בית הדין בהאג: לבחון מחדש את ההחלטה שלא לחקור את ההשתלטות על המרמרה

בשנה שעברה קבע משרד התובעת בהאג שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית מכיוון שהפשעים אינם משמעותיים מספיק. בתגובה לערעור נגד ההחלטה, הורו השופטים לבחון אותה מחדש

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה

הרכב שופטים מיוחד של בית הדין הבינלאומי בהאג פסק כי על התובעת של בית הדין, פאטו בנסודה, לבחון מחדש את החלטה שלא לפתוח בחקירה בדבר ביצוע לכאורה של פשעי מלחמה מצד חיילים ישראלים במהלך ההשתלטות על האוניה "מאווי מרמרה" במהלך המשט הטורקי לעזה במאי 2010.

מי שהגיש את התלונה המקורית לבית הדין במאי 2013 היתה מדינת איי קומורו. בנובמבר 2014 קבע משרד התובעת של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג כי בסיום בדיקה מקדמית שהתקיימה בעניין התלונה הוחלט שאין מקום לפתוח בחקירה פלילית. ב-29 בינואר השנה הגישה איי קומורו ערעור להרכב מיוחד של שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג על החלטת התובעת שלא לפתוח בחקירה. בנוסף לערעור של איי קומורו קיבל הרכב השופטים המיוחד פניות ממשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו שטענו כי יש מקום לפתוח בחקירה.

אחרי כמה חודשי דיונים קבעו היום (חמישי) השופטים כי על התובעת לבחון מחדש את החלטתה שלא לפתוח בחקירה וזאת על רקע כשלים מהותיים שהתרחשו בהליך הבחינה. השופטים קבעו כי התובעת טעתה בקביעתה כי קיים קושי בהעמדה לדין של הגורמים שייתכן והיתה להם את מירב האחריות לפשעים שבוצעו במהלך ההשתלטות על האוניה. השופטים קבעו גם כי התובעת שגתה כשקבעה כי היקף, חומרת והשפעת הפשעים שבוצעו לכאורה אינה מספקת כדי להצדיק פתיחה בחקירה פלילית של בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג.

ההשתלטות על המרמרהקרדיט: דובר צה"ל

בהודעה שפרסם בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג נמסר כי השופטים ביקשו מהתובעת לבחון מחדש את החלטתה לא לפתוח בחקירה. לפי ההודעה, התובעת תבחן מחדש את החלטתה בהקדם האפשרי ותודיע על המסקנות של הבחינה להרכב השופטים המיוחד, לאיי קומורו ולמשפחות הקורבנות. 

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בתגובה כי "חיילי צה״ל פעלו מתוך הגנה עצמית כשעצרו ניסיון לפרוץ סגר ימי שבוצע בהתאם לדין הבינלאומי כפי שקבעה ועדה שמינה מזכ״ל האו״ם, ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון ומשקיפים בינלאומיים. בזמן שבסוריה אסד טובח ברבבות מבני עמו, שבאיראן מוציאים מאות להורג, ובעזה חמאס משתמש בילדים כמגן אנושי - בוחר בית הדין לעסוק בישראל מטעמים פוליטיים ציניים. אל מול הצביעות הזאת החיילים שלנו ימשיכו לשמור עלינו בשטח ואנחנו נגן עליהם בזירה הבינלאומית".

ממשרד החוץ נמסר בתגובה כי "ישראל מגנה בחריפות את בקשתם של שופטי בית הדין הפלילי הבינלאומי מהתובעת לבחון מחדש את החלטתה לסגור את התיק בפרשת המרמרה. מדובר באירוע שבו פעלה ישראל מתוך הגנה עצמית ובהתאם לחוק הבינלאומי. האירוע נחקר על ידי ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בישראל ובהשתתפות משקיפים בינלאומים וכן על ידי ועדה של מזכ"ל האו"ם שאישרו זאת". עוד נמסר כי "לא ברור מדוע מתעקש בית הדין להפנות את משאביו לעיסוק מיותר בתלונות ממניעים פוליטיים ציניים, במקום לעסוק בדברים לשמם הוקם – חקירת מעשי זוועה המוניים. ישראל מצפה שהחלטת התובעת תישאר בעינה".

בתקרית נהרגו תשעה אזרחים טורקים שהיו על סיפון הספינה, שלטענת הפעילים שהיו בה נשאה ציוד הומניטארי שיועד להגיע לתושבי הרצועה. התובעים בהאג העריכו שיש ברשותם "בסיס סביר" להאמין שחיילי צה"ל ביצעו פשעי מלחמה במהלך הפשיטה, אך שהפשעים המדוברים במקרה זה לא היו משמעותיים מספיק או בעלי משקל מספק כדי שיהיו תחת סמכותו השיפוטית של בית הדין הבינלאומי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ