עשרות פלסטינים תקפו שוטרים בהר הבית

במשטרה התקבל מידע על מתבצרים במסגד המתכננים לפגוע במבקרים בהר לרגל תשעה באב. כוח שהגיע למקום הותקף באבנים, זיקוקים וקרשים, ובהמשך הסיר מחסומים מאולתרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר כמה חודשים בהם נשמר השקט בהר הבית, עימותים אירעו הבוקר (ראשון) בין עשרות צעירים פלסטינים שהתבצרו במסגד אל אקצא לשוטרים שהגיעו למקום. במהלך האירוע שוטרים אף נכנסו אל המסגד עצמו. ארבעה שוטרים נפצעו קל, שלושה תושבי מזרח ירושלים נעצרו בחשד שיידו אבנים.  

במשטרת ירושלים אמרו כי התקבל מידע לפיו צעירים ערבים, חלקם רעולי פנים, התבצרו במסגד בשעות הלילה כדי להתעמת עם השוטרים ולפגוע בשגרת הביקורים ובמבקרים בשטח הר הבית בתשעה באב. לדברי המשטרה, הצעירים אספו אבנים, קרשים, זיקוקים בקבוקי תבערה ואף הקימו מחסומים מאולתרים כדי למנוע את סגירת דלתות המסגד במטרה להתעמת עם המשטרה. 

עימותים בין פלסטינים לכוחות משטרה בהר הביתקרדיט: עימותים בין פלסטינים לכוחות משטרה בהר הבית צילום: רויטרס

לדברי המשטרה, העימות בין הצדדים החל כאשר הצעירים יידו אבנים וירו זיקוקים אל כוח משטרה ומשמר הגבול שהגיע למדרגות המסגד. לאחר מכן נמלטו המתפרעים לתוך המסגד, יידו אבנים ובלוקים וירו זיקוקים לעבר השוטרים מתוך המסגד. כמו כן הותז לעבר השוטרים נוזל שאינו מזוהה. ארבעה שוטרים ולוחמי משמר הגבול נפצעו באורח קל מאבנים והחומר הבלתי מזוהה. שניים מהם פונו לקבלת טיפול רפואי בבית החולים הדסה עין כרם והשאר טופלו במקום. 

שוטרים בפתח המסגד, הבוקרצילום: משטרת ירושלים

בהמשך נכנסו כמה שוטרים אל תוך אל אקצא והסירו את המחסומים שהוקמו שם. ככלל השתדלה המשטרה שלא להיכנס למסגד. לאחר מכן נפתח מתחם הר הבית כסדרו למבקרים. ממשטרת ירושלים נמסר אחרי המקרה כי היא "תמשיך לפעול ולגלות אפס סבלנות כלפי כל נסיון להפר את הסדר ולפגוע בסטטוס קוו הקבוע ותפעל לעצור את המתפרעים ולמצות עימם את מלוא הדין".

שר החקלאות אורי אריאל ביקר באותן שעות בהר הבית בתיאום עם המשטרה ועם שר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, ולאחר מכן יצא מהמקום. במקרה אחר שהיה הבוקר בהר הבית, נעצר צעיר יהודי שסירב לדרישת שוטרים לעצור בנקודת בידוק במקום. במשטרה אמרו כי הצעיר התבקש תחילה להסיר את התפילין שהניח אולם הוא המשיך ללכת לכיוון הר הבית. בהמשך ניגשו אליו כמה שוטרים וביקשו ממנו לשוב לעמדת הבידוק, אך הוא סירב ואף נשך את אחד השוטרים. הוא נלקח לחקירה בנקודת המשטרה בכותל המערבי.

נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר בתגובה למהומות בהר הבית כי "את מעשי האלימות והטרור שנעשו כלפי מתפללים, דווקא היום, בקדוש שבאתרים, יש לגנות פה אחד. אני מחזק את ידי כוחות הביטחון בנחישותם למנוע כל פגיעה או הפרעה לסדרי התפילה אל מול הכותל המערבי, שריד בית מקדשנו. לא נוכל לסבול מעשי שנאה שכאלה ולא נאפשר לאף פורע למנוע מיהודי להתפלל במקום הקדוש לנו".

ממשלת ירדן גינתה את האירועים במתחם. שר ההסברה ודובר הממשלה בעמאן מוחמד אל-מומאני אמר כי "הממשלה הירדנית מגנה בתוקף את הפגיעה בקדושת מסגד אל-אקצא ואת התוקפנות נגד שומרי האתר הקדוש וציבור המתפללים. מדובר במעשים שפוגעים ברגשות העולם הערבי והמוסלמי בכלל, ומביאים להסלמה ולהגברת האיבה". השר הוסיף כי ממשלתו "קוראת לממשלת ישראל, בהיותה הכוח השולט בכיבוש, למנוע הפרות ותוקפנות מסוג זה נגד האתר הקדוש".

השתתף בהכנת הכתבה: ג'קי חורי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ