הקבלן בנה ללא היתר בבית אל, המינהל האזרחי לא מתעקש שהוא גם יממן את הריסתם

בג"ץ קבע כי שני הבניינים ייהרסו עד סוף החודש. בוועדת התכנון קבעו שכתנאי לבנייתם מחדש, על הקבלן לממן הריסתם, אך ראש המינהל ויתר על הדרישה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המינהל האזרחי מוותר על דרישתו כי הקבלן מאיר דריינוף, ששני בניינים שבנה בהתנחלות בית אל ללא היתר אמורים להיהרס עד סוף החודש בהוראת בג"ץ, ישלם מכיסו את הוצאות הפינוי בטרם יקבל היתר בנייה חדש.

בשנה שעברה הורה בג"ץ להרוס עד סוף החודש את שני הבניינים, שאמורים להכיל 24 דירות, בעקבות עתירה של בעלי הקרקע הפלסטינים וארגון "יש דין". אך בהוראת שר הביטחון פתח המינהל בחודש האחרון בהליכים מואצים לקידום התוכנית ומתן היתר בנייה רטרואקטיבי, כשהמטרה היא שלאחר מתן היתרי הבניה, דריינוף יוכל לעתור לבג"ץ בבקשה לבטל את צו ההריסה.

ביום רביעי האחרון נערך במינהל האזרחי דיון בהתנגדות לבנייה שהגישו בעלי הקרקע באמצעות עורך דין שלומי זכריה. לטענתם, הבניינים נבנו על אדמתם הפרטית, שגם אם נתפסה לצרכים צבאיים כפי שטוענת המדינה, אין בכך כדי להצדיק את הבנייה. באופן חריג, ועדת התכנון והבנייה במינהל החליטה לדחות את ההתנגדות בתוך יום, ואף פרסמה החלטה בת 11 עמודים בעניין. לפי ההחלטה, ניתן היה להלבין את הבנייה אם המגרש המדובר היה ריק.

אחד המבנים שמיועדים להריסה בבית אל, ב-2012צילום: עזמי בדיר / יש דין

מכיוון שמדובר בבנייה לא חוקית, החליטה הוועדה להתנות את מתן אישור הבנייה בכך שאם העתירה לבג"ץ תדחה, הקבלן ייאלץ להרוס את המבנים בעצמו או לשלם מכיסו את הוצאות הפינוי, כתנאי לבניית המבנים מחדש.

אך בסופו של דבר, ראש המנהל האזרחי, תא"ל דוד מנחם, החליט לוותר על תנאי זה והסתפק בשליחת מכתב אזהרה כללי על פיו המינהל האזרחי ידרוש את הוצאות ההריסה. ביום רביעי הקרוב תתכנס שוב מועצת התכנון לאשר סופית את הלבנת הבניינים. כמו כן. תאושר תוכנית לעבודות פיתוח שיאפשר הקמה בעתיד של 296 יחידות דיור בבית אל. כל זאת, במאמץ להפיס את דעתם של הנהגת מועצת יש"ע.

מהיחידה לתיאום פעולות הממשלה בשטחים נמסר: "החלטת הוועדה ניתנה לאחר שחברי הוועדה שקלו את כלל השיקולים הרלוונטיים לעניין".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ