צה"ל השתלט על מבנים המיועדים להריסה בבית אל; עשרות נעצרו בעימותים שפרצו במקום

מתנחלים התבצרו במבנים, שבג"ץ קבע כי יש להרוס עד מחרתיים, עם מתרסים וגדרות תיל. במקביל, מאות בני אדם הגיעו הלילה לחורבות ההתנחלות שא-נור שפונתה בהתנתקות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שוטרי מג"ב ויס"מ השתלטו הלילה (שלישי) על שני מבנים בהתנחלות בית אל, שבג"ץ פסק כי יש להרוס אותם עד יום חמישי הקרוב. במקום פרצו עימותים עם מתנחלים שהתבצרו במבנים ועשרות בני אדם נעצרו. במקביל, מאות בני אדם ובהם עשרות ממשפחות המפונים וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) חזרו הלילה במבצע לילי להריסות ההתנחלות שא-נור הסמוכה לטול-כרם, שפונתה בתוכנית ההתנתקות. במערכת הביטחון הורו להם להתפנות עד השעה 14:00, אחרת יפונו בכוח.

שני המבנים, המכונים בתי דריינוף על שם הקבלן שבנה אותם, נבנו על קרקעות בבעלות פרטית של פלסטינים, והוצא להם צו הריסה בשנת 2010. לאחר התדיינות בבג"ץ, שארכה כמה שנים, הוקצב למדינה להרוס אותם עד סוף חודש יולי.

עימותים בבית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

בשבועיים האחרונים עודדה המועצה המקומית בית אל צעירים להגיע ולהתבצר במקום על מנת למנוע את ההריסה. בימים האחרונים נעשו עבודות ביצור בתוך הבתים שכללו הקפה של כל החלונות בגדרות תיל והקמה של מתרסי ברזל. בצה"ל חששו שהריסת המבנים תצא משליטה ועל כן נשלחו כוחות להשתלט עליהם הלילה. עם זאת אין בכוונת הצבא להרוס את המבנים באופן מיידי. 

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון פועל בשבועות האחרונים על מנת להכשיר את המבנים ולהביא לביטולה של פסיקת בג"ץ. המינהל האזרחי נתן היתר למבנים בדיון בהול ביום רביעי האחרון. היום אמור הקבלן לעתור לבג"ץ בבקשה לבטל את ההריסה לאור ההיתר שניתן. המדינה צפויה להצטרף לעמדה זו. ייתכן שפינוי המבנים הלילה מהמתבצרים בהם יסייע לעתירת הקבלן, משום שאכלוס המבנים בצעירים בעת בנייתם הפר את צו בג"ץ שאסר זאת.  כעת תוכל המדינה לטעון כי היא אוכפת את הצו השיפוטי. 

ראש מועצת בית-אל שי אלון אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי שרת המשפטים איילת שקד לא ידעה על הפינוי. "אתמול בלילה היתה פה שרת המשפטים, שוחחתי אתה והיא אמרה 'תקשיבו, לא יהיה פינוי של המקום לפני שהשלמנו תהליכים בבג"ץ'", סיפר אלון. "באחת בלילה אני מקבל איתותים שכוחות הביטחון בדרך לכאן – אני מסמס לה, והיא כותבת לי 'תלך לישון, הכל בסדר. מחר תגישו את העתירה ויהיה בסדר'. עם זה הלכתי לישון בשתיים לפנות בוקר, בשעה שלוש דופקים לי בדלת". 

מדובר צה"ל נמסר כי "בהתאם לפסיקת בג"ץ ובמטרה להיערך לפינוי והריסת שלדי מבני דריינוף בבית אל, הוחלט הלילה למקם כוח של משמר הגבול במתחם המבנים. על מנת למנוע התבצרות במתחם המבנים, להקטין את החיכוך והאלימות באזור וכדי לאפשר את השלמתו של המהלך המתוכנן, הוצב כוח משמר הגבול במתחם. כוחות הביטחון יפעלו לשמירה על החוק והסדר במתחם וערוכים למימוש הנחיות הדרג המדיני". 

פינוי המבנים בבית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ראש מועצת בית אל ויו"ר מועצת יש"ע מסרו בתגובה כי "מצער שמערכת הביטחון היתה חסרת סבלנות למיצוי ההליכים המשפטיים המתנהלים בבג"ץ חרף כל הבטחות הדרגים הפוליטיים". לדבריהם, "מקומם ומצער שראש הממשלה ושר הביטחון, אדריכלי חנק ההתיישבות, לא אפשרו להתיישבות למצות את ההליכים המשפטיים והפכו לקבלני הביצוע של מדיניות השמאל. אנו קוראים לראש הממשלה להפעיל את כל כובד משקלו לתגובת המדינה לבג"ץ, ולמנוע את הריסת הבתים שנכון להיום הם חוקיים לפי כל דין".

כמו כן, הלילה הגיעו מאות בני אדם לשא-נור והתמקמו במבנה המצודה הבריטית שנותר עומד על תילו, כשבכוונתם להישאר במקום לאורך זמן. לאחר כשעתיים הגיע לשטח כוח צבאי ולחיילים הוסבר כי לאחר עשור חוזרות משפחות המגורשים הביתה. 

לימור סון הר מלך, שפונתה עם משפחתה מחומש, אמרה כי "אנחנו חוזרים לבית שלנו בכדי לתקן את הפשע שנעשה. יש פה ברוך השם הרבה אנשים ומשפחות שרוצים לשוב לבתים שגורשנו מהם". לדבריה, "גם אם כל המציאות אומרת שמפחיד ומסוכן וקשה אנחנו אומרים ואף על פי כן. את המציאויות המשמעותיות בעולם הובילו מעט אנשים שהיתה להם הרבה אמונה, גם אם זה נראה מאוד קשה".

"עשר שנים אחרי הגירוש הגיע הזמן לתקן, ותחילת התיקון הוא כאן בצפון השומרון. אני חושב שהיום ברור לכל ילד במדינת ישראל שההתנתקות היתה עוולת, וחוץ מטרור ומדינת חמאס זה לא הביא לשום דבר. צה"ל שולט בשטח, חמאס לא כאן, נשארנו בשטחי סי ואין שום סיבה שלא נחזור ונקים את כל היישובים הללו מחדש", אמר ח"כ בצלאל סמוטריץ', שהגיע גם למקום. "מראש הגירוש של ארבעת היישובים הללו היה חסר תוחלת לחלוטין גם לשיטת מי שחשב שיש איזו תוחלת בעקירת גוש קטיף. המשפחות רואות בזה שליחות גדולה, הילדים מקבלים חינוך טוב של אהבת הארץ וההיאחזות בארץ ישראל, ואני מקווה שהעוצמה הזאת תדביק אחריה גם את ראש הממשלה והמערכת הפוליטית כולה, את הצבא ואלוף הפיקוד. קשה לי לראות איך אותם אנשים פועלים כנגד המסירות הגדולה הזאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ