השב"כ: נעצר המחבל שביצע את הפיגוע בו נרצח דני גונן בהתנחלות דולב

כוח ימ"מ עצר לפני שבועיים תושב קלנדיה בן 30 החשוד בביצוע פיגועי ירי נוספים ב-2014 ואף היה כלוא בכלא הישראלי. לפי השב"כ, הוא הגיע למעיין לפני הפיגוע כדי לאסוף מידע על ישראלים באזור

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע, בחודש שעברצילום: אי־פי

השב"כ הודיע בצהריים (רביעי) כי כוח ימ"מ עצר את המחבל שביצע את פיגוע הירי במעיין ליד ההתנחלות דולב, בו נרצח דני גונן וחברו נפצע קל. המחבל, מוחמד אבו-שאהין, בן 30 מקלנדיה, הגיע למעיין לפני האירוע כמה פעמים כדי לאסוף מידע על נוכחותם של ישראלים באזור. אבו-שאהין ביצע פיגועי ירי נוספים בשנת 2014, כך לפי השב"כ.

שירות הביטחון הכללי התיר לפרסם כי בשבועות האחרונים נעצרו כמה פלסטינים מאזור רמאללה שהודו כי היו מעורבים בביצוע פיגוע הירי בחודש שעבר ובכמה פיגועי ירי נוספים. כמה ימים לאחר הפיגוע, התקשר אלמוני אל מוקד 100 של מחוז ש"י, ואמר: "אני ביצעתי את הפיגוע", וניתק את השיחה. לאחר מכן, ובהתבסס על בדיקות נוספות שעשו בשב"כ, התברר כי האיש שצלצל הוא אבו-שאהין.

אבו-שאהין היה כלוא בעבר בכלא הישראלי בשל מעורבותו בפיגועי דקירה וירי, ונחשב לפעיל תנזים, שבעברו היה חלק מכוח 17 ומקבל משכורת קבועה מהרשות הפלסטינית. אבו-שאהין נעצר לפני שבועיים במסגרת מבצע חטיבתי בכפר עקב. פרט לימ"מ, במעצר לקחו חלק גם יחידת המסתערבים "דובדבן", גדוד "נצח יהודה" וגדוד התותחנים שפעל באזור.

צילום: תקשורת שב"כ

מי שסיפק לאבו-שהין תחמושת היה תושב קלנדיה, אמג'ד עדואן, אף הוא איש תנזים שנכלא בישראל. לפי השב"כ, עדואן שימש בנוסף כתצפיתן בכמה פיגועי ירי שביצע אבו-שהין. השניים, יחד עם עצור נוסף, אשרף עמאר שהינו חלק מהמודיעין הצבאי של הרשות הפלסטינית, תכננו לבצע פיגוע ירי דומה לזה שהתרחש ליד ההתנחלות דולב, אך זה לא יצא לפועל.

דני גונן, שנהרג בפיגוע

בין העצורים היה גם פעיל תנזים ששוחרר במסגרת עסקת שליט, אסאמה אסעד. לפי השב"כ, אסעד הסתיר בביתו את האקדח ששימש את אבו-שהין בפיגוע במעיין, "והיה מודע, בדיעבד, למעורבותו בפיגוע ב'עין בובין' ובפיגועים נוספים", כך לפי הודעת שירות הביטחון הכללי.

פלסטיני נוסף תושב מחנה הפליטים, מוחמד עדואן, נעצר אף הוא לאחר שלפי השב"כ הסתיר את האקדח ששימש את אבו-שאהין לביצוע הפיגועים. האקדח עצמו נתפס במהלך מעצר הפעילים, יחד עם תחמושת נוספת.

לפי שירות הביטחון הכללי, העצורים שמעורבים בביצוע הפיגוע ובהסתרת האקדח באמצעותו בוצע הירי, הודו כי היו מעורבים בכמה פיגועי ירי, בהם ירי שבוצע בסמוך לכפר א-ראם בנובמבר האחרון, בו נפצע חייל צה"ל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיבח את פעילות השב"כ. "ביום הרצח אמרתי שנתפוס את הרוצח הנתעב והשפל, והשב"כ, צה"ל והמשטרה עשו זאת תוך זמן קצר", אמר. "עכשיו כשברור שמדובר באיש הרשות הפלסטינית, מעניין אם הרשות הפלסטינית תגנה את הרצח, או שתמשיך בשתיקתה. מי שלא תוקף את הטרור סופו שהטרור יתקוף אותו".

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ