ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שרת המשפטים של ארה"ב, לורטה לינץ', אמרה אתמול (שבת) במהלך נאום בכנס לענייני ביטחון, כי המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד ריצה די שנים בכלא כדי שיוכל להשתחרר לפי החוק. לדבריה, משרד המשפטים "לא מתכוון להתערב בתיק", כלומר לא ינסה למנוע את שחרורו של פולארד.

פולארד, ב-1998צילום: אי־פי

לינץ' הכחישה בדבריה כי קיים קשר כלשהו בין הכוונה לשחרר בקרוב את פולארד, שיסיים לרצות 30 שנות מאסר, לבין הסכם הגרעין עם איראן. "זו היתה צריכה להיות באמת חשיבה לטווח ארוך מצד אנשים שלפני 30 שנה גזרו את דינו של פולארד ותזמנו את תאריך שחרורו עם ההסכם עם איראן", אמרה לינץ' בציניות. "אם הם הצליחו לעשות דבר כזה, הרי שזה דבר מרשים".

העיתון "וול סטריט ג'ורנל" דיווח ביום שישי כי בכירים אמריקאים ציינו שממשל אובמה נערך לשחרר את פולארד. בשבוע שעבר פורסם ב"הארץ" כי מקורות שמעורים בעניינו של פולארד ציינו כי גוברים הסיכויים שהמרגל ישוחרר ב-21 בנובמבר. המקורות אמרו כי ישנם סימנים לכך שמשרד המשפטים האמריקאי לא יתנגד לשחרור. 

לורטה לינץ', בחודש שעבר בוושינגטוןצילום: רויטרס

פולארד כלוא בארצות הברית מאז 1985. ב-1987 נידון למאסר עולם על ריגול חמור למען ישראל במסגרתו העביר לנציגי הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) בשגרירות בוושינגטון אלפי מסמכים בסיווג סודי ביותר. לפי החוק האמריקאי בזמן משפטו של פולארד, אסיר שנשפט למאסר עולם ישתחרר אחרי 30 שנה בכלא.

עד לריצוי מלוא 30 שנות המאסר, אסיר שמעוניין להשתחרר מהכלא יכול להגיש בקשה לשחרור מוקדם בה הוא צריך לשכנע כי הוא זכאי לכך. פולארד הגיש בקשה אחת כזו לפני כשנה וזו נדחתה על ידי ועדת השחרורים. עם זאת, החל מ-21 בנובמבר - כאשר פולארד יסיים לרצות 30 שנות מאסר - נטל ההוכחה כי הוא צריך להישאר בכלא מוטל על המדינה שצריכה לשכנע בכך את ועדת השחרורים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ