סופית: ג'ונתן פולארד ישוחרר בנובמבר השנה

קרי: אין קשר בין שחרור פולארד לבין הסכם הגרעין. המרגל יחויב להישאר בארה"ב חמש שנים לאחר שחרורו, אך עורך דינו אמר כי אובמה יוכל לאפשר לו להגר לישראל קודם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פולארד, ב-1998צילום: אי־פי

המרגל היהודי, ג'ונתן פולארד, ישתחרר ממאסרו בחודש נובמבר השנה - כך אישר הערב (שלישי) באופן רשמי שירות בתי הסוהר האמריקאי. עורכי דינו של פולארד מסרו כי הוא ייצא לחופשי ב-20 או ב-21 בנובמבר, 30 שנה לאחר שנכלא, בעקבות החלטת ועדת השחרורים האמריקאית שלא להתנגד לשחרורו. עורכי הדין הוסיפו כי פולארד אמנם יחויב להישאר בארה"ב למשך חמש שנים לאחר שחרורו, אך לנשיא ברק אובמה נתונה הסמכות לאשר לו להגר לישראל עוד קודם והם מצפים שיפעיל אותה.

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, התייחס לשחרורו הצפוי של פולארד והבהיר כי אין שום קשר בינו לבין הסכם הגרעין עם איראן. לדברי קרי, לאורך שיחות הגרעין לא קיים ולו שיחה אחת שעסקה בפולארד. גם עורכי דינו של המרגל מסרו כי ההחלטה "אינה קשורה להתפתחויות האחרונות במזרח התיכון". עורכי הדין מסרו עוד כי פולארד "מצפה להתאחד עם אשתו האהובה אסתר", החיה בישראל, ומבקש להודות ולהביע הערכה ל"אלפים הרבים של תומכיו בארה"ב, בישראל וברחבי העולם".

ממשרד ראש הממשלה נמסר כי בנימין נתניהו שוחח הערב עם אסתר פולארד. בהודעת המשרד צוטט נתניהו: "אחרי עשרות שנים של מאמצים, סוף סוף יונתן פולארד ישתחרר מהכלא. לאורך תקופת מאסרו הקפדתי להעלות את נושא שחרורו בפגישותיי ובשיחותיי עם ראשי הממשל האמריקאי, ואנו מחכים לראות את יונתן פולארד יוצא מהכלא".

בשבת אמרה שרת המשפטים של ארה"ב, לורטה לינץ', כי פולארד ריצה די שנים בכלא כדי להשתחרר בהתאם לחוק. לדבריה, משרד המשפטים "לא מתכוון להתערב בתיק" - כלומר לא ינסה למנוע את שחרורו של פולארד. לפי החוק האמריקאי בזמן משפטו של פולארד, אסיר שנשפט למאסר עולם ישתחרר אחרי 30 שנה בכלא, אלא אם המדינה תטען כי ישנה סבירות גבוהה שיבצע עבירות נוספות עם שחרורו וועדת השחרורים תקבל טענה זו.

לינץ' הכחישה כי קיים קשר כלשהו בין הכוונה לשחרר בקרוב את פולארד לבין הסכם הגרעין עם איראן. "זו היתה צריכה להיות באמת חשיבה לטווח ארוך מצד אנשים שלפני 30 שנה גזרו את דינו של פולארד ותזמנו את תאריך שחרורו עם ההסכם עם איראן", אמרה. "אם הם הצליחו לעשות דבר כזה, הרי שזה מרשים".

יום קודם לכן מסר משרד המשפטים האמריקאי כי פולארד אכן ישתחרר בנובמבר, אלא אם ועדת השחרורים תקבע שבשל נסיבות חריגות שבעטיין עליו להישאר במאסר. הודעת משרד המשפטים נמסרה בעקבות דיווח בעיתון "וול סטריט ג'ורנל", שלפיו בכירים אמריקאים ציינו כי ממשל אובמה נערך לשחרר את פולארד. לפי הדיווח, בכירים בממשל לחצו שלא להמתין עד לנובמבר ולשחרר את פולארד כבר בתוך כמה שבועות, בתקווה שהדבר יסייע לשיקום היחסים עם ישראל על רקע ההסכם עם איראן.

ב-1985 נשפט פולארד למאסר עולם בגין ריגול חמור למען ישראל, לאחר שהעביר לנציגי הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) בשגרירות בוושינגטון אלפי מסמכים בסיווג סודי ביותר. מאז פנו בכירים ישראלים לממשלים האמריקאים וביקשו לשחררו, בין היתר על רקע בעיות בריאותיות שמהן סבל. בשנה שעברה אף עלתה אפשרות לשחרורו של המרגל כחלק ממתווה לחידוש המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, אך היוזמה לא יצאה לפועל.

במערכת הפוליטית מברכים

ח"כ נחמן שי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה למען פולארד בכנסת, מסר בעקבות ההודעה על שחרורו: "30 שנה אני עוקב אחר הפרשה המכוערת והעצובה הזו. סוף סוף היא מגיעה לסיומה. בשנתיים האחרונות הובלנו מסע ענק לשחרורו. אני מקווה לראות אותו יורד מהמטוס בנתב"ג בריא ושלם. אני אחכה לו שם".

שר החקלאות ויו"ר השדולה לשעבר, אורי אריאל, מסר: "שהחיינו והגיענו לזמן הזה. אחרי 30 שנה יותר מדי מגיע הרגע לו ייחלנו. אני מברך את יונתן ובני משפחתו על השחרור הקרב ובא ומצפה בכיליון עיניים לנחיתתו בישראל. נחכה לו באהבה עצומה".

יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, פרסם בפייסבוק הודעה שבה נאמר: "עם ישראל אוהב אותך, אחינו יהונתן. הקרבת את ימי חייך בשליחות ישראל ולמען בטחון ישראל. ושבו בנים לגבולם".

שרת המשפטים איילת שקד כתבה בדף הפייסבוק שלה: "שמחה עצומה. התבשרנו הערב על כך שבקרוב ממש נזכה לשמוח בשחרורו של יונתן פולארד מן הכלא האמריקאי. שלושים שנות סבל יגיעו לקיצן בנובמבר הקרוב, לא בזכות מידת החסד, אלא מתוך מידת הדין. לא בגלל ההסכם ההרסני של ארה"ב עם איראן, אלא בגלל מיצוי הדין. אני מאחלת שנזכה לעוד שמחות שכאלו, ושנדע יותר לפעול על פי מידת החסד ולא על פי הדין היבש".

שרת התרבות והספורט מירי רגב כתבה: "משימתנו העיקרית מול האמריקאים היא לדרוש שיפעילו כלפי פולארד את מידת החמלה ויאפשרו לו לצאת את שערי ארה"ב ובכך להגשים את חלומו לעלות למדינת ישראל".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, מסר כי "מדובר בהחלטה שעושה צדק מאוחר מדי. טוב היה אם פולארד, אחרי שנים של סבל בכלא האמריקאי, היה משתחרר מוקדם יותר. כל העם היהודי מחכה לראות אותו בבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ