חוות דעת משפטית לשר יעלון: המלצת דו"ח לוקר לביטול פנסיית הגישור לא תעבור את בג"ץ

במשרד הביטחון מעריכים כי נתניהו יתקשה לתמוך בהמלצות הוועדה נוכח ההתנגדות הקשה ויפעל לאמץ מתווה פשרה שיעמעם במידה רבה את הדו"ח

עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל

חוות דעת משפטית שהוגשה לשר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, קובעת כי המלצות ועדת לוקר הנוגעות לביטול פנסיית הגישור לחלק ניכר מאנשי הקבע הפורשים, לא צפויות לעבור את מבחן בג"ץ. זאת, לפי חוות הדעת, מאחר שביטול הפנסייה תהווה פגיעה בהתחייבויות שנתנה המדינה למשרתים.

בנוסף, טענות חריפות של מערכת הביטחון נגד דו"ח ועדת לוקר הוצגו בימים האחרונים לראש הממשלה, בנימין נתניהו. במשרד הביטחון מעריכים כי נתניהו יתקשה לתמוך בהמלצות הוועדה, נוכח ההתנגדות הקשה להן וקיים סיכוי סביר שראש הממשלה יפעל כדי לאמץ מתווה פשרה, שיעמעם במידה רבה את המלצות לוקר.

לטענת משרד הביטחון, התהליך כולו ייארך עוד חודשים ארוכים ובסופו לא יישארו הרבה המלצות ליישום מתוך הדו"ח "אבל הנזק למוטיבציה ולמעמד הציבורי של אנשי הקבע נגרם כבר כעת". דובר צה"ל, תת-אלוף מוטי אלמוז, אמר היום (שלישי) כי הצבא לא יצא למלחמה נגד ועדת לוקר. לדבריו, "הנחיית הרמטכ"ל היא לבדוק מה מהרעיונות של ועדת לוקר ניתנים ליישום. נמתין להחלטת הדרג המדיני בעניין. אנחנו נתייחס במלוא הרצינות לדו"ח ונדון בו. אין כאן שום מאבק אישי נגד לוקר".

האלוף במיל' יונתן לוקר מגיש לראש הממשלה בנימין נתניהו את דו"ח הוועדה, יוליצילום: עמוס בן גרשום / לע"

גורם ביטחוני בכיר תקף הערב בחריפות את מסקנות דו"ח לוקר וטען כי "האוצר פשוט חטף את הוועדה הזו והשתלט על המלצותיה". הגורם הבכיר סיפר ל"הארץ" כי "הרכב הוועדה לא היה מאוזן. לכלכלנים הבכירים היתה בה עדיפות ניכרת. לא כיהן בה שום אדם עם ניסיון של מנכ"ל משרד הביטחון לשעבר, או מי שעסק באופן פעיל במדיניות כוח האדם והתכנון בצה"ל". לדבריו, שני יוצאי הצבא מבין חברי הוועדה, האלופים במילואים יוחנן לוקר ועמי שפרן, חסרי ניסיון בתחומים אלה.

עוד טען הגורם הבכיר כי הוועדה ומשרד האוצר "לא רוצים שקיפות בתקציב הביטחון, אלא שליטה מוחלטת. זה ישתק את פעילות משרד הביטחון". לדבריו, הוועדה לא ניהלה דיאלוג פתוח עם צמרת צה"ל ומשרד הביטחון, אלא הסתירה מהם את כוונותיה. "לוקר מיעט להיפגש איתנו. הוא שיחק איתנו פוקר והסתיר את קלפיו", טען. "חברי הוועדה אימצו את כל הגחמות של האוצר, מבלי להתייחס בכלל לדרישות מערכת הביטחון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ