מכ"מים חדשים שהוצבו ביישובי עוטף עזה יגלו פצמ"רים שלא ניתן היה לזהות בצוק איתן

לפי קצין בכיר, המערכות גם יקצרו את הזמן שבין שיגור הפצצה לזיהויה. במקביל, במערכת הביטחון מגבשים תוכנית לפינוי יישובים בחירום כלקח מהמבצע: "פינוי מסודר אינו בגדר פגיעה בחוסן הלאומי"

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

קצין בכיר בפיקוד הדרום הודיע היום (חמישי) על התקדמות טכנולוגית משמעותית שאמורה להביא לזיהוי שיגור פצצות מרגמה שלא ניתן היה לגלות עד כה ולקצר את הזמן שיעבור בין  שיגור הפצצה לזיהויה. לדברי הקצין, מערכות המכ"ם החדישות הוצבו בכמה יישובים בעוטף עזה, והן יתחילו לפעול בעתיד הקרוב.

הקצין ציין שפיתוח המערכות החל בעקבות מבצע "צוק איתן" ברצועת עזה בקיץ שעבר. בשלב זה עוד לא ברור עד כמה יתקצר הזמן העובר משיגור הפצצה ועד ההתרעה לתושבים, אך לנוכח העובדה שכיום פצמ"רים מתפוצצים באזור לעתים ללא כל התרעה מוקדמת, כל שנייה נוספת שתתווסף לזמן ההתגוננות עשויה להועיל.

לדברי הקצין הבכיר, "חמאס הבין שהוא יכול לפגוע ביישובים על ידי ירי תלול-מסלול קצר טווח, שמאתגר את זמני הגילוי והתגובה שלנו. בחודשים האחרונים התחילה פריסת המערכת, ובעתיד הקרוב היא צפויה להיות ממוקצעת. אנחנו רוצים שבחגים כל העוטף יהיו עם המכ"מים האלה".

ביתו של הילד דניאל טרגרמן בנחל עוז שנהרג מפגיעת פצצת מרגמה בצוק איתן, באוגוסט שעברצילום: אילן אסייג

קצין נוסף מפיקוד העורף התייחס היום לתוכנית לפינוי יישובים שגובשה גם היא כלקח מצוק איתן. לפי התכנון, פינוי מרוכז של יישוב יעשה מעתה בליווי אבטחה על הקרקע ומהאוויר, בעזרת רכבים ממוגנים, למשל. תוכנית כזו לא היתה קיימת בזמן המלחמה בקיץ שעבר.

"את כל הפרמטרים האלה (אילו אמצעי אבטחה נדרשים) נקבע בהערכות מצב בהתאם לסכנה עמה נתמודד", אמר הקצין. הוא התייחס גם לביקורת שהושמעה במהלך הלחימה על רצון תושבי העוטף להתפנות מבתיהם, והבהיר כי פינוי מסודר אינו בגדר "פגיעה בחוסן" הלאומי. "זה מסר לאויב שאומר: 'אנחנו מפנים את הילדים שלנו, עכשיו נילחם'".

הוא הוסיף שבצה"ל מנסים לקדם , בדומה לפרויקט "שעון חול" שנבנה לאורך גבול מצרים. עלות הפרויקט נאמדת בחצי מיליארד שקלים, ובשלב זה הוא איננו מתקדם בשל מחסור בתקציב. מלבד מניעת חדירת מחבלים, למשל, הקצין ציין שמכשול כזה עשוי למנוע מקרים של חציית הגבול מהצד הישראלי, כמו במקרה של אברה מנגיסטו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ