חמאס בישר לאסירים ביטחוניים על שחרור קרוב - אך חזר בו בימים האחרונים

האסירים הבינו כי הם צפויים לחגוג את עיד אל פיטר שייערך בסוף השבוע בביתם, כנראה בעקבות מו"מ להשבת גופות חיילים מעזה. "היתה תקווה גדולה, האסירים יודעים שהם בכלא לזמן מוגבל בלבד"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

אסירים ביטחוניים של חמאס, רובם משוחררי עסקת שליט שנכלאו בשנית, טוענים כי קיבלו מסרים מההנהגת הארגון לפיהם הם היו אמורים להשתחרר בימים אלה – כך אמרו ל"הארץ" פעילים העוסקים בסוגיה. זאת, ככל הנראה במסגרת מגעים להשבת גופותיהם של החיילים הדר גולדין ואורון שאול. עם זאת, לדברי הפעילים, באחרונה חל שינוי ונודע להם כי השחרור לא ייצא לפועל בקרוב.

לפי אחד הפעילים, האסירים הבינו כי הם צפויים לחגוג בבית את עיד אל פיטר שיחול בסוף השבוע ו"היתה תחושה שזה עניין של כמה שבועות". לדבריו היתה תקווה גדולה בקרב האסירים ובני משפחותיהם, אך בשבועיים האחרונים נוצרה תחושה של נסיגה. "בקרב האסירים יש תמימות דעים שהם כלואים לזמן מוגבל וכי לא יהיה שום הסדר שלא יכלול אותם" אמר הפעיל, "אבל בשלב זה כבר אין דיבורים על עיתוי. הם ממתינים בסבלנות".

עורכת הדין עביר בכר, המייצגת אסירים ביטחוניים רבים, סיפרה כי שני אסירי חמאס שהגישו בקשה לשחרור מוקדם דרשו לפני כחודשיים להפסיק את ההליכים בטענה שקיבלו מסרים שישוחררו בקרוב. "מבחינתי כסנגורית, לא נכנסתי יותר מדי לפרטים ומילאתי את מבוקשם ואני לא יודעת על מה הם הסתמכו", אמרה בכר. השניים, לדבריה, אינם ממשוחררי עסקת שליט. "אלה שני אסירים השפוטים לתקופה ממושכת וממש ציפו לשחרור תוך שבועות", ציינה.

הפגנה למען שחרור אסירים ביטחוניים במזרח ירושלים, ארכיוןצילום: אי־אף־פי

שחרור אסירים, ובעיקר ממשוחררי שליט שנכלאו, הוא אחד התנאים שמציב חמאס לדיון על עסקה לשחרור שבויים או גופות וכן למסירת מידע. עמדה זו של חמאס הוצגה על ידי שלושה מבכירי הארגון, ובראשם חאלד משעל שהבהיר כי "כל מידע על מה שחמאס מחזיק כקלפי מיקוח יהיה מותנה במחיר".

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס, איסמעיל הנייה, נשא הבוקר דרשה בשכונת שג'עייה בעזה לרגל עיד אל פיטר, ואמר כי "לא יהיה משא ומתן לחילופי שבויים בלי שחרור של אסירים ממשוחררי עסקת שליט. על ישראל לשחרר 54 אסירים, ללא שום תנאים, כדי שיתאפשר לנו לדון בעסקה".

חבר הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק, התנה אתמול (חמישי) כל מידע או משא ומתן בנוגע לשני האזרחים הישראלים הנעדרים בעזה, אברה מנגיסטו ואזרח נוסף, בשחרור 54 אסירים משוחררי עסקת שליט שנעצרו מחדש.  לדברי אבו מרזוק, מנגיסטו נתפס בעזה במהלך מבצע "צוק איתן" עם מדים וכי אינו לוקה בנפשו. "מנגיסטו, שאומרים עליו שהוא מעורער בנפשו, דיברו עליו עוד במשא ומתן שהתנהל בקהיר (המו"מ להפסקת האש שנכנסה לתוקף ב-26 לאוגוסט, ג"ח)", טען אבו מרזוק.

אבו מרזוק סיפר בראיון לאל-ג'זירה כי "הודיעו לנו שאותו מנגיסטו נכנס באזור אסודאנייה בגזרה הצפונית וביקשו שנחזיר אותו כי הוא מעורער בנפשו. אני אומר - איך אפשר להאמין לכך שאיש במדי צבא ומשוגע יכול לעבור 40 ק"מ ולברוח מאזור באר שבע כדי להכניס לרצועת עזה מהגזרה הצפונית". אבו מרזוק הוסיף כי "אם הוא היה לבן ועיניו כחולות, ישראל היתה מתייחסת בצורה שונה, אבל מדובר באדם שחור ואתיופי ולכן הוא מחוץ למסגרת השיקולים ולכן מזלזלים בו ומדביקים לו תווית המשוגע, ובישראל יודעים את האמת".

הימצאותם של מנגיסטו וישראלי נוסף ברצועת עזה אינה מעסיקה באופן מיוחד את הרחוב הפלסטיני ואין בו ציפייה להתפתחות משמעותית בתקופה הקרובה בנושא שחרור אסירים. זאת, בניגוד לחטיפתו של גלעד שליט שהעסיקה מאוד את החברה הפלסטינית. פעיל זכויות אדם ברצועה העיד כי "זה מעניין מאוד את הישראלים ולא אותנו. זו לא שיחה שקיימת ברחוב העזתי. לפעמים היו התבטאויות כלליות בנושא, אבל גם אחרי הפרסומים שהיו בישראל על שני אזרחים המוחזקים בעזה כמעט ואין דיבורים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ