בדיקת "הארץ"

השכר בכורים הגרעיניים גבוה בעשרות אחוזים בהשוואה לשירות המדינה ולצה"ל

משפטנים במרכז המחקר הגרעיני שורק, בכור הגרעיני בדימונה ובמכון הביולוגי בנס ציונה משתכרים 39,656 שקל בממוצע, פי שניים ממקביליהם בשירות המדינה או במשטרה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שכרם הממוצע של עורכי הדין, הטכנאים ועובדי המנהלה בכור הגרעיני בדימונה, במרכז המחקר הגרעיני שורק ובמכון הביולוגי בנס ציונה גבוה בעשרות אחוזים מזה של עמיתיהם בשירות המדינה ובמערכת הביטחון, כך עולה מבדיקת "הארץ". שכרם הממוצע של המדענים והמהנדסים בגופים אלה דומה לזה של עובדי מחקר בגופים ציבוריים אחרים.

מספר העובדים בשלושת הגופים חסוי מטעמים של שמירה על ביטחון המדינה, אך בדו"חות השנתיים של הממונה על השכר במשרד האוצר ניתן ללמוד על מבנה השכר בהם. ממוצע השכר בשלושתם הוא 26,467 שקלים בחודש (נכון לשנת 2013), והוא הגבוה ביותר מכל הגופים בשירות המדינה — 72 אחוזים יותר מהשכר הממוצע בשירות המדינה.

במקום השני אחרי הכורים והמכון הביולוגי ניצב משרד הביטחון, שהשכר הממוצע של עובדיו הוא 21,110 שקלים בחודש. השכר החציוני בשלושת הגופים הוא 25,172, סכום הגבוה ב–94 אחוזים מהשכר החציוני בשירות המדינה וב–147 אחוזים מהשכר החציוני בצה"ל. בכורים הגרעיניים ובמכון הביולוגי שיעור המשתכרים שכר נמוך מהממוצע במשק עומד על 1.64 אחוזים, לעומת 13.57 אחוזים בשירות המדינה.

המרכז הגרעיני שורקצילום: ASSOCIATED PRESS

בעבר היה משרד האוצר מפרסם את שיאני השכר בשלושת הגופים, אך ב–2012 נפסק נוהג זה. "הארץ" הגיש בקשה לקבל נתונים שונים על שכר עובדי הכורים. לפני שבועיים דחתה את הבקשה הממונה על חופש המידע במשרד האוצר, אנט קליימן, בנימוק של "פגיעה בביטחון המדינה".

שכרם הממוצע של עובדי המחקר בכורים ובמכון — מומחי פיזיקה גרעינית, הנדסת מכונות, הנדסת חומרים וכימיה גרעינית — הוא 34,449 שקלים בחודש, 19 אחוזים יותר מהשכר הממוצע למדענים בשירות המדינה. סכום זה נמוך משמעותית מהשכר הממוצע של עמיתיהם בתפקידי מחקר במשרד הביטחון ודומה לשכר במשטרה ובצה"ל. המהנדסים בשלושת הגופים משתכרים סכומים דומים לאלה של עמיתיהם בשב"כ, במוסד, בשב"ס, במשטרה ובמשרד הביטחון, אך 42 אחוזים יותר מאשר בשירות המדינה ו–22 אחוזים יותר מעמיתיהם בצה"ל.

הכור בדימונה צילום: אי־אף־פי

הפער בין השכר הממוצע בכורים לזה שבגופי ביטחון אחרים ובשירות המדינה נובע משכרם של העובדים שאינם עוסקים במחקר. בעקבות תביעה של ועד העובדים בשנות ה–80 מקבלים עובדים אלה תוספת מיוחדת למשכורתם, שנועדה להשוות את תנאיהם לאלה של המדענים והמהנדסים. 
עובדי המנהלה בכורים ובמכון משתכרים 15,895 שקלים בממוצע, 40 אחוזים יותר מהשכר הממוצע לעובדי מנהלה בשירות המדינה, 38 אחוזים יותר מאשר בשב"כ ובמוסד, ו–66 אחוזים יותר מאשר בצה"ל. רוב העובדים בשלושת הגופים הם עובדים טכניים, המסייעים לעבודת המדענים. הטכנאים משתכרים 25,617 אלף שקלים בחודש בממוצע, 64 אחוזים יותר מטכנאים בשירות המדינה ו–127 אחוזים יותר מהטכנאים בצה"ל. משכורתם של עובדי הדירוג המכונה מקצ"ט, כמו חרטים וכרסמים, היא 18,281 שקלים, סכום גבוה משמעותית מאשר בשירות המדינה.

גם במחלקות אחרות בכורים ובמכון הביולוגי ישנם פערי שכר גבוהים ביחס לגופים אחרים בשירות המדינה. בכורים יש מחלקה רפואית שבה עובדים רופאים ואחיות הבודקים באופן סדיר את בריאותם של העובדים על מנת לנטר קרינה חריגה. השכר הממוצע של הרופאים הוא 66,441 שקלים בחודש, יותר מפי שניים מהשכר של רופאים בשירות המדינה. האחיות משתכרות 23,356 שקלים בממוצע.

עובדי דירוג מדעי החברה והרוח (מח"ר) משתכרים 25,446 בחודש, 76 אחוזים יותר מאשר בשירות המדינה (רק בשב"ס עובדים אלה משתכרים יותר). בכור בדימונה יש גם מחלקה משפטית קטנה, שבראשה עומד היועץ המשפטי של הכור, אריה רודניק. השכר הממוצע של המשפטנים בכורים ובמכון הוא 39,656 שקלים, פי שניים ממשפטנים מקבילים בשירות המדינה או במשטרה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ