ישראל שינתה מדיניות כלפי פצועים מסוריה: הפסיקה מתן טיפול בתחומה לאנשי ג'בהת א-נוסרה

לדברי קצין בכיר, עד היום היו רק כמה פצועים מהארגון המסופח לאל־קאעידה שקיבלו טיפול בארץ, אך הם "הסתננו". עתה הוחלט שהם יטופלו בגבול בלבד, ולא יוכנסו לישראל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ישראל שינתה את מדיניות קבלת הפצועים הסורים והפסיקה מתן טיפול רפואי בתחומיה לאנשי הארגון ג'בהת א-נוסרה. לפני חודש וחצי הוחלט לשנות את המדיניות הצבאית בנוגע להכנסת פצועים מהלחימה בסוריה לקבלת טיפול רפואי בישראל. לדברי קצין בכיר בצה"ל, עד היום היו כמה פצועים, שלחמו במסגרת ג'בהת א־נוסרה ושקיבלו טיפול רפואי בארץ. הקצין הגדיר פצועים אלה כמי ש"הסתננו" לקבלת טיפול רפואי. אך גם הבדיקה הצבאית של זהות הפצועים שהועברו לישראל לטיפול רפואי לא היתה מעמיקה.

לדברי הקצין הבכיר, בצה"ל שינו את כללי הטיפול בפצועים הסורים כך, שהצבא בודק כעת מי נכנס לקבל טיפול רפואי ומהי זהותו. לפני כחודש אירע הלינץ' במג'דל שמס, כשהמון דרוזי תקף פצועים סורים שהובאו לישראל והרג אחד מהם. חמישה מתוקפי האמבולנס של הפצועים חשודים ברצח.

הקצין התייחס לטענות שהעלו כמה מאנשי העדה הדרוזית בישראל, שמערכת הביטחון מסייעת לארגון ג'בהת א-נוסרה, שהוציא להורג בסוריה דרוזים בחודש יוני האחרון. "ישראל לא סייעה בשקל אחד או בכדור אחד לאנשי ג'בהת א-נוסרה. היו יחידים שהסתננו לקבל טיפול רפואי וזה פסק לפני חודש וחצי, ולא יהיה יותר", אמר הקצין. לדבריו, אם פצוע מג'בהת א־נוסרה יגיע לגבול הוא יקבל טיפול מרופאי צה"ל, כמצופה מכל רופא, אך לא יפונה לשטח ישראל לקבלת טיפול בבית חולים.

פינוי פצועים סורים בגבול סוריה לישראל בשנה שעברהצילום: גיל אליהו

הקצין הבכיר התייחס גם להסכם הגרעין עם איראן, וטען כי מדובר בשינוי אזורי שלא ניתן להתעלם ממנו. הוא הוסיף כי איראן עדיין עומדת במרכז סדר העדיפויות הצבאי. הנחת העבודה של המטה הכללי היא שגם לאחר חתימת ההסכם, שאמור למנוע מאיראן פריצה ליכולת גרעינית צבאית, יהיה ניסיון צבאי של איראן לפעול בתחום באופן חשאי. "נכון להניח כך. גם אחרי ההסכם, אין ויכוח על החזון האיראני להגיע ליכולת גרעינית בעתיד", אמר הקצין הבכיר. "איראן תמשיך להיות משימה מספר אחת בתוכנית הרב שנתית הקרובה".

כפועל יוצא מהחלטה זו, צה"ל יתמקד בעיקר באיסוף מודיעין על הנעשה בפרויקט הגרעין האיראני, וינסה לאתר הפרת התחייבויות של טהראן למעצמות. מלבד זאת, סביר להניח שצה"ל אינו מתכוון לסגת מהתוכניות המבצעיות ולהחזיק סדר כוחות אווירי כמענה אפשרי לאיום האיראני.

הסכם הגרעין, כך צופים בצה"ל, יביא גם לשינוי בפעילות האיראנית באזור. בצבא מסבירים כי איראן משקיעה היום ארבעה עד חמישה מיליארדי דולרים בארגוני טרור באזור — בחימוש, הדרכה ואימונים. לכן, הסרת הסנקציות שתשפר את מצבה הכלכלי תביא לדעתם להשפעה גוברת שלה על הנעשה במזרח התיכון וליתר מימון של טרור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ