נתניהו לתקשורת האמריקאית: איך אפשר לפצות אותנו כשאיראן מקבלת נתיב לפצצת אטום

רה"מ אמר כי בכוונתו להציג את עמדתו נגד הסכם הגרעין לקונגרס האמריקאי. שר החוץ קרי הדגיש כי על אף ההסכם, ארה"ב ואיראן עדיין מדינות יריבות. ממחר יש לקונגרס 60 יום לבצע בקרה על ההסכם

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו יצא היום (ראשון) נגד הסכם הגרעין שנחתם בשבוע שעבר בין המעצמות ואיראן. בראיון לרשת אי-בי-סי אמר נתניהו כי בכוונתו לומר לשר ההגנה האמריקאי אשטון קרטר בפגישתם מחר כי הוא קורא לארצות הברית לא ליישם את העסקה הרעה הזאת אלא להתעקש על השגת עסקה טובה יותר.

נתניהו דחה את הטענה כי ניתן לפצות את ישראל מבחינה ביטחונית לאחר ההסכם עם איראן. הוא ציין כי אילו ההסכם היה טוב איש לא היה מדבר על צורך לפצות את ישראל. "כיצד אפשר לפצות את המדינה שלי לגבי משטר טרור שנשבע להשמיד אותנו ועומד לקבל נתיב לפצצות אטום ומאות מיליארדי דולרים", אמר נתניהו. 

בראיון נוסף, לרשת סי-בי-אס, אמר נתניהו כי בכוונתו להציג את עמדתו נגד הסכם הגרעין לחברי הקונגרס האמריקאי, שממחר מוקצבים לו 60 יום לביצוע בקרה על ההסכם‎. במשך הראיון נשאל נתניהו אם יפעל מול הקונגרס כדי לשכנע את המחוקקים האמריקאים להתנגד להסכם הגרעין. "אני מרגיש כי כראש ממשלת ישראל זו חובתי לדבר בפומבי נגד משהו שמסכן את הישרדותה של המדינה שלי", השיב נתניהו. "באופן טבעי אני מציג את הטיעונים שלי. אני חושב שזה חשוב. לא רק לנו, אלא גם לעולם כולו". 

קרי במסיבת עיתונאים במשרד החוץ בוושינגטון, ביום חמישיצילום: אי־אף־פי

עוד אמר נתניהו כי איראן קיבלה את "עסקת החלומות". לדבריו, המעצמות השיגו עסקה רעה מאוד עם משטר רע מאוד. "העסקה הזו היא הבעיה הביטחונית הגדולה ביותר שמולה אנו ניצבים". נתניהו הוסיף כי כי בין ישראל לארצות הברית יש "מחלוקת מכובדת בין ידידות" לגבי הסכם הגרעין עם איראן. "אנשים אומרים שכולם מסכימים עם העסקה הזו חוץ מישראל וזה לא נכון", אמר נתניהו. "כולם בישראל מאוחדים נגד העסקה הזו – גם אופוזיציה וגם קואליציה. מנהיגים באזור מדברים אתי ומביעים חשש שההסכם הזה יסכן את ביטחון מדינותיהם בדרכים רבות". 

מנגד, נחלץ היום שר החוץ של ארצות הברית ג'ון קרי להגנת הסכם הגרעין בתקשורת האמריקאית ואמר כי ארצו ואיראן לא הפכו לבעלות ברית כתוצאה מההסכם ההיסטורי. בראיון לרשת סי-בי-אס אמר קרי כי איראן וארה"ב "עדיין יריבות". קרי ציין בראיון לרשת פוקס כי ארה"ב תמשיך להטיל סנקציות על טהראן בכל הנוגע למעורבות בטרור וחתרנות באזור‎ וכי המעצמות "שמו סוף ליכולתה של איראן להשיג נשק גרעיני".

בראיון לסי-בי-אס התייחס קרי גם לביקורת שנשמעה על ההסכם והוסיף כי קהילת המודיעין האמריקאית ומדעני גרעין אמריקאים סבורים שאיראן לא תצליח להסתיר חומר גרעיני או להיפטר ממנו תוך 24 יום, תקופת ההתראה שניתנה לה לפני שתצטרך לאפשר גישה לפקחי האו"ם לאתרים חשודים ברחבי המדינה‎.

משרד החוץ האמריקאי הגיש היום באופן רשמי לקונגרס את הסכם הגרעין עם איראן כולל נספחיו. קרי קרא לקונגרס לאשר את ההסכם ואמר כי אם המחוקקים ימנעו את יישומו "לא יהיו ריסונים על איראן, לא יישארו סנקציות, ידידינו במאמץ הזה ינטשו אותנו ואנחנו נואשם ככאלה שחיסלו את האפשרות למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, הם יחזרו להעשיר אורניום והסבירות למלחמה תגדל"‎.

הבוקר הגיב נתניהו לביקורת על התנהלותו בנושא איראן ואמר כי הציג חלופה להסכם הגרעין שהושג בשבוע שעבר. "האלטרנטיבה שהצגתי פעם אחר פעם להסכם הכושל הזה היא המשך העצמת הסנקציות על איראן והתניית הסרת הלחץ בשינוי מדיניות איראני", אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "כל עוד איראן מעודדת את הקריאות 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' אין סיבה לעשות להם שום ויתורים".

ראש הממשלה התייחס לנאומו של המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אתמול. "אם מישהו חשב שהסכם הגרעין יגרום לאיראן לשנות את מדיניותה הוא קיבל תשובה מוחצת בנאומו התוקפני והמתריס של חמינאי‎", אמר נתניהו. "האיראנים אומרים באופן גלוי שהם ימשיכו במאבק נגד ארה"ב ובנות בריתה ובראשן ישראל‎".

בנאום לאומה לרגל עיד אל-פיטר אמר אתמול חמינאי כי גם אחרי הסכם הגרעין מדיניות איראן כלפי ארה"ב "היהירה" לא תשתנה והיא תמשיך לראות בה אויבת. "הקריאות 'מוות לאמריקה' ו'מוות לישראל' יימשכו, מכיוון שהן מייצגות את דעתו של העם האיראני", הבהיר חמינאי. הוא הוסיף כי מדיניותה של ארה"ב במזרח התיכון שונה ב-180 מעלות מזו של איראן. לדבריו, ארה"ב מגדירה את חיזבאללה כארגון טרור "אבל תומכת ברוצחי הילדים הציונים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ