פולארד משתחרר | הבית הלבן: אובמה לא ישנה את תנאי שחרורו

משמעות ההודעה היא שפולארד ייאלץ להישאר בארה"ב ולא יורשה לעלות לישראל במשך חמש שנים מיום שחרורו. סגנית שרת החוץ חוטובלי: עושים "מאמצים גדולים" כדי לאפשר לו לבוא לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הבית הלבן הודיע הלילה (רביעי) כי לנשיא אובמה אין כל כוונה להתערב בתנאי שחרורו של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד או לשנות אותם. משמעות ההודעה היא שפולארד ייאלץ להישאר בארה"ב במשך חמש שנים מיום שחרורו. הבית הלבן מסר עוד כי שחרור פולארד אינו קשור כלל לשיקולים של מדיניות חוץ.

סגנית שרת החוץ ציפי חוטובלי אמרה בראיון לגלי צה"ל היום כי "יש כאן מאמצים מאוד גדולים כדי לראות את פולארד חוזר הביתה לישראל. אעשה כל מה שביכולותיי הדיפלומטיות כדי לבקש שבמסגרת השחרור הזה הוא יוכל לחזור אל המדינה שלו".

המסר מהבית הלבן בא לאחר שאמש אישר באופן רשמי שירות בתי הסוהר האמריקאי את שחרורו של פולארד בחודש נובמבר השנה. עורכי דינו של פולארד מסרו כי הוא ייצא לחופשי ב-20 או ב-21 בנובמבר, 30 שנה לאחר שנכלא, בעקבות החלטת ועדת השחרורים האמריקאית שלא להתנגד לשחרורו. הם ציינו כי פולארד אמנם יחויב להישאר בארה"ב למשך חמש שנים לאחר שחרורו, אך לנשיא ברק אובמה נתונה הסמכות לאשר לו להגר לישראל עוד קודם והם מצפים שיפעיל אותה.

רעייתו של פולארד, אסתר, הגיבה היום לשחרורו. "אני סופרת את הימים, השעות הדקות והשניות עד שיונתן ישתחרר ואוכל לחבק אותו. שנוכל לסגור את הדלת על העבר האכזרי ולבנות את החיים שלנו מחדש", אמרה מחוץ לביתה במרכז ירושלים. "אני נרגשת ומלאת שמחה שהניסיון שלנו הסיוט שלנו יסתיים". היא הוסיפה כי "אני יודעת שהרבה מאד אנשים מרגישים הקלה ושמחה ורוצים לשמוח אתנו אבל אני בטוחה שכולם מבינים שמה שאנחנו צריכים זה קצת שקט ושלוה, קצת פרטיות, ולשקם את החיים שלנו".

שר החוץ של ארה"ב, ג'ון קרי, התייחס אתמול לשחרורו הצפוי של פולארד והבהיר כי אין שום קשר בינו לבין הסכם הגרעין עם איראן. לדברי קרי, לאורך שיחות הגרעין לא קיים ולו שיחה אחת שעסקה בפולארד. גם עורכי דינו של המרגל מסרו כי ההחלטה "אינה קשורה להתפתחויות האחרונות במזרח התיכון". עורכי הדין מסרו עוד כי פולארד "מצפה להתאחד עם אשתו האהובה אסתר", החיה בישראל, ומבקש להודות ולהביע הערכה ל"אלפים הרבים של תומכיו בארה"ב, בישראל וברחבי העולם".

ב-1985 נשפט פולארד למאסר עולם בגין ריגול חמור למען ישראל, לאחר שהעביר לנציגי הלשכה לקשרי מדע (לק"מ) בשגרירות בוושינגטון אלפי מסמכים בסיווג סודי ביותר. מאז פנו בכירים ישראלים לממשלים האמריקאים וביקשו לשחררו, בין היתר על רקע בעיות בריאותיות שמהן סבל. בשנה שעברה אף עלתה אפשרות לשחרורו של המרגל כחלק ממתווה לחידוש המשא ומתן הישראלי-פלסטיני, אך היוזמה לא יצאה לפועל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ