מצ"ח חוקרת אירועים ב"צוק איתן" עליהם דיווח ארגון שוברים שתיקה

בעיתון "במחנה" פורסם כי נחקרות 8 עדויות בחשד להפרת דיני הלחימה. בצה"ל לא פירטו אודות האירועים הנחקרים, אך בדו"ח הארגון דווח בין השאר על וידוא הריגה בזקן ונוהג לבצע "מטחי כבוד"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה לגבי כמה אירועים שמעלים חשד להפרת דיני הלחימה, עליהם דווח בדו"ח של ארגון "שוברים שתיקה" על מבצע "צוק איתן". לפי הפרסום בעיתון "במחנה", שמונה עדויות נחקרות על־ידי מצ"ח. החקירות, שחלקן החלו רק בשבועות האחרונים, נמצאות בשלביהן הראשונים.

בצה"ל לא פירטו אודות האירועים הנחקרים, אך בדו"ח של ארגון שוברים שתיקה, שפורסם בחודש מאי, פורטו כמה אירועים המעלים חשד לחריגה מהדין הבינלאומי. בין היתר דווח על ניסיון לפגוע באזרח בעת נסיעתו בכלי רכב ובאזרח אחר שרכב על אופניים, על־ידי גדוד שריון; דריסת מכוניות על־ידי טנקים וביזה של חפצים מתוך המכוניות; וידוא הריגה באדם זקן וכן דווח על הריגתה של אשה שנראתה מעורערת בנפשה. בצה"ל סירבו לאשר בפני "הארץ" כי אכן מקרים אלה הם שנחקרים, אף על פי שעד כה נהגו בפרקליטות הצבאית לדווח באופן שוטף על חקירות חדשות שנפתחו לבדיקת אירועים חריגים ממבצע צוק איתן.

מפקד המשטרה הצבאית, אל"ם ארז רבן, טען בריאיון ל"במחנה" כי ישנו קושי לבדוק את האירועים, מאחר והם אינם כוללים פרטים מדויקים על מועד התקרית והכוח המעורב בה. "הסיפורים מופיעים בעילום שם, ומתוך דברי החיילים אנו מנסים לאתר באיזה אירוע מדובר", הסביר.

פלסטינים צועדים ליד הריסות מבנים שהפגיז צה"ל בחאן יונס במהלך "צוק איתן", החודשצילום: רויטרס

אחת מבין העדויות המדווחות בדו"ח שוברים שתיקה מתארת פרקטיקה של ירי "מטח כבוד" לזכרם של הרוגי צה"ל, על־ידי כוח טנקים. בצה"ל סברו תחילה כי את האירוע המתואר בדו"ח ביצע גדוד השריון בפיקודו של סא"ל נריה ישורון, שנחקר במהלך השבוע במצ"ח. חקירת מצ"ח בגין התקרית נפתחה רק לאחר פרסום דבריו של מפקד הגדוד בביטאון "ביבשה" וסיקור בתקשורת של הדברים, על אף שאלו נפוצו גם ימים ספורים לאחר המקרה. ל"הארץ" נודע כי התקרית המתוארת בדו"ח שוברים שתיקה היא תקרית נפרדת מזו שנחקרת במצ"ח כיום. התקרית אמנם התרחשה באותה חטיבת שריון, אך בגזרת לחימה שונה ובעקבות מותו של חייל שריון אחר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ