נתניהו: הצגתי אלטרנטיבה להסכם הגרעין הכושל - העצמת הסנקציות עד לשינוי מדיניות איראני

בפתח ישיבת הממשלה, התייחס ראש הממשלה לביקורת על התנהלותו בנושא, ואמר כי "כל עוד איראן מעודדת את הקריאות 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' אין סיבה לעשות ויתורים"

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר (ראשון) לביקורת על התנהלותו בנושא איראן, ואמר כי הציג חלופה להסכם הגרעין שהושג בשבוע שעבר. "האלטרנטיבה שהצגתי פעם אחר פעם להסכם הכושל הזה היא המשך העצמת הסנקציות על איראן והתניית הסרת הלחץ בשינוי מדיניות איראני", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "כל עוד איראן מעודדת את הקריאות 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' אין סיבה לעשות להם שום ויתורים".

ראש הממשלה התייחס לנאומו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אתמול. "אם מישהו חשב שהסכם הגרעין יגרום לאיראן לשנות את מדיניותה הוא קיבל תשובה מוחצת בנאומו התוקפני והמתריס של חמינאי‎", אמר נתניהו. "האיראנים אומרים באופן גלוי שהם ימשיכו במאבק נגד ארה"ב ובנות בריתה ובראשן ישראל‎".

לדבריו, "האיראנים אפילו לא מנסים להסתיר את העובדה שהם מתכוונים לנצל את כל המיליארדים שיזרמו אליהם בעקבות הסכם הגרעין כדי לחמש את מכונת הטרור שלהם". נתניהו הזהיר כי "היום איראן מחמשת את ארגוני הטרור בטילים. מחר תהיה לה היכולת לחמש אותם ואת עצמה בנשק הרבה יותר מסוכן".

נתניהו בישיבת הממשלה, היום. "היום איראן מחמשת את ארגוני הטרור בטילים. מחר תהיה לה היכולת לחמש בנשק הרבה יותר מסוכןצילום: אמיל סלמן

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי ונתניהו שוחחו ביום חמישי בערב שיחת טלפון קשה וארוכה, וזאת אחרי נתק של יותר משלושה שבועות בין השניים שנמשך לכל אורך הסבב המכריע של שיחות הגרעין. במהלך סוף השבוע סיפר קרי על שיחתו עם נתניהו בראיון לרשת השידור הציבורית PBS והגדיר את טענתו של ראש הממשלה כי ניתן היה להגיע להסכם טוב יותר עם איראן כ"פנטזיה".

פחות מיממה אחרי שיחת הטלפון התייחס קרי לחילופי הדברים עם נתניהו וציין כי ראש ממשלת ישראל ומבקרים אחרים של הסכם הגרעין לא הציגו תוכנית חלופית. "הם כולם אומרים, למה לא מחצתם אותם (את האיראנים, ב"ר) באמצעות סנקציות", ציין קרי. "אני אומר לכם מדוע. כיוון שהם לא יימחצו מהסנקציות... אז יש כאן הרבה פנטזיה בציטוט הזה 'עסקה טובה יותר'".

שר ההגנה האמריקאי, אשטון קרטר, יגיע הערב לישראל וייפגש מחר עם נתניהו ועם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. מישראל ימשיך קרטר לביקור בירדן וסעודיה. קרי צפוי להגיע בשבוע הראשון של אוגוסט לפסגה עם שרי החוץ של מדינות המפרץ כדי לדון עמם ביום שאחרי ההסכם עם איראן. בשיחה עם נתניהו לא עלתה אפשרות שקרי יגיע במסגרת ביקורו באזור גם לירושלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ