ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, נפגש הבוקר (שישי) עם מלך סעודיה סלמאן בן עבד אל-עזיז במכה, על רקע חתימת הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות והמשברים בעולם הערבי. 

המלך סלמאן צילום: אי־אף־פי

זהו ביקור ראשון של נציג חמאס במכה מאז יוני 2012, והוא בא בעקבות מאמצי התקרבות בין הצדדים על רקע הטלטלות האזוריות והעימות בין חמאס והאחים המוסלמים לשלטונות במצרים. מאז עלייתו לשלטון של המלך סלמאן, בינואר האחרון, החלו ניסיונות הדדיים להפשיר את היחסים ולקדם יחד פיוס גם בתוך הזירה הפלסטינית.

לפי דיווחים בתקשורה הערבית, בפגישה הבוקר השתתפו גם חברי הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק ומוחמד נזאל, ואיש חמאס בטורקיה, סלאח אל-ערורי. בצד הסעודי היו נוכחים כמה בכירים בממשל, בהם שר ההגנה והשני בתור למלוכה, מוחמד בן סלמאן. בנוסף לפגישה עם המלך ושר ההגנה, נערכה פגישה גם
עם ראש המודיעין הסעודי, חאלד בן עלי אל-חמידאן. 

חאלד משעל צילום: אי־פי

לפי גורמים פלסטינים עיתוי הפגישה אינו מקרי, שלושה ימים לאחר חתימת הסכם הגרעין, כשבפני חמאס עומדת בחירה בין סעודיה לאיראן. בדרג המדיני של חמאס מעדיפים להישאר בזירה הערבית ונוטים להתקרב לסעודים ולא לאיראנים, שמצדם לא ממהרים לאמץ את התנועה. עמדה זו באה לידי ביטוי בדברים שאמר אבו מרזוק בראיון לרשת אל-ג'זירה, לפיהם המגעים בין תנועתו לטהראן לא הוקפאו, אך גם לא הפשירו עד לשלב של נורמליזציה. 

השאלות הגדולות שעומדות על הפרק הן מחיר ההתקרבות בין הצדדים ואם הסעודים יתמכו בחמאס, בעיקר כלכלית, בשורת צעדים מדיניים ואסטרטגיים של התנועה. סעודיה אירחה בעבר ועידה לפיוס פנים פלסטיני שבראשה עמד המלך עבדאללה ומאז התקיימו עוד כמה פגישות וכנסים, כולל בקהיר, אך ללא צלחה לגשר על הפילוג.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ