צה"ל יגביל את ביקורי ערבים אזרחי ישראל בעזה

על רקע היעדרותם של אברה מנגיסטו והאזרח הישראלי הבדואי, מתאם פעולות הממשלה בשטחים המליץ להגביל את הביקורים למקרים הומניטאריים; ב-2015 ביקרו בעזה 762 אזרחים ערבים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל יגביל משמעותית את האפשרות של ערבים אזרחי ישראל לבקר ברצועת עזה. זאת בעקבות המלצה של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, שבאה על רקע היעלמותם של האזרחים הישראלים בעזה.

עד היום התירה מערכת הביטחון את כניסתם של אזרחים ערבים לעזה רק כאשר הם ביקרו קרובי משפחה מדרגה ראשונה, וזאת בתיאום מראש, ובאישור פרטני של יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים. לפי נתוני היחידה, במחצית הראשונה של 2015 נכנסו לרצועה 762 אזרחים ישראלים, לאחר שקיבלו היתר לביקורם, בעיקר כחלק מאיחוד משפחות ולמטרת ביקור חולים. 

מתאם פעולות הממשלה בשטחים יואב (פולי) מרדכי, לפני שנתייםצילום: מוטי מילרוד

בהודעה שפרסמה היום (חמישי) יחידת המתפ"ש, נמסר כי הסיבה למהלך נובעת מכך שכניסת האזרחים לרצועה עלולה להביא לסיכון חייהם, "נוכח המצב הביטחוני השורר ברצועת עזה". מפקד פיקוד דרום, האלוף סמי תורג'מן, קיבל את ההמלצה לפיה רק מקרים פרטניים יאושרו, לאחר בחינה ביטחונית ומטעמים הומניטאריים.

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב מרדכי מסר כי "חמאס עלול לנצל את הזיקה של עזה לערביי ישראל ואף מחזיק שני אזרחים ישראלים תמימים בניגוד לרצונם, מהם אחד בן הפזורה הבדואית. בעת הנוכחית לכניסת ערבים ישראלים לרצועה יש השלכות ביטחוניות".

בתחילת יולי הותר לפרסום כי שני אזרחים ישראלים, אברה מנגיסטו בן 28 מאשקלון, ואזרח נוסף, תושב הישוב הבדואי חורה, חצו את הגבול עם עזה ולא שבו לישראל. מנגיסטו נעדר מספטמבר אשתקד והאזרח הנוסף – מאז אפריל השנה. מאז פרסום הפרשה חמאס לא מסר מידע אודות מצבם של הנעדרים ושומר על עמימות לגבי השאלה האם מי מהם נמצא בידי הארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ