צה"ל מציע שירות שווה של 27 חודשים לגברים ונשים מ-2023

לקראת פרסום המלצות ועדת לוקר, מציע אגף כוח האדם בצה"ל לקצר את שירות החיילים עוד ולהאריך את שירות הנשים. קצין בכיר: ספק אם המלצות הדו"ח ייושמו. הן לא מוסריות ולא חוקיות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

על רקע פרסום המלצות ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון היום (שלישי) אחר הצהרים, אגף כוח האדם בצה"ל מציע לבצע בעשור הבא קיצור שירות נוסף במשך שירותם של החיילים, ולצד זאת להאריך את שירות הנשים. 

לפי התוכנית, עליה החלו לעבוד באגף כוח האדם בשבועות האחרונים, עד שנת 2023 יקצר צה"ל את שירות הגברים פעם נוספת, ל-27 חודשים ויאריך את שירות הנשים ל-27 חודשים גם כן. כיום, לאחר קיצור השירות הגברים, משרתים חיילים 32 חודשים וחיילות 24 חודשים.

בדיונים בכנסת על משך השירות בצה"ל בשנים קודמות סירבו חברי הכנסת לקבל את בקשת הצבא להאריך את שירות הנשים. לפי החוק, בשנה הקרובה צפוי הצבא לשוב ולהציג את פעולותיו בכל הנוגע לשירות הנשים, ובהתאם לכך לקבוע האם יש מקום להארכת שירות הנשים.

גיוס לגבעתי
מתגייסים בבקו"ם בתל השומר. ההחלטה לתרום את חלקי, הקטן והשולי או הגדול והמשמעותי למפעל הכיבוש – היא החלטה פוליטיתצילום: גיל כהן מגן

לפי קצין בכיר באגף כוח האדם, ההצעה גובשה רק בחודש האחרון ולא הוצגה בפני ועדת לוקר.  נראה כי מדובר מעין בתגובה צה"לית לתוכנית קיצור השירות שמציעה הוועדה עצמה, ברוח התוכנית של ועדת בן בסט, לקיצור השירות לשנתיים.

קצין בכיר בצה"ל הביע היום ספק בכך שדו"ח לוקר ייושם בסופו של דבר. בשיחה עם כתבים טען הקצין כי לשינוי הפנסיה למשרתי צה"ל אין תוקף משפטי ולדבריו זה "לא מוסרי ולא חוקתי".

הקצין טען כי הצעת לוקר למודל פנסיה אחר, שכולל מענקים עבור הפורשים מצה"ל במקום פנסיית גישור, למעט לקצינים קרביים בדרגת סא"ל, דווקא תביא לגידול בהוצאות הפנסיוניות בשנים הקרובות. "הרבה מהמלצות לוקר מתיישרות עם ההמלצות שלנו. אני מציע שתתנו לנו לעשות את התוכניות שלנו (הכוונה לתוכנית הרב שנתית "גדעון", ג"כ)", אמר הקצין, "הרי לא יישמו את זה (את תוכנית לוקר), זה לא חוקי, משפטית זה לא יעבור. אם מפלים את אנשי הקבע לעומת אנשי הביטחון האחרים, הם לא יישארו בצה"ל יום אחד".

דו"ח ועדת לוקר לבחינת תקציב הביטחון, שהוגש אתמול לראש הממשלה ויוצג במסיבת עיתונאים היום אחר הצהריים, כולל המלצות לשינויים מרחיקי לכת במבנה צה"ל, במערך כוח האדם שלו ובחלוקה התקציבית הפנימית בצבא ובמשרד הביטחון.

בין השאר ממליצה הוועדה על פיטורי כאלפיים אנשי קבע נוספים, על ביטול פנסיית הגישור למרבית אנשי הקבע הפורשים מצה"ל, ועל קיצור שירות החובה לגברים בשמונה חודשים נוספים (לשנתיים בלבד במקום 32 חודשים, כפי שקורה לראשונה במחזור הגיוס הנוכחי, יולי 2015). בצה"ל מתנגדים בחריפות למסקנות. קצין בכיר הגדיר את הכוונה לבטל את פנסיית הגישור למי שאינם לוחמים "בדיחה רעה", והזהיר כי שורת הצעדים תפגע פגיעה קשה ביכולתו של הצבא להתמודד עם אתגרים ביטחוניים בעתיד.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ