משרד המשפטים האמריקאי: פולארד עשוי להשתחרר ב-21 בנובמבר

פולארד צפוי להשתחרר אחרי שיסיים לרצות 30 שנות מאסר, וזאת אלא אם כן ועדת השחרורים שתקיים במועד הזה דיון בעניינו תקבע שיש נסיבות חריגות שבעטיין עליו להישאר במאסר

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד המשפטים האמריקאי מסר ביום שישי כי המרגל ג'ונתן פולארד עשוי להשתחרר ב-21 בנובמבר, כאשר יסיים לרצות 30 שנות מאסר, וזאת אלא אם כן ועדת השחרורים שתקיים במועד הזה דיון בעניינו תקבע שיש נסיבות חריגות שבעטיין עליו להישאר במאסר. הודעת משרד המשפטים בוושינגטון הגיע בתגובה לפרסום בעיתון "וול סטריט ג'ורנל" לפיו בכירים אמריקאים ציינו כי ממשל אובמה נערך לשחרר את פולארד.

בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי מקורות שמעורים בעניינו של פולארד ציינו כי גוברים הסיכויים שהמרגל ישוחרר ב-21 בנובמבר. המקורות אמרו כי ישנם סימנים לכך שמשרד המשפטים האמריקאי לא יתנגד לשחרור. 

פולארד נשפט ב-1985 למאסר עולם על ריגול חמור למען ישראל במסגרתו העביר לנציגי הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) בשגרירות בוושינגטון אלפי מסמכים בסיווג סודי ביותר. לפי החוק האמריקאי בזמן משפטו של פולארד, אסיר שנשפט למאסר עולם ישתחרר אחרי 30 שנה בכלא.

עד לריצוי מלוא 30 שנות המאסר, אסיר שמעוניין להשתחרר מהכלא יכול להגיש בקשה לשחרור מוקדם בה הוא צריך לשכנע כי הוא זכאי לכך. פולארד הגיש בקשה אחת כזו לפני כשנה וזו נדחתה ע"י ועדת השחרורים. עם זאת, החל מה-21 בנובמבר כאשר פולארד יסיים לרצות 30 שנות מאסר, נטל ההוכחה כי הוא צריך להישאר בכלא מוטל על המדינה שצריכה לשכנע בכך את ועדת השחרורים.

הפגנה למען שחרור פולארד בעת ביקור אובמה בירושלים, ב-2013צילום: אורן נחשון

ראש המודיעין הלאומי האמריקאי ג'יימס קלאפר אמר במהלך סוף השבוע כי גישתה של קהילת המודיעין האמריקאית כלפי פולארד שלילית ביותר, אך הבהיר כי אינו יודע אם יתבקש לתת חוות דעת בנושא. בכירים בממשל האמריקאי אמרו לעיתון "ניו-יורק טיימס" כי אין בכוונתם להתנגד לשחרורו של פולארד במהלך הדיון שיתקיים בעניינו בנובמבר. משמעות הדבר תהיה שחרורו של פולארד מן הכלא בעוד פחות מארבעה חודשים.

לפי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", כמה בכירים בממשל האמריקאי דוחפים לשחרור מוקדם של פולארד כבר בשבועות הקרובים בתקווה שהדבר ישפר את היחסים בין ישראל לארה"ב על רקע המשבר העמוק שאליהם נקלעו בעקבות הסכם הגרעין עם איראן.

בבית הלבן ובמשרד המשפטים האמריקאי הכחישו כל כוונה לשחרר את פולארד לפני ה-21 בנובמבר 2015. דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, אליסטר בייסקי, הדגיש כי אין ולא יהיה שום קשר בין שחרורו של פולארד לבין שיקולי מדיניות חוץ כמו ההסכם עם איראן או היחסים עם ישראל.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ