אובמה: "נתניהו חושב שהוא יכול להשפיע על הקונגרס, אבל אני בטוח שהסכם הגרעין יאושר"

בראיון לתומאס פרידמן בניו יורק טיימס, אמר נשיא ארה"ב כי ההסכם לא נועד לפתור את כל הבעיות עם איראן אלא רק למנוע ממנה נשק גרעיני, ורמז כי יגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל

"הארץ"

נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, העניק הלילה (רביעי) ראיון לניו יורק טיימס ובו התייחס לטענות מתנגדי הסכם הגרעין עם איראן, בהם ראש הממשלה נתניהו ומדינות המפרץ, ואמר כי המטרה היחידה של ההסכם היא מניעת נשק גרעיני מאיראן. בדבריו התייחס למאבק הצפוי בקונגרס בהצבעה על ההסכם, ואמר כי הוא בטוח שיאושר. כמו כן, רמז אובמה כי יגדיל את הסיוע הביטחוני לישראל.

>> ההסכם נחשף: פיקוח על המתקנים החשודים, לרוסיה וסין אין זכות וטו על השבת הסנקציות במקרה של הפרה

בראיון בן 45 דקות שהעניק לעיתונאי תומאס פרידמן והתקיים בחדר הקבינט, חזר אובמה והדגיש טיעון מרכזי – "אל תשפטו אותי אם העסקה תשנה את איראן, תסיים את התנהגותה התוקפנית כלפי חלק משכניה או תוביל לדטאנט (הפגת מתיחות) בין השיעים לסונים. תשפטו אותי על דבר אחד – האם העסקה הזאת למניעת השגת נשק גרעיני מאיראן בעשר השנים הבאות, היא תוצאה טובה יותר לאמריקה, לישראל ולבעלות הברית הערביות מאשר כל חלופה אחרת".

אובמה ציין כי "ההסכם הזה לא נמדד על פי יכולתו לשנות את המשטר באיראן, הוא לא נמדד על פי יכולתו לפתור כל בעיה שנעוצה באיראן או להפסיק את הפעילות הנפשעת של טהראן ברחבי העולם. ההסכם הזה נמדד – וזוהי הנחת היסוד הראשונית, כולל של ראש הממשלה בנימין נתניהו – על פי יכולתו למנוע השגת נשק גרעיני מאיראן. זה תמיד היה הדיון. ומה שאני יכול לומר, ואני חושב שנוכל גם להוכיח זאת - הוא שזוהי הדרך הטובה ביותר שבאמצעותה איראן לא תוכל להשיג נשק גרעיני, ונוכל להשיג זאת על ידי שיתוף פעולה מלא של הקהילה הבינלאומית וללא עיסוק במלחמה נוספת במזרח התיכון".

אובמה אמר כי למרות שאיראן תומכת בטרור, המטרה של ההסכם היא אך ורק מניעת נשק גרעיני ממנה - "עם כל הכבוד לאיראן, שהיא ציוויליזציה גדולה, מדובר במשטר רודני אנטי-אמריקאי, אנטי-ישראלי, אנטישמי המממן טרור. יש בינינו הבדלים עמוקים – אך כאן יש לנו מטרה הרבה יותר צנועה – והיא לוודא שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני".

אובמה השיב לטענות מבקרי ההסכם, לפיהן הכסף שאיראן תקבל מהסרת הסנקציות ישמש לתמיכה בטרור. "זאת אפשרות", אמר. "ואנחנו נהיה ערבים לכך שזה לא יקרה ונעבוד עם בעלות בריתנו – מדינות המפרץ וישראל – לעצור את הפעילות הזאת שהם עושים מעבר לתוכנית הגרעין".

"אני רוצה להדגיש גם שהחששות לגיטימיים", הוסיף אובמה. "לחיזבאללה יש עשרות אלפי טילים שמכוונים על ישראל. הם הופכים מתוחכמים יותר. גם החששות של מדינות המפרץ מוצדקים, הם לא סתם פרנואידים". עם זאת, הדגיש שוב כי המטרה היא למנוע מאיראן נשק גרעיני.

"אני לא חושב שראוי שאדון בפרטים ספציפיים בנוגע להסכמים ביטחוניים", אמר אובמה בהתייחס לשאלת שדרוג הסיוע הביטחוני לישראל ולבעלות בריתה במדינות המפרץ. "מה שאני יכול להגיד זה שיש תהליך. אני חושב שהוגן לומר שתחת הממשל שלי, עשינו מעל ומעבר כדי לסייע ליכולות של ישראל. ואני יכול לומר גם שאני מוכן לעשות דברים שאף ממשל לא עשה לפניי ולספק להם אמצעי ביטחון נוספים מארצות הברית".

לאחר שאמר אתמול כי יטיל וטו על כל חוק בקונגרס שימנע את יישום ההסכם, אמר הלילה אובמה כי הוא מודע לכך שצפוי מאבק מול נתניהו ומול מי שמחזיק בעמדותיו בקונגרס על אישורו. "נתניהו אולי חושב שהוא יכול להשפיע על הדיון בקונגרס, אבל אני בטוח שנוכל לאשר את העסקה הזאת וליישם אותה מבלי שהקונגרס ימנע את זה. אחרי שזה ייעשה, נשב יחד כמו שעשינו עד כה ונשאל שאלות מעשיות מאוד, כמו איך ניתן למנוע מחיזבאללה חימוש מתוחכם יותר ואיך נמשיך לבנות את הצלחת כיפת ברזל, שהצילה חיי ישראלים רבים". הראיון המלא:

תגובות