נתניהו: "אנו מתנגדים להריסת המבנים בבית אל ופועלים משפטית למנוע זאת"

בעקבות פינוי הבניינים תקף בנט את יעלון ואמר כי הוא "נגרר למחוזות קיצוניים ומתסיסים, במקום להרגיע את השטח". שר הביטחון: "אני פועל כדי למנוע את ההריסה, אך נפעל רק על פי החוק ובג"ץ"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בהתנחלות בית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הבוקר (שלישי) למבנים המיועדים להריסה בהתנחלות בית אל שפונו הלילה, ואמר כי המדינה מתנגדת להריסתם. "אנו פועלים לחזק את ההתיישבות, ועושים זאת תוך ציות לחוק", אמר נתניהו. "עמדתנו בנושא הבתים בבית-אל היא ברורה - אנו מתנגדים להריסתם ופועלים משפטית למנוע צעד זה. אבקש שעמדת הממשלה לפיה ההליך התכנוני במקום הסתיים ולכן אין מקום להרוס את הבתים תובא גם בפני בג"ץ". ראש הממשלה נתניהו שוחח הבוקר פעם נוספת בנושא עם היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין.

הודעת ראש הממשלה בנושא פורסמה הבוקר לאחר שיחתו עם השר נפתלי בנט, בה ביקש האחרון הבהרה כי אין כוונה להרוס את המבנים. "טוב שראש הממשלה אכן תיקן כעת במהירות את נזקי שר הביטחון מהלילה, והבהיר את עמדתה הרשמית של ממשלת ישראל כפי שסיכמנו: אסור להרוס בתים לשווא", צייץ בנט בטוויטר.

נתניהוצילום: אמיל סלמן

בבית היהודי תקפו הבוקר בחריפות את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון על פינוי המבנים. "עשר שנים להתנתקות, מישהו שכח שהפעם יש למחנה הלאומי כוח ציבורי ופוליטי", אמר בנט. "שר הביטחון נגרר למחוזות קיצוניים ומתסיסים, במקום להרגיע את השטח. הגיע הזמן שממשלה לאומית תוביל את האידאולוגיה שלשמה היא נבחרה, ולא את דרך השמאל". שרת המשפטים איילת שקד אמרה כי "ביום העשור לגירוש יהודים מגוש קטיף החליט שר הביטחון לשלוח את כוחות הביטחון, בחשיכת הליל, לבית אל. כל זאת, על אף מה שהובטח לי, ואשר אמרתי בשמו לתושבי המקום". לדבריה, "חד צדדיות, הטעייה והפרת סיכומים ייענו באותו מטבע. תשובת המדינה לבג"ץ תהא נחרצת ואחת: למנוע את ההרס".

בתגובה לביקורת הבהיר הבוקר יעלון כי "עמדתי בעניין היא ברורה, נגד ההריסה, ואני פועל כדי למנוע אותה ולחזק את ההתיישבות בבית אל בפרט וביהודה ושומרון בכלל. בשבועות האחרונים ביצעתי מספר מהלכים כדי להניח תשתית חוקית אשר תמנע את ההריסה בבית אל, ועתה אני ממתין להחלטת בג"צ בעניין". שר הביטחון הוסיף כי "גם אתמול הבהרתי לשרים מהבית היהודי עימם שוחחתי, כי לא תהיה הריסה לפני הדיון בבג"ץ. בכל מקרה נפעל בעניין אך ורק על פי החוק ועל פי החלטות בג"ץ".

שר הקליטה וירושלים זאב אלקין (ליכוד) אמר בתגובה לפינוי בבית אל כי ״אני מגנה את הפינוי הלילי של המתיישבים בבית אל וקורא לשר הביטחון להשקיע מאמצים לא בפינוי מתיישבים אלא בהשלמת תהליך האישורים לבנייני דריינוף וקידום שכונת מגורים חדשה בהתאם להסכם האולפנה". לדבריו, "אין אבסורד יותר גדול מאשר להרוס בניינים שדקה אחרי זה יהיה אפשר לבנותם מחדש. בימים שאנחנו מציינים בכאב רב את אסון הגירוש מגוש קטיף וצפון שומרון הגיעה עת לבנות ולא עת להרוס".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הביע הבוקר את תמיכתו בדברי בנט. ״אני מסכים לגמרי עם דבריו של השר נפתלי בנט ש'הגיע הזמן שממשלה לאומית תוביל את האידיאולוגיה שלשמה היא נבחרה, ולא את דרך השמאל'", כתב ליברמן בעמוד הפייסבוק שלו.  "זו בדיוק הסיבה שלא הצטרפנו לממשלה הזו, כשכבר במהלך המשא ומתן הקואליציוני לא הסכים ראש הממשלה נתניהו לדרישתנו להתחייב על בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים. לכן, אני קורא לשר בנט ולחבריו מהבית היהודי להצטרף אלי ולישראל ביתנו לאופוזיציה לאומית, כדי שאחר-כך אפשר יהיה להקים ממשלה לאומית אמיתית, שתעסוק בבנייה ולא בהריסה".

מתנחלים ושוטרים בבית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן

שוטרי מג"ב ויס"מ השתלטו הלילה על שני מבנים בהתנחלות בית אל, המכונים בתי דריינוף על שם הקבלן שבנה אותם. במקום פרצו עימותים עם מתנחלים שהתבצרו במבנים ועשרות בני אדם נעצרו. היום אמור הקבלן לעתור לבג"ץ בבקשה לבטל את ההריסה לאור ההיתר שניתן. המדינה צפויה להצטרף לעמדה זו. ייתכן שפינוי המבנים הלילה מהמתבצרים בהם יסייע לעתירת הקבלן, משום שאכלוס המבנים בצעירים בעת בנייתם הפר את צו בג"ץ שאסר זאת. כעת תוכל המדינה לטעון כי היא אוכפת את הצו השיפוטי. 

שני הבניינים שפונו נבנו על קרקעות בבעלות פרטית של פלסטינים, והוצא להם צו הריסה בשנת 2010. לאחר התדיינות בבג"ץ, שארכה כמה שנים, הוקצב למדינה להרוס אותם עד סוף חודש יולי. בשבועות האחרונים פועל שר הביטחון יעלון על מנת להכשיר את המבנים ולהביא לביטולה של פסיקת בג"ץ. המינהל האזרחי נתן היתר למבנים בדיון בהול ביום רביעי האחרון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ