לפחות מחצית מחברי הקבינט תומכים בקיום דיון בהקדם על דו"ח לוקר

מבדיקת "הארץ" עולה כי בתביעת בנט ושקד לקיים את הדיון עוד בטרם יעסקו הממשלה והקבינט באישור תקציבי הביטחון והמדינה, תומכים גם השרים ארדן, אלקין, דרעי, כחלון וגלנט

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

לפחות מחצית מחברי הקבינט תומכים בהצעה לקיים דיון בדו"ח ועדת לוקר, עוד בטרם יחלו הדיונים בממשלה ובקבינט באישור תקציב הביטחון ותקציב המדינה. כך עולה מבדיקת "הארץ".

שלשום (שישי) דווח כי שרי הבית היהודי בקבינט, נפתלי בנט ואיילת שקד, תובעים מראש הממשלה, בנימין נתניהו, לדון בהמלצות הדו"ח, הקורא לערוך שינויים מרחיקי לכת בתקציב הביטחון ובמבנה צה"ל, לפני שיחל הדיון על התקציב. שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מתנגד בתוקף לכל דיון במסקנות בקבינט.

יעלון, מנכ"ל משרדו האלוף (מיל') דן הראל, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי צה"ל מתחו כולם ביקורת חריפה על הדו"ח. ביום רביעי האחרון סירב יעלון להשתתף בישיבה מצומצמת שיזם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הדו"ח משום שלישיבה הוזמן גם יו"ר הוועדה, האלוף (מיל') יוחנן לוקר. נתניהו עצמו טרם התייחס פומבית לדו"ח, אף שהמסמך הוגש לו כבר בסוף יוני ופורסם רשמית ביום שלישי שעבר.

לתמיכה בקיום דיון בקבינט שותפים גם חברי הקבינט, שר האוצר משה כחלון (כולנו) והשרים גלעד ארדן (ליכוד) ואריה דרעי (ש"ס), וכן שני שרים המשמשים כמשקיפים בקבינט: זאב אלקין (ליכוד) ויואב גלנט (כולנו). בסך הכל, בקבינט המדיני ביטחוני חברים עשרה שרים ועוד שני משקיפים, שלהם אין זכות הצבעה. 

למעט דרעי, כל השרים הללו כבר התבטאו בזכות חלק ממסקנות הדו"ח בכלי התקשורת, ודחו את הביקורת שמתחה עליו מערכת הביטחון. השר אלקין אף פנה לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), יוסי כהן, בדרישה לקיים דיון בקבינט על הדו"ח. השר בנט, שהביע בראיונות תמיכה נלהבת במסקנות הוועדה, מתכוון להמשיך וללחוץ על נתניהו להביא את הדו"ח לדיון בקבינט ולדרוש ממערכת הביטחון לענות לביקורת העולה מן הדו"ח.

יעלון, נתניהו ואיזנקוט בבסיס פיקוד העורף ברמלה, בחודש שעברצילום: רויטרס

בקרב האלופים במילואים שהתראיינו עד היום בכלי התקשורת בלט רוב גורף של מתנגדים למסקנות הדו"ח. רבים - בהם האלופים עמוס ידלין, עמוס ירון ועידו נחושתן - תקפו בחריפות את המסקנות. מערכת הביטחון פנתה בימים האחרונים לשורה ארוכה של קצינים בכירים בדימוס כדי שיתראיינו בתקשורת נגד הדו"ח. כמה אלופים במילואים גם זומנו ביום חמישי האחרון לתדרוך מיוחד אצל השר יעלון, שבו הציג בפניהם את השגותיו על המסקנות.

מי שמציג גישה הפוכה לחלוטין הוא האלוף במיל' יעקב (מנדי) אור, לשעבר מתאם הפעולות בשטחים ומי ששימש במשך 12 שנה כממונה על ביקורת מערכת הביטחון במשרד מבקר המדינה. אור כתב אתמול כי מניסיונו "קיימת לצערי חולשה מהותית ביכולת הפיקוח והבקרה על מערכת הביטחון בכלל ועל תקציב הביטחון בפרט. המועצה לביטחון לאומי אינה מבצעת את מה שנקבע בחוק באשר לבחינת תקציב הביטחון, ואינה מכינה עבודת מטה לקראת דיוני התקציב. ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שבין יעודיה נקבעו הפיקוח והבקרה על משרדי הממשלה ואישור סעיפי התקציב, מוגבלת ביותר ביכולותיה בתחום זה. בהעדר כלים מספיקים לבחינה יסודית של חלופות לתקציב הביטחון, סובלים הקבינט המדיני, הממשלה והכנסת מנכות מתמשכת. מתחייבת בדיקה חיצונית מעמיקה ובלתי תלויה וטוב שזאת נעשתה".

לדבריו, "הקמפיין וההתלהמות הפוגענית של צה"ל ומשרד ביטחון כנגד ועדת לוקר עם פרסום הדו"ח. הבאשת ריחה, אמינותה ויכולותיה של הוועדה, תוך הטמעת תודעה של חבורה המסכנת את הביטחון - אינם במקומם ומטים את הדיון. טוב והכרחי שיתקיים הדיון הסדור והיסודי במקומות הראויים לכך בממשלה ובכנסת, ללא מורא ובוודאי תוך שקיפות ופומביות. דווקא עניינה של מערכת הביטחון צריך להיות שדיון כזה יתקיים במלואו. בוודאי שזהו עניינה של הדמוקרטיה".

דו"ח ועדת לוקר מציע לקבוע את תקציב הביטחון השנתי על 59 מיליארד שקלים לחמש השנים הקרובות, ולערוך שינויים ארגוניים מקיפים בצבא. הדו"ח, שכבר ספג ביקורת מבכירים בצבא וכולל בסך הכל 53 המלצות העוסקות במבנה צה"ל ובתקציב הביטחון, מציע כי התקציב עצמו יוצמד למדד ויכלול את כל ההוצאות הביטחונית של מערכת הביטחון למעט פינוי בסיסים. בנוסף, ממליצה הוועדה כי מערכת הביטחון תעגן שני תקציבים נפרדים שלא יהיו ניתנים לשינוי: האחד – עבור אימוני הצבא, והשני – למחקר ופיתוח. 

הוועדה הציבורית סוברת גם כי עצירת האימונים בשנת 2014 היא "כשל מערכתי" שאין לו מקום. האלוף במילואים יוחנן לוקר, שעמד בראש הוועדה, אמר בנוגע לכך כי "זה לא אירוע פשוט, לעצור את האימונים בצה"ל, ואנחנו חושבים שאסור שזה יקרה פעם נוספת. קודם כל האימונים - ולא האימונים בסוף הדרך". מלבד זאת, סבורה הוועדה כי צה"ל יכול להתייעל ולחסוך יותר מתשעה מיליארד שקלים בחמש שנים. אלו יכולים להיות מופנים למטרות אחרות, בין היתר באמצעות איחוד מפקדות דוגמת זרוע היבשה ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה, אזרוח של חלק מהמערכים הצבאיים וכן הקטנת הוצאות השכר עבור אנשי הקבע.

הוועדה ממליצה גם לקצר את שירות הגברים והנשים ולהעמידו על שנתיים עד לשנת 2020, בדומה להמלצות ועדת בן בסט, וכן לאמץ וליישם את מסקנות ועדת גורן הנוגעות לאגף השיקום והמשפחות במשרד הביטחון. אחת ההמלצות המרכזיות של הוועדה, נוגעת להגברת שקיפות מערכת הביטחון - בפני האוצר, משרד ראש הממשלה, והמועצה לביטחון לאומי. הוועדה אף הציעה שמימוש המלצות אלו יהווה תנאי לאישור תקציב משרד הביטחון. "אני חושב שבשנת 2015 ראוי שכל אזרח ידע לאן הולך כל שקל בכל משרד במדינת ישראל, כולל משרד הביטחון על מגבלות הביטחון שלו. הדרך לכך היא באמצעות שקיפות בפני האוצר והמל"ל", אמר לוקר. "אני לא חושב שב-2015 אני צריך להסביר למה נדרשת שקיפות. בראייתנו היא תעצים את צה"ל".

חלק מההמלצות עוררו תרעומת גם בצבא וגררו התבטאויות חריגות של קצינים בכירים, בהם דובר צה"ל, תת אלוף מוטי אלמוז, שהגדיר אותן כ"ירייה בין העיניים". אמירה זו ספגה ביקורת מחבר הוועדה, יוסי אקרמן, שטען כי "הביטוי הזה היה מיותר- וחבל". לוקר עצמו אמר במסיבת עיתונאים אחרי פרסום הדו"ח כי "הוועדה הזו לא בעימות עם אף אחד. מערכת הביטחון חשובה לכל אחד מחברי הוועדה. אני, כל שנות חיי הייתי חלק ממערכת הביטחון, והיא יקרה לי מאוד".

לשאלה אם הוא סבור כי דו"ח הוועדה יתקבל וייושם, אמר לוקר כי "יישום המלצות הוועדה יתרום לביטחונה של מדינת ישראל. ההמלצות נחתמו פה אחד - ואני מאמין שזה ישים". כמה שעות קודם לכן, הטיל ספק קצין בכיר באגף כוח האדם כי ההמלצות יצאו לפועל. בשיחה עם כתבים טען הקצין כי לשינוי הפנסיה למשרתי צה"ל אין תוקף משפטי ולדבריו זה "לא מוסרי ולא חוקתי".

האלוף במיל' יעקב אור מצד ימין בוועדה לביקורת המדינה, 2012צילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ