ראש צוות המו"מ האמריקאי: ישראל השפיעה על חלקים רבים מהסכם הגרעין עם איראן

תת-שרת החוץ וונדי שרמן אמרה כי למרות "כמה מהמורות", התקיימו מגעים שוטפים עם ישראל, בין השאר עם מומחי גרעין ישראלים. "עבדנו כדי להשיג עסקה טובה ונכונה", הוסיפה בתדרוך לכתבים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש צוות המו"מ של ארה"ב לשיחות עם איראן, תת-שרת החוץ וונדי שרמן, אמרה אחר הצהריים (חמישי) בתדרוך טלפוני לתא הכתבים המדיניים, כי ישראל הצליחה להשפיע על חלקים רבים בהסכם הגרעין במסגרת הדיאלוג שהתקיים בנושא בין מומחים ישראלים ואמריקאים במהלך השנה האחרונה.

שרמן, שהובילה את השיחות עם איראן בשנים האחרונות, שהתה במהלך סבב השיחות המכריע 27 ימים ברציפות בווינה. לדבריה, במהלך התקופה הזו היא שוחחה שלוש פעמים עם היועץ לביטחון לאומי בלשכת ראש הממשלה, יוסי כהן.

במהלך התדרוך סיפרה שרמן כי אתמול בלילה (בין רביעי לחמישי) היא קיימה שיחת וידאו קונפרנס ארוכה בקו מאובטח עם כהן ועם השר יובל שטייניץ, כדי לדון עמם בהסכם הגרעין, להציג את עמדתה של ארה"ב ולשמוע את הערותיהם.

שרמן עם שר החוץ האמריקאי קרי ושר האנרגיה מוניז בווינהצילום: אי־אף־פי

"אמרתי להם שארה"ב סבורה שהסכם הגרעין הופך את כולנו לבטוחים יותר, כיוון שהוא מאריך לשנה את 'זמן הפריצה' של איראן לפצצה גרעינית למשך עשור", ציינה שרמן. "עבדנו כדי להשיג עסקה טובה ונכונה. אנחנו מאמינים שהשגנו עסקה טובה מאוד שחוסמת בפני איראן את כל הדרכים לכיוון נשק גרעיני ומבטיחה שהסנקציות יוטלו מחדש מיד אם איראן תפר את ההסכם".

ביום שלישי, כמה שעות אחרי ההודעה על הסכם הגרעין, שוחח נשיא ארה"ב ברק אובמה ארוכות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. היום התקיימה שיחת טלפון בין שר החוץ קרי לבין נתניהו, אחרי שהשניים לא שוחחו מאז תחילת סבב השיחות המכריע בווינה לפני למעלה משלושה שבועות. שר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר יגיע לשיחות ביטחוניות בישראל בשבוע הבא.

שרמן ציינה כי למרות "כמה מהמורות במהלך הדרך", המגעים בדרגים המקצועיים בין ישראל לארה"ב סביב הסכם הגרעין היו הדוקים ומועילים. "ראש הממשלה נתניהו עודד את המומחים הישראלים לכל אורך הדרך לדבר איתנו וזה היה מאוד משמעותי", היא הוסיפה. "אנחנו אסירי טובה על כל התרומה הישראלית שהפכה את העסקה הזו למה שהיא כיום. היינו בקשר ולקחנו את ישראל מאוד ברצינות". 

תת-שרת החוץ של ארה"ב סיפרה כי במסגרת המגעים עם ישראל על הסכם הגרעין, מדענים אמריקאים התייעצו עם מומחי גרעין ישראלים ואף שלחו להם את תוצאות הניסויים והבדיקות שעשו לחישוב זמן הפריצה של איראן לפצצה גרעינית ובנושאים נוספים כדי לקבל את חוות דעתם. "ביקשנו ממומחים ישראלים לבדוק ולוודא את את ההיבטים הטכניים של ההסכם", היא אמרה. "לכן אנחנו בטוחים לגבי הערבויות הביטחוניות שהעסקה הזו נותנת". 

לדבריה, התכנון מחדש של כור המים הכבדים באראק כך שלא יוכל לייצר מספיק פלוטוניום לפצצה גרעינית בוצע בעיקר לפי הערות והצעות שהגיעו ממומחים ישראלים. "אחד המומחים הישראלים שלח לנו אי-מייל בימים האחרונים וביקש לקבל עוד מידע טכני על ההסכם כדי לראות כיצד השפיעו הדברים שהציע לנו במהלך ההתייעצויות על העסקה", היא הוסיפה. 

שרמן ציינה במהלך התדרוך כי הסכם הגרעין הוא האלטרנטיבה הטובה ביותר כדי להבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. היא ציינה כי ממשל אובמה מצפה שבמהלך הדיון הציבורי שיתקיים על העסקה בשבועות הקרובים הן בארה"ב, הן בישראל והן בעולם, אנשים יתמקדו בעובדות. "האם העסקה הזו מציבה את זמן הפריצה של איראן על שנה אחת למשך 10 שנים? כן", היא אמרה. "האם העסקה הזו נותנת לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית מנגנון שקיפות ווידוא חסר תקדים? כן. האם העסקה הזו הופכת את כולנו לבטוחים יותר? כן. אני מבקשת שהדיון יהיה על העובדות. מאוד קל להשתמש ברטוריקה, אבל העסקה הזו אינה מבססת על רטוריקה אלא על עובדות ומדע". 

תת-שרת החוץ האמריקאית הדגישה כי היא קוראת לציבור בישראל לקרוא את ההסכם ולחשוב מה האלטרנטיבה. "נתניהו אמר שהסכם טוב יותר יעצור את כל מה שאיראן עושה בתכנית הגרעין ובאזור", היא אמרה. "...אבל ההסכם אינו שואף להביא לשינוי המשטר באיראן ולא שואף לעצור כל דבר נוראי שהאיראנים עושים. המטרה של ההסכם היא להבטיח שאיראן לא תשיג נשק גרעיני". 

שרמן ציינה כי ארה"ב מתכוונת להמשיך ולפעול נגד המעורבות האיראנית בטרור וחתרנותה באזור. "זו הסיבה ששיתוף הפעולה שלנו עם ישראל כל כך חשוב", היא הדגישה. "הייתי הרבה פעמים בישראל ואני יודעת שהיא נמצאת בשכונה קשה. אני מבינה למה הישראלים מודאגים מחיזבאללה וחמאס. גם ארה"ב מודאגת. לכן אנחנו מחוייבים לשימור יתרונו האיכותי של צה"ל ולשיתוף הפעולה הביטחוני. הנשיא אובמה ניסה לדבר עם ראש הממשלה בשיחתם ביום שלישי על הרחבת שיתוף הפעולה הביטחוני, אבל ראש הממשלה לא היה מוכן לנהל את הדיון הזה". 

נשיא ארצות הברית ברק אובמה השיב אמש למבקרי הסכם הגרעין עם איראן, בהם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי איש מהם לא הציע אף אלטרנטיבה להסכם. לדבריו, "אני שומע הרבה טיעונים שחוזרים על עצמם, שההסכם הוא רע, שהוא טעות היסטורית. מה שאני לא שומע - זו אלטרנטיבה. הסיבה לכך שלא שמעתי אלטרנטיבות היא שיש רק שתיים כאלה: פיתרון דיפלומטי או מלחמה". 

הסכם הגרעין האיראני – סיקור נרחב: בעקבות ההסכם עם איראן: אובמה הציע לנתניהו לפתוח בשיחות על שדרוג יכולותיו של צה"ל | אובמה: "נתניהו חושב שהוא יכול להשפיע על הקונגרס, אבל אני בטוח שהסכם הגרעין יאושר" | הסכנה: מהלך נואש של נתניהו בניסיון לטרפד את ההסכם עם איראן | הסרת אמברגו הנשק ומנגנוני הפיקוח: פרטי ההסכם נחשפים | | המהמר הכפייתי נתניהו ישים גם את התחתונים על הרולטה | הסכם הגרעין חתום, סגור ונעול | אובמה ימתין לנתניהו עם פנקס הצ'קים | אין דבר כזה הסכם טוב עם איראן | הכרה בינלאומית למהפכה האיסלאמית

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ