משרד הביטחון הסיר כיתוב נגד נתניהו ויעלון מקבר לוחם שנהרג ב"צוק איתן"

משפחתו של לי מט, שנאבקת במשרד הביטחון לצרף את שמות אחיו למצבה, הניחה אתמול לוחית עם הכיתוב "ליליק נהרג במשמרת של רה"מ נתניהו ושר הביטחון יעלון". משרד הביטחון: משפחות שכולות דרשו להוריד את הכיתוב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משמאל: קברו של לי מט בבית העלמין הצבאי בהר הרצל, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

משרד הביטחון הסיר לפנות בוקר (שישי) לוחית עם כיתוב שהוסיפו בני משפחתו של סמל ראשון לי מט, לוחם הצנחנים שנהרג במבצע צוק איתן, על קברו. על הלוחית נכתב: "ליליק נהרג במשמרת של ראש הממשלה בנימין נתניהו - ביבי ושר הביטחון משה יעלון - בוגי".

אתמול נערך טקס האזכרה של מט בהר הרצל, אז הונח לוח השיש שנשא את הכיתוב. בני משפחתו של מט מנהלים מאבק מול משרד הביטחון בדרישה לאפשר להם להוסיף את שמותיהם של אחיו של לי למצבה הצבאית. בגלל סירוב משרד הביטחון, המשפחה מסרבת להניח את כר המצבה כל עוד שמותיהם של שלושת האחים אינם מצוינים בה.

לי מט

הבוקר הודיע משרד הביטחון כי הסיר את הכיתוב מעל הקבר. לטענת המשרד, הדבר נעשה בעקבות פניות של משפחות שכולות שטענו כי הכיתוב פוגע ברגשותיהן. "יודגש, כי על פי תקנות בתי קברות צבאיים (כללים לכיתוב על מצבות) בתוספת הכיתוב לביטוי אישי, לא ייכללו ביטויים הפוגעים, בין היתר, בערכי מדינת ישראל, בביטחון המדינה, בכבוד הזולת וברגשותיו ובטעם הטוב, או ביטויים בעלי אופי פוליטי", נמסר מדוברות משרד הביטחון. 

סמדר מט, אמו של החייל, אמרה היום כי אנשי משרד הביטחון "פעלו כגנבים בלילה" כשהסירו את לוח השיש שהציבה המשפחה. "התחושות שלנו הן כמובן קשות. אם זה מה שנותר להם להתעסק במדינה שלנו - זה אומר הכל", אמרה בשיחה עם "הארץ", כמה שעות לאחר הורדת הכיתוב. "ללכת להתעמר במשפחה, ששילמה את המחיר האולטימטיבי, ובסך הכל רוצה דבר קטן? אנחנו רצינו שקט, אבל המערכת אילצה אותנו להיאבק במשהו שאנחנו חושבים שהוא צודק".

במשפחת מט סיפרו כי לא יצרו איתם קשר טרם הסרת הלוח, והם למדו על כך רק מהדיווחים בתקשורת. "הם פעלו כגנבים בלילה. ללא שום התראה, ללא טלפון - גם אם הוא היה כועס. עקרו את האבן - שהיא 'כיתוב אישי' על לוח שיש, כמו שאמרו לנו שנוכל לשים את שמות ילדינו, כביטוי אישי", אמרה מט. "אבל הילדים שלנו הם לא ביטוי אישי, או פתגם, או שיר של לאה גולדברג. הם אחיו של לי מט ואמורים לבוא באותה נשימה", הדגישה. לדבריה, משפחות רבות מעוניינות אף הן להוסיף את שמות האחים על כרית המצבה, אך להן אין הכוח להיאבק על כך.

היחידה להנצחת החייל מקימה מצבות אחידות בצורתן עד ליום השלושים לפטירה, ומעט לפני התאריך מציגה למשפחה את הנוסח. לפי חוק בתי הקברות הצבאיים, כר הקבר יכיל את שם הנופל, דרגה ומספר אישי, מקום הולדתו ותאריך הולדתו העברי. תאריך לועזי, כמו גם כינוי של החייל, ייכתבו לפי בקשת המשפחה. לפי התקנות מציינים את שמות ההורים, אך לא את שמות האחים. אלמנות והורים שרוצים להוסיף כיתוב אישי על גבי המצבה צריכים להגיש בקשה למטה להנצחת החייל.

לבני המשפחה, סיפרה האם, הוצע להוסיף את שמות אחיו של לי - טל, גל וסי - על לוח השיש, תוך הבטחה שמשרד הביטחון יחזיר את עלות התוספת, ולא יסיר אותה. בני המשפחה, עם זאת, התעקשו לפעול ולהביא לשינוי הנוהל, כך ששמות האחים יוכלו להיכתב על גבי המצבה עצמה. כעת, טוענים בני המשפחה, גם אותו כיתוב אישי שביקשו להוסיף, הוסר. "הביטוי האישי שלי זה שיידעו במשמרת של מי נהרג הבן שלי. לא אמרנו דבר שקר ולא התרסנו נגד אף אחד. זה ביטוי אישי", אומרת סמדר, אמו של לי. "אנחנו כואבים ובמיוחד עצובים, והראש שלי כל כך מבולבל - וחבל שככה קורה במדינה, שגוף כמו משרד הביטחון, וראש ממשלה, באים מול זוג הורים ששכלו את בנם ושילמו את המחיר האולטימטיבי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ