נתניהו: החלטת מועצת הביטחון לאמץ את הסכם הגרעין - לא סוף פסוק

במסר פומבי לחברי בית הנבחרים והסנאט אמר ראש הממשלה כי "כל עוד הסנקציות של הקונגרס האמריקאי בתוקף, איראן תצטרך לעשות ויתורים ולא רק לקבל אותם. הסכם הגרעין מקרב מלחמה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו שיגר אחר הצהריים (שני) מסר פומבי לחברי הקונגרס האמריקאי בניסיון לשכנע אותם להתנגד להסכם הגרעין עם איראן. "החלטת מועצת הביטחון (לאמץ את ההסכם, ב"ר) אינה סוף פסוק", אמר נתניהו בפתח ישיבת סיעת הליכוד בכנסת. "כל עוד הסנקציות של הקונגרס האמריקאי בתוקף, איראן תצטרך לעשות ויתורים ולא רק לקבל אותם".

דבריו של נתניהו נועדו לאוזניהם של חברי בית הנבחרים והסנאט האמריקאי, שב-60 הימים הקרובים יבצעו הליך בקרה על הסכם הגרעין. בסיומו של אותו הליך הם יצביעו האם להסיר את הסנקציות החריפות שהטיל הקונגרס על איראן בשנים האחרונות או להמשיך בהן.

ההערכה היא כי בהצבעה הראשונה בבית הנבחרים ובסנאט יחליט הרוב הרפובליקאי להשאיר את הסנקציות על כנן, מה שצפוי לגרור וטו של הנשיא ברק אובמה על ההחלטה. או אז תתקיים הצבעה נוספת בנסיון לבטל את הווטו הנשיאותי. לשם כך יצטרכו 13 סנאטורים דמוקרטים להצטרף ל-54 סנאטורים רפובליקנים כדי להשיג שני שליש מהקולות בסנאט ולהפוך שוב את ההחלטה.

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

נתניהו אמר את הדברים זמן קצר לפני ההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם על אימוץ הסכם הגרעין בין איראן לבין המעצמות. בדיון הקצר באופן יחסי שהתקיים במועצת הביטחון הביעו כל 15 המדינות החברות, כולל ירדן, תמיכה בהסכם הגרעין והצביעו בעד אימוצו פה אחד. במקביל, במהלך ישיבתם החודשית בבריסל החליטו שרי החוץ של 28 המדינות החברות באיחוד האירופי לאמץ את ההסכם עם איראן.

החלטת מועצת הביטחון שאושרה היום תיכנס לתוקפה רק בעוד 90 יום לאחר שהסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) תגיש דוח שיקבע כי איראן עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין. עם כניסתה לתוקף תבטל ההחלטה החדשה שבע החלטות קודמות של מועצת הביטחון שהטילו סנקציות קשות על איראן.

במסגרת ההחלטה החדשה יישארו בתוקף שורה של סנקציות לפרקי זמן משתנים. האיסור על רכישה ואספקה של ציוד גרעיני רגיש לאיראן יוותר בתוקף למשך 10 שנים, הסנקציות על מכירת טכנולוגיה וחלקי חילוף לטילים בליסטיים לאיראן יעמדו בעינן למשך שמונה שנים ואמברגו הנשק הקונבנציונאלי שמוטל על איראן יימשך חמש שנים נוספות.

כמה סנאטורים וחברי בית הנבחרים האמריקאי, חלקם מהמפלגה הדמוקרטית, מחו על כך שההצבעה במועצת הביטחון של האו"ם התקיימה לפני שתהליך הבקרה של הקונגרס על הסכם הגרעין החל. הם טענו כי החלטת מועצת הביטחון הופכת את בית המחוקקים האמריקאי לחותמת גומי.

נשיא ארה"ב ברק אובמה שבירך על החלטת מועצת הביטחון אמר כי היא מהווה מסר ברור לפיו הקהילה הבינלאומית תומכת בהסכם שהושג כדרך הטובה ביותר להבטיח שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני. במהלך הצהרות משותפות לתקשורת בפתח פגישה עם נשיא ניגריה בבית הלבן אתמול פנה אובמה לחברי הקונגרס וקרא להם לשים לב להחלטה ולקונצנזוס סביבה בזירה הבינלאומית.  

ראש הממשלה נתניהו כינה את ההחלטה צביעות. "מועצת הביטחון נותנת הכשר למדינה שמפרה באופן קבוע את החלטותיה שלה ומאיימת להשמיד את ישראל", הוא אמר. "אומרים שהסכם הגרעין מונע מלחמה, זה לא נכון – הסכם הגרעין מקרב מלחמה. רבים בעולם רואים עין בעין עם ישראל את הסכנה שבהסכם עם איראן. ההיסטוריה הוכיחה שגם אם העולם מאוחד בדעתו, הוא לא בהכרח צודק".

שר ההגנה של ארה"ב, אשטון קרטר המבקר בישראל, התייחס אמש למחלוקת בין ישראל וארה"ב בנושא הסכם הגרעין האיראני, ואמר כי ההסכם אינו מונע את האופציה הצבאית מול איראן. קרטר אמר בשיחה עם כתבים כי הוא אינו מצפה לשכנע את ההנהגה הישראלית לוותר על התנגדותה להסכם, אלא ידגיש את העובדה כי ההבנות לא מגבילות את יכולתה של וושינגטון להבטיח את ביטחונה של ישראל. 

"אחת הסיבות לכך שההסכם שנחתם הוא טוב, היא שהוא לא עושה דבר כדי למנוע את האופציה הצבאית של ארה"ב, עליה אני מופקד", אמר קרטר, "יכולתנו להוציא לפועל את האסטרטגיה הזאת נותרה ללא שינוי". עוד ציין כי ארה"ב תשמר ותשפר את האפשרות לפעולה צבאית בסוגיית הגרעין. לדבריו, "אני לא הולך לשנות את דעתו של איש בישראל. אנו יכולים להסכים על לא להסכים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ