מנכ"ל משרד הביטחון הראל: "דו"ח לוקר בלתי אפשרי, הוא יהרוס את הצבא"

במשרד הביטחון סבורים שההמלצות הנוגעות לכוח האדם בצה"ל כמוהן כ"פירוק צבא הקבע" ושהדבר מחולל כבר עכשיו גל של כוונות פרישה. "נתניהו צריך להחליט", אמרו במשרד

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (במיל') דן הראל, אמר היום (חמישי) על דו"ח ועדת לוקר כי "יישום המסקנות הוא בלתי אפשרי ויהרוס את הצבא". במשרד הביטחון סבורים כי ההמלצות הנוגעות לכוח האדם בצבא הם בבחינת "פירוק צבא הקבע" וכי הדבר מחולל כבר עכשיו גל של כוונות פרישה של אנשי קבע.

לדברי מנכ"ל משרד הביטחון, התוכנית הרב־שנתית של צה"ל, "גדעון", לא שונה מחלק מהמלצות ועדת לוקר — בנוגע להמלצות הנוגעות למחקר ולפיתוח, לאזרוח מערכים חלקי, ולהורדת גיל הפרישה של אנשי הקבע. המחלוקת העיקרית בין הצבא לאנשי ועדת לוקר נוגעת לקיצור השירות של החיילים, ומודל הפנסיה המוצע.

בצמרת משרד הביטחון הופתעו לשמוע ביום פרסום דו"ח לוקר, כי הצבא עמל על תוכנית נוספת לקיצור שירות החיילים, שייעשה עוד שמונה שנים, כך שגם נשים וגם גברים ישרתו 27 חודשים. לדברי הראל, תוכנית זו לא עברה את אישור הרמטכ"ל ואישור שר הביטחון, והיא אינה "עמדת המערכת".

יעלון, הראל ואיזנקוט בכנסת בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

לטענת צה"ל ומשרד הביטחון, המודל הפנסיוני שמציע לוקר אינו ישים מבחינה חוקית, ויביא לפיטורי 3,300 רבי־סרנים. בוועדת לוקר מדגישים לעומת זאת כי כל המתווה שמוצע רלוונטי רק למשרתים בקבע בני פחות מ-35 שנה. אותם אנשי קבע, בין אם הם בפנסיה תקציבית ובין אם בפנסיה צוברת — כל עוד אינם לוחמים, יקבלו מענק חד־פעמי במקום פנסיית גישור. מאז שנת 2004 כל המשרתים בקבע הם בעלי פנסיית צוברת, כך שאומדן הנפגעים הישירים מהשינוי מוערך במאות ספורות.

לפי חישוב שעשו במשרד הביטחון, המענק החד־פעמי שיינתן לקצין בדרגת רס"ן יהיה 760 אלף שקל, במקום פנסיית הגישור מגיל 42 ועד גיל הפנסיה הרגיל במשק (67 או 62 שנה). לפי ועדת לוקר, סכום המענק שיקבל תומך לחימה בעת פרישתו יהיה "קרוב לפנסיית הגישור".

במשרד הביטחון מתחו ביקורת על דו"ח הוועדה וטענו כי אינו כולל ניתוח מעמיק והסברים הנוגעים למהלך. כך, למשל, טענו כי לא נקבע בדו"ח מהיכן יבואו כספי המענקים, או מי "ימלא את החלל" של אותם אנשי קבע שיפוטרו. "בצבא יש הבנה שצריך לעשות שינוי גדול, אבל לא באופן של הדו"ח, שקובע קביעות ללא הסבר", אמר הראל, שהיה בתפקידו האחרון בצה"ל סגן הרמטכ"ל. בוועדת לוקר טוענים מנגד שהם הותירו לצבא שיקול דעת על אופן יישום המסקנות, וכוועדה ציבורית קבעו מודלים ועקרונות למימושם.

במשרד הביטחון נושאים כעת עיניים לראש הממשלה, בנימין נתניהו. נתניהו ניסה לקיים פגישה בין שר הביטחון יעלון, שר האוצר כחלון, ויו"ר הוועדה לוקר. אך יעלון סרב להיפגש עם לוקר, בטענה שאינו נפגש עם פקידים אלא עם שרים המקבילים לו. במשרד מתנגדים לכך שבסיס הדיונים יהיה מתווה הדו"ח, ומתעקשים שהדיון יהיה על התוכנית הרב־שנתית הצבאית. "אני שם את הדו"ח בצד — התוכנית של הצבא לא רחוקה מכך, אבל הדו"ח אינו בסיס הדיון, כי הוא שם פסיקה של בית משפט ולא נושא באחריות", טען היום האלוף (במיל') הראל בשיחה עם כתבים. "האנשים בדו"ח הם מצוינים, אך הדו"ח הוא פספוס ענק. זה שלא דיברנו אתנו, ההתנהלות, הסודיות (לטענתו, אנשי לוקר מיעטו להיפגש עם אנשי הצבא ומשרד הביטחון ולא קיימו דו־שיח עמם) — זה פספוס ענק".

היום טענו במשרד הביטחון כי ראש הממשלה צריך לקבל החלטות בנוגע לדו"ח. כל עוד נתניהו אינו מודיע כי אימץ את מסקנות בדו"ח באופן רשמי, במשרד הביטחון רואים בכך "אור ירוק" להבעת התנגדות לו. "זו התגובה הראשונית שלנו. אם ראש הממשלה יאמץ (את הדו"ח), לא סביר שנצא נגדו. אבל לסתום את הפה שלנו היום?" טען הראל. "אני מקווה לשכנע את ראש הממשלה שיישום המסקנות הוא בלתי אפשרי, ויהרוס את הצבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ