אחרי יותר משנה: נתניהו שוחח עם עבאס בטלפון

רה"מ, שיזם את השיחה כדי לברך את הנשיא הפלסטיני לרגל עיד אל-פיטר, אמר לו שאזרחי ישראל רוצים בשלום. לפי דיווחים פלסטיניים, עבאס השיב לו כי חשוב להגיע להסכם בין העמים בשנה הקרובה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

לראשונה מזה יותר משנה, התקיימה היום (שישי) שיחת טלפון בין ראש הממשלה בנימין נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן). מי שיזם את השיחה היה נתניהו, שהתקשר הערב לעבאס ובירך אותו לרגל עיד אל-פיטר. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה נמסר כי נתניהו אמר לעבאס שאזרחי ישראל רוצים בשלום וכי ישראל תמשיך לפעול ליציבות האזור. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית, עבאס אמר לנתניהו כי חשוב להגיע לשלום בין העמים בשנה הקרובה.

הפעם האחרונה בה שני המנהיגים שוחחו בטלפון היתה ביוני 2014 לאחר חטיפת שלושת הנערים בגוש עציון. עבאס היה זה שיזם אז את השיחה וגינה את החטיפה בפני נתניהו. 

בשנה האחרונה, מאז פיצוץ המשא ומתן בין הצדדים, גברה מאוד המתיחות בין ישראל לפלסטינים, במיוחד בעקבות המלחמה ברצועת עזה בחודשי הקיץ אשתקד. המהלכים הפלסטיניים האחרונים באו"ם ובראשם הפנייה לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג הגבירו עוד יותר את המתיחות.

נתניהו ועבאס, ב-2010צילום: אי־פי

בסוף יוני העבירה הרשות הפלסטינית לבית הדין הבינלאומי בהאג מסמכים המעידים על הפרת החוק הבינלאומי על ידי ישראל. המסמכים נוגעים למלחמה בעזה, לבנייה בהתנחלויות ולאסירים הפלסטינים המוחזקים בישראל. המהלך נעשה לאחר שהתובעת בבית הדין, פאטו בנסודה, כבר החלה בבדיקה מקדמית בנוגע לפשעים שישראל ביצעה כביכול במהלך הסכסוך עם הפלסטינים.

לפני כשבועיים החליט נתניהו לשתף פעולה באופן מוגבל עם לשכת התובעת של בית הדין ולפתוח איתה במגעים, שינהל צוות מקצועי של נציגי משרדי הממשלה השונים. חברי הצוות אמורים לצאת להאג ולהיפגש עם אנשיה של התובעת. ישראל מתכוונת לנהל את המגעים בפרופיל תקשורתי נמוך.

במקביל, אתמול קבע הרכב קדם-משפט של שופטי בית הדין בהאג כי על התובעת של בית הדין לבחון מחדש את ההחלטה שלא לפתוח בחקירה בעניין ההשתלטות על המשט הטורקי לעזה במאי 2010.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ