נחשף מספר אנשי הקבע בצה"ל: יותר מ-40 אלף איש

דו"ח ועדת לוקר שהתפרסם אתמול ממליץ לצמצם את מספר משרתי הקבע ל-38 אלף איש. מנכ"ל משרד הביטחון אמר כי בצבא משרתים 44 אלף אנשי קבע, ולפי נתוני צה"ל מדובר ב-41 אלף בלבד

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מספר אנשי הקבע בצה"ל נחשף: מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל, אמר היום (רביעי) בראיון לגלי צה"ל כי בצבא משרתים 44 אלף אנשי קבע. נתון זה היה נכון לפני תחילת הפיטורים בצה"ל בשנים האחרונות. לפי נתוני צה"ל בחודש יוני האחרון שולמו משכורות ל-41,400 אנשי צבא קבע. 

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, קבע כי בעוד שנה וחצי, בשנת 2017, מספר אנשי הקבע בצה"ל יעמוד על 40 אלף. בשנה הקרובה עתידים להיות מפוטרים אנשי קבע נוספים. ועדת לוקר, מצידה, מציעה לקצץ עוד כ-2,000 משרות של אנשי קבע, ולהעמיד את מספר משרתי הקבע על 38 אלף איש.

כוח האדם בצה"ל עבר תנודות לאורך השנים, וכך גם מספר הקצינים המשרתים בו. לפי נתוני הצבא, מספר משרתי הקבע בצה"ל גבוה ב-8% לעומת שנת 1985 — אז מספר אנשי הקבע עמד על 39 אלף. בתחילת כהונתו של הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, בשנת 2005, עמד מספר אנשי הקבע על 38,600. מאז, צה"ל רק צמח בהיקף אנשי הקבע, והגיע לשיא בשנת 2012 — אז שירתו 45 אלף איש בצה"ל.

דו"ח ועדת לוקר, שהתפרסם אתמול, מתח ביקורת חריפה על עלייה זו, וטען כי זו סותרת לחלוטין את המלצת ועדת ברודט. בוועדה לא קיבלו את הסברי הצבא, כי הגידול נבע מהקמת מערכים חדשים, כמו מערך הסייבר. לפי נתוני הצבא, כ-2,000 איש בלבד התווספו למערכים חדשים שהוקמו באגף המודיעין ובמערך הסייבר. ועדת לוקר קבעה כי ניהול כוח האדם בצבא הוא לקוי, וכי הצבא אינו שולט כהלכה במספר אנשי הקבע ובהוצאה על כוח אדם. "הוועדה התרשמה כי הצבא אינו מודע תמיד להשלכות התקציביות של שינוי בהיקף כוח האדם ותנאי השירות של משרתי הקבע", כך נכתב בדו"ח. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ