נתניהו: אלמד את דו"ח לוקר ואביא אותו להכרעת הממשלה

רה"מ התייחס לראשונה למסמך שבוע לאחר שפורסם, שיבח את מחברו והצהיר כי ייבחן אותו לצד התוכנית הרב-שנתית "גדעון" שגיבש צה"ל, "כדי לראות מה התוכנית האופטימלית"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום (שני) לראשונה לדו"ח ועדת לוקר על תקציב הביטחון שפורסם בשבוע שעבר, ואמר כי הוא מתכוון לבחון את המסמך, כמו גם את התוכנית הרב-שנתית "גדעון" שגיבש באחרונה צה"ל, ולהביא את הדברים להכרעת הממשלה.

"יוחנן לוקר עשה עבודה חשובה מאוד, עבד עם אנשים מצוינים ולמד כיצד להתמודד עם בעיות צה"ל. במקביל, צה"ל ושר הביטחון עשו עבודה חשובה מאוד - תוכנית משלהם שאנחנו יודעים שצריך לאמץ אותה", אמר נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. "אני אלמד את דו"ח לוקר ואת התוכנית הרב-שנתית של צה"ל כדי לראות מה התוכנית האופטימלית. את הדברים הללו נביא להכרעה של הממשלה".

נתניהו התייחס גם לאישור תקציב המדינה ואמר כי "על מנת שתהיה פה יזמות ועסקים אנחנו צריכים להקרין לעולם שאנחנו יודעים איך לנהל כלכלה. לכן נעביר תקציב. מי שחשב שלא נעביר עלול להתאכזב או להצטער". הוא הוסיף כי העבודה על מתווה הגז ממשיכה, והבהיר כי "לא ניתן לפופוליזם לקבור את הגז באדמה".

ח"כ צחי הנגבי, ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר יובל שטייניץ בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שר הביטחון, משה יעלון (הליכוד), מנכ"ל משרדו האלוף (מיל') דן הראל, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ובכירי צה"ל מתחו כולם ביקורת חריפה על דו"ח ועדת לוקר. ביום רביעי האחרון סירב יעלון להשתתף בישיבה מצומצמת שיזם ראש הממשלה על הדו"ח משום שלישיבה הוזמן גם יו"ר הוועדה, האלוף (מיל') יוחנן לוקר. נתניהו עצמו טרם התייחס פומבית לדו"ח, עד היום, אף שהמסמך הוגש לו כבר בסוף יוני ופורסם רשמית ביום שלישי שעבר.

דו"ח לוקר מציע לקבוע את תקציב הביטחון על 59 מיליארד שקלים לחמש השנים הקרובות, ולערוך שינויים ארגוניים מקיפים בצבא. הדו"ח, הכולל בסך הכל 53 המלצות העוסקות במבנה צה"ל ובתקציב הביטחון, מציע כי התקציב עצמו יוצמד למדד ויכלול את כל ההוצאות הביטחונית של מערכת הביטחון למעט פינוי בסיסים. בנוסף, ממליצה הוועדה כי מערכת הביטחון תעגן שני תקציבים נפרדים שלא יהיו ניתנים לשינוי: האחד - עבור אימוני הצבא, והשני - למחקר ופיתוח. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי לפחות מחצית מחברי הקבינט תומכים בהצעה לקיים דיון בדו"ח לוקר, עוד בטרם יחלו הדיונים בממשלה ובקבינט באישור תקציב הביטחון ותקציב המדינה. ביום שישי דווח כי שרי הבית היהודי בקבינט, נפתלי בנט ואיילת שקד, תובעים מנתניהו לדון בהמלצות הדו"ח לפני שיחל הדיון על התקציב. שר הביטחון מתנגד בתוקף לכל דיון במסקנות בקבינט.

לתמיכה בקיום דיון בקבינט שותפים גם חברי הקבינט שר האוצר משה כחלון (כולנו) והשרים גלעד ארדן (הליכוד) ואריה דרעי (ש"ס), וכן שני שרים המשמשים משקיפים בקבינט: זאב אלקין (הליכוד) ויואב גלנט (כולנו). בסך הכל, בקבינט המדיני-ביטחוני חברים עשרה שרים ועוד שני משקיפים, שלהם אין זכות הצבעה.

למעט דרעי, כל השרים הללו כבר התבטאו בזכות חלק ממסקנות הדו"ח בכלי התקשורת, ודחו את הביקורת שמתחה עליו מערכת הביטחון. השר אלקין אף פנה לראש המועצה לביטחון לאומי (מל"ל), יוסי כהן, בדרישה לקיים דיון בקבינט על הדו"ח. השר בנט, שהביע בראיונות תמיכה נלהבת במסקנות הוועדה, מתכוון להמשיך וללחוץ על נתניהו להביא את הדו"ח לדיון בקבינט ולדרוש ממערכת הביטחון לענות לביקורת העולה מן הדו"ח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ