה של איראן לערעור היציבות באזור. בשיחה אמר עוד אובמה כי הסכם הגרעין לא יפחית כהוא זה מדאגותיה של ארצות הברית בנוגע לתמיכה האיראנית בטרור ואיומיה נגד ישראל.

ארה"ב הציעה לישראל כבר באפריל, אחרי הסכם המסגרת בלוזאן, לפתוח בדיאלוג על שימור היתרון האיכותי של צה"ל ליום שאחרי הסכם גרעין עם איראן, אך ישראל סירבה והעדיפה להתמקד בנסיונות לסכל את ההסכם. לא ברור אם ביקורו של קרטר ייתן את האות לדיאלוג כזה.

מההודעות שפרסמו לשכת ראש הממשלה והבית הלבן לגבי השיחה בין שני המנהיגים התקבל הרושם של דו-שיח של חירשים. אובמה אמר לנתניהו כי הסכם הגרעין יוודא שאיראן לא תוכל לייצר נשק גרעיני, ויבטיח כי תוכנית הגרעין האיראנית היא לצרכי שלום בלבד. הנשיא האמריקאי הדגיש עוד בשיחה כי הממשל מחויב לביטחונה של ישראל והבהיר כי הסכם הגרעין יסיר את החשש שאיראן תהיה חמושה בנשק גרעיני – דבר שישרת הן את הביטחון הלאומי של ישראל והן את הביטחון הלאומי של ארה"ב.  

השיחה בין אובמה לנתניהו התקיימה אחרי שראש הממשלה נשא נאום קצר אל מול מצלמות הטלוויזיה שעה קלה לפני ישיבת הקבינט. נתניהו אמר שההסכם מהווה טעות היסטורית והאשים את המעצמות כי הן "מהמרות על העתיד הקולקטיבי של כולנו" כאשר הן סבורות שבעוד עשר שנים המשטר האיראני ישתנה. "העולם הוא מקום מסוכן יותר היום מאשר אתמול", אמר נתניהו. "לאיראן תהיה עכשיו את היכולת לייצר ארסנל גרעיני ענק... ישראל לא מחויבת להסכם הזה עם איראן... אנחנו תמיד נמשיך להגן על עצמנו".

דבריו של נתניהו סתרו בצורה מוחלטת את הדברים שאמר הנשיא אובמה כמה שעות קודם לכן לאחר ההכרזה על הסכם הגרעין. בניגוד לנתניהו אובמה אמר כי הסכם הגרעין "יהפוך את העולם למקום בטוח יותר". הנשיא האמריקאי אמר עוד כי "בלי הסכם יגברו הסיכויים לעוד מלחמה במזרח התיכון" והבהיר שבכוונתו להטיל וטו על כל חוק בקונגרס שימנע את יישום ההסכם. 

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי שניהל בשבועיים האחרונים בווינה את המו"מ עם האיראנים תקף את נתניהו בראיון שהעניק לרשת NBC ואמר שבניגוד לדברי ראש הממשלה "ישראל בטוחה יותר" בעקבות הסכם הגרעין. "האמת היא שהתבטאויותיו היו מוגזמות", אמר קרי כאשר נשאל על דבריו של נתניהו כי הסכם הגרעין הוא טעות היסטורית. "הוא אפילו לא יודע מהם הוויתורים שעליהם לא דיברנו במשא ומתן, משום שלא ויתרנו על דבר. הוא אמר אותו דבר על הסכם הביניים והוא טעה אז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ