התחדשו העימותים בין מפגינים לשוטרים בבית אל

העימות בין הצדדים פרץ כאשר כלי רכב משטרתי נחסם על ידי המפגינים, בראשם ראש מועצת בית אל וח"כ אורן חזן. שני קטינים נעצרו. תגובת המדינה לבג"ץ: יש הצדקה לבטל את הוראת ההריסה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נערים בבית אל, היום

מהומה פרצה הערב (שלישי) בהתנחלות בית אל שבגדה המערבית כאשר מאות שוטרים ומפגינים התכתשו בקטטה המונית. כמו כן, עשרות צעירים ניסו לפרוץ אל תוך בתי דריינוף, מוקד המחאה. העימות פרץ כאשר כלי רכב משטרתי הגיע לבתי דריינוף - שם מפגינים לאורך היום מאות במחאה על הריסתם הצפויה - כדי להביא גדרות אבטחה. כלי הרכב הוקף במאות צעירים שניסו למנוע זאת ממנו, ובשלב מסוים החל עימות כאשר בראש המפגינים עומדים ח"כ אורן חזן (ליכוד) וראש המועצה המקומית שי אלון. השוטרים הדפו את המפגינים עד שהצליחו להעביר את הגדרות. שני קטינים נעצרו. 

בנוסף, המדינה הגישה הערב את תגובתה לעתירת הקבלן המבקש לבטל את ההריסה מחרתיים. המדינה הסכימה עם העותר וכתבה כי מדובר בשינוי יסודי במצב התכנוני ומהווה שינוי נסיבות משמעותי ומהותי שמצדיקים לבטל את פסק הדין.

בשנה שעברה הורה בג"ץ להרוס עד סוף החודש את שני הבניינים, שאמורים להכיל 24 דירות, בעקבות עתירה של בעלי הקרקע הפלסטינים וארגון "יש דין". אך בהוראת שר הביטחון פתח המינהל בחודש האחרון בהליכים מואצים לקידום התוכנית ומתן היתר בנייה רטרואקטיבי, כשהמטרה היא שלאחר מתן היתרי הבניה, דריינוף יוכל לעתור לבג"ץ בבקשה לבטל את צו ההריסה.

הערב פורסם בחדשות 10 כי נשיא בית המשפט העליון בדימוס, אשר גרוניס קיבל הבוקר מכתב איום על רקע פינוי המבנים. במכתב, שכוון לשופטי העליון נכתב בין השאר: "לא ניתן לפנות מאחזים. נטמין פצצות ברכבי השופטים". תלונה הוגשה למשטרה.  

בתי דריינוף בבית אל, היוםצילום: אמיל סלמן

השרים אורי אריאל, יריב לוין וזאב אלקין ביקרו הערב בבית אל ומסרו כי "באנו לכאן להביע תמיכה בתושבי בית אל וברצונם לבנות את יישובם ולהביע מחאה על הפינוי המיותר. אנו  דורשים להתחיל בבניית 300 יחידות דיור שהובטחו לפני ארבע שנים ולפעול באופן נחוש לאישור בתי דריינוף. אנחנו קוראים לשר הביטחון לאלתר לבטל את צו שטח צבאי סגור בבית אל ולהוציא באופן מיידי את היס"מ מהיישוב. כמו כן אנו קוראים למתיישבים לא לפגוע בכוחות הביטחון בשום צורה".

בהתייחס למפגינים בשא-נור הסמוכה לטל כרם מסרו השרים כי "אנו שותפים לשאיפה של מתיישבי שא-נור וצפון השומרון לחזור ליישוביהם, שנמצאים בשטח בשליטה ישראלית מלאה. היום, בציון העשור לגירוש, קיים קונסנזוס רחב בחברה הישראלית ובמערכת הפוליטית שההתנתקות היתה טעות קשה והגיע זמן לתקנה". מחר בבוקר צפויה לבקר בבית גם סגנית השר ציפי חוטובלי. 

מוקדם יותר היום ביקר במקום גם שר החינוך נפתלי בנט, שתקף בחריפות את שר הביטחון משה (בוגי) יעלון. "הלילה נעשה מעשה פזיז, קיצוני ומתסיס על ידי גורם בכיר בממשלה", אמר בנט. "המעשה הזה סותר את יסודות הממשלה ואת ערכיה, וסותר גם התנהגות אחראית וממלכתית לה אני מצפה מהממשלה הזאת. לא ניתן לכך יד".

בנט הוסיף כי "שוחחתי לפנות בוקר עם ראש הממשלה, ודרשתי שהמדינה תודיע מיידית לבג"ץ שממשלת ישראל מתנגדת באופן רשמי להריסה. אני רוצה לומר באופן ברור: עשר שנים להתנתקות, בדיוק היום, ואנחנו כאן כדי שהדברים ייראו אחרת, והם ייראו אחרת הפעם. התשובה  לטרור הפלסטיני היא התיישבות ולא פחדנות".

גם שר התיירות לוין תקף היום את יעלון ואמר כי "הכנסת שוטרי היס"מ לבית אל הלילה היא מהלך שערורייתי של אכיפה סלקטיבית כנגד יהודים בלבד".

בראיון לגלי צה"ל אמר לוין כי "אין ספק שהאירועים בבית אל יוצרים משבר קשה בממשלה, משום שאנחנו נבחרנו כדי לבנות ולא כדי להרוס. אני קורא לשר הביטחון לחזור בו מהחלטתו השגויה ולהוציא את השוטרים מבית אל לאלתר". יעלון עצמו דחה את הטענות כלפיו וצייץ בטוויטר: "פעלתי ואני פועל למען ההתיישבות ביהודה ושומרון, כולל בבית אל, והרוב השפוי והממלכתי שם יודע זאת. אך מי שחושב שאפר את החוק - טועה! לא אתן ידי להפקרות". לוין תקף גם את שופטי העליון. לדבריו, "בבית המשפט העליון שולטת אסכולה של שמאל רדיקלי, שהיא רוב שופטיו - זאת עובדה וזה המצב". 

שא-נור, היוםצילום: אי־אף־פי

בארגון "יש דין" שמייצג את עבד אל רחמן קאסם, בעל הקרקעות שעליהן נבנו בתי דריינוף, קוראים לבג"ץ לדחות על הסף את העתירה שהוגשה היום להכשיר את המבנים. "זאת, לאור חוסר ניקיון כפיים של העותרת, המשך הסתרת עובדות מהותיות מבית המשפט, לרבות הצגת מצג שווא מטעה בדבר מעמדה של מערכת ההנחיות האמורה, עשיית דין עצמית ורמיסה של כל רכיב מינימלי של שלטון חוק", נכתב בתגובה שהגיש עו"ד שלומי זכריה מהצוות המשפטי של "יש דין".

שני המבנים, המכונים בתי דריינוף על שם הקבלן שבנה אותם, נבנו על קרקעות בבעלות פרטית של פלסטינים, והוצא להם צו הריסה בשנת 2010. לאחר התדיינות בבג"ץ, שארכה כמה שנים, הוקצב למדינה להרוס אותם עד סוף חודש יולי.

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג התייחס אף הוא לנושא וכתב אחר הצהריים בדף הפייסבוק שלו: "נתניהו, השרים בממשלה שלך תומכים במי שפוגע בחיילי ומפקדי צה"ל וזו אחריותך!. אם תיפול שערה מראשו של אחד מלוחמי צה"ל שם בשטח גם זו אחריותך. נתניהו, תגיד בקול רם וברור שאסור לאף אחד להרים עליהם יד - החיילים האלה הם גם הילדים שלך,  צא עכשיו בקריאה ברורה של תמיכה בהם, תגבה את שר הביטחון ותפתר כל שר שנוהג אחרת ומלבה האש הזרה והמסוכנת הזו".

ח"כ ציפי לבני מהמחנה הציוני תקפה אף היא את נתניהו וכתבה בפייסבוק כי "אם היה ראש ממשלה חזק בישראל הוא לא היה נותן לחרפה של שרים שתומכים בהפרות חוק בבית אל ושא נור להתרחש. עידוד השרים להפר חוקים יסתיים באנרכיה".

בנט בבית אל, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ