אמנסטי על "יום שישי השחור" ברפיח: ישראל ביצעה פשעי מלחמה; צה"ל טרם סיים את בדיקת הפרשה

לפי הדו"ח שפרסם הארגון, צה"ל "הסיר את הכפפות" וביצע "התקפות לא חוקיות" על אזרחים. הפצ"ר צפוי לקבל החלטה עד תום כהונתו אם לפתוח בחקירת מצ"ח של הפעלת "נוהל חניבעל" בעקבות חטיפת גולדין

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפיח למחרת חטיפתו של סגן גולדין, לפני שנהצילום: אי־פי

ארגון אמנסטי אינטרנשיונל ו-Forensic Architecture פרסמו היום (רביעי) דו"ח על אירועי "יום שישי השחור" ברפיח בצוק איתן, לפיו ישראל ביצעה פשעי מלחמה בפעילותה במסגרת הפעלת "נוהל חניבעל". בדו"ח נטען כי לאחר חטיפתו של סגן הדר גולדין, צה"ל "הסיר את הכפפות" וביצע "התקפות לא חוקיות" על אזרחים. בתוך כך, שנה אחרי הקרב ברפיח, בצה"ל טרם השלימו את בדיקת האירועים. הפצ"ר, האלוף דני עפרוני, שואף לקבל עד תום כהונתו, תוך שלושה חודשים, החלטה אם יש מקום לפתוח בחקירת מצ"ח בפרשה. 

לפי הדו"ח של אמנסטי במהלך "יום שישי השחור" ברפיח נהרגו בין 135 ל-200 פלסטינים. התחקיר הצה"לי מדבר על כ-20% בלבד ממספרים אלו: 41 פלסטינים, מהם 14 פעילי טרור. אמנסטי מציין כי מאות בתים נהרסו או נפגעו כתוצאה מהפעלת האש המאסיבית, מרביתם ביממה שבה נחטף סגן גולדין.

הדו"ח מתאר את השתלשלות העניינים לאחר ההתקפה על כוח סיירת גבעתי, בה נהרגו רס"ן בניה שראל וסמ"ר ליאל גדעוני, ונחטף סגן הדר גולדין. הדו"ח מבוסס במרביתו על דיווחים בתקשורת, הישראלית והפלסטינית, וכן על דיווחי ודו"חות ארגוני זכויות אדם, בין היתר "אל מיזאן", "בצלם", "יש דין", "שוברים שתיקה" ועוד. בדו"ח מתארים עדים פלסטינים כי מטוסי קרב, כטב"מים (כלי טיס בלתי מאוישים) והליקופטרים "המטירו אש" על רפיח החל מה-1 באוגוסט, לעבר מכוניות, אמבולנסים, אופנועים ועוד. לפי התחקיר הצבאי שערכה חטיבת גבעתי לאחר האירועים, עולה כי כ-800 פגזי ארטילריה ו-260 פצצות מרגמה נורו על ידי צה"ל בקרב. מטוסי קרב הפציצו כ-20 מטרות, ומסוקי קרב הפציצו 14 יעדים נוספים.

לדברי מחברי הדו"ח, צה"ל "הסיר את הככפות" בנוגע למדיניות התקיפה שלו ברפיח. בין היתר, מנותחים בדו"ח תצלומי לווין, המתארים את הפגיעה בבית החולים "אבו יוסף אל-נאג'ר". לפי כותבי הדו"ח, בצה"ל העריכו כי בית החולים הוא אחד המקומות אליהם הוברח גולדין לאחר ההתקפה על הכוח. ראש מחלקת הניתוחים בבית החולים, ד"ר אשרף מחמוד חאמד חיג'אזי, תיאר בפני אמנסטי כי "קצין מודיעין ישראלי התקשר לאחות בבית החולים, ואמר כי 'החייל הישראלי הנעדר נמצא בית החולים', ושלא נוכל לעזוב את בית החולים עד שנשחרר את החייל. זה היה אבסורד". לדבריו, בית המרוחק 20 מטרים מבית החולים הופצץ, ובהמשך, טיל התפוצץ בדלת בית החולים. לפי אמנסטי, שלושה אמבולנסים שיצאו מבית החולים כדי לאסוף פצועים ממסגד ליד רפיח הותקפו על ידי כטב"מים. במקרה אחד נטען כי נהרגו שמונה אנשים שהיו באמבולנס, שלושה מהם רופאים.

באמצעות תמונות שצולמו על ידי פלסטינים בעזה מנתחים כותבי הדו"ח את הפעלת האש הצה"לית, בין היתר על ידי בחינה של פטריות העשן שנוצרו בעקבות ההתקפות. מחברי הדו"ח מציינים כי חרף ההודעה הצבאית על כך שסגן גולדין נהרג, הצבא הישראלי המשיך את ההתקפות ברפיח גם לאחר מכן, עד שלושה באוגוסט. לפי אמנסטי, לא ניתן לומר כיצד גולדין נהרג — האם כתוצאה מירי חמאס, או מהפצצת מנהרה.

בתשובה לשאלת "הארץ", טען אחד ממנסחי הדו"ח מטעם Forensic Architecture, אייל ויצמן, כי בזכות התצלומים שנאספו, ניתן לראות כי הפצצות צה"ל לכיוון המנהרה שאליה נחטף גולדין, בוצעו 20 דקות לאחר שכוחות החיפוש כבר יצאו מהמנהרה. עוד אמר ויצמן במסיבת עיתונאים שנערכה היום בירושלים, כי המשך הפצצות צה"ל לאחר שנקבע מותו של גולדין מהוות "ענישה קולקטיבית לתושבי רפיח". לדבריו, המלחמה האחרונה סיפקה תיעוד מקיף של חייהם של אזרחים במלחמה, והמונופול של הצבא על התיעוד הוויזואלי של הלחימה טושטש. 

בדובר צה"ל הפנו למשרד החוץ לשם קבלת תגובה לדו"ח. דובר משרד החוץ, עמנואל נחשון, מסר תגובה באנגלית, המציינת כי הדו"ח כושל לחלוטין מבחינת המתודולוגיה שלו, העובדות המצוינות בו, הניתוח המשפטי שלו ומסקנותיו. "כאשר מישהו קורא את הדו"ח, ההתרשמות שלו היא שצה"ל נלחם כנגד עצמו, מאחר שאין כמעט שום אזכור לפעולות הלחימה של חמאס ויתר ארגוני הטרור הפלסטיניים", נכתב בתגובה. עוד נכתב בתגובה כי "אמנסטי בונים נראטיב שקרי לפיו ארבעת הימים של המבצע הצבאי היו בתגובה ישירה להריגתו ולחטיפתו של חייל אחד. זה נראה כי אמנסטי שכחו שהיה זה קונפליקט מתמשך, שצה"ל ערך כדי למנוע את ירי הרקטות וכדי לנטרל את המנהרות חוצות הגדר".

הבדיקה בצה"ל טרם הושלמה

אירועי החטיפה של סגן הדר גולדין ברפיח והפעלתו של "נוהל חניבעל" בעקבותיה על ידי חטיבת גבעתי נבחנו במשך חודשים ארוכים על ידי מנגנון בירור העובדות המטכ"לי שהוקם בצה"ל. בפרקליטות הצבאית ביקשו כמה פעמים מאנשי המנגנון, מרביתם אנשי מילואים, לבחון פרטי מידע נוספים ולהשלים את הבדיקות בנוגע לאירועים שהתרחשו ב-1 באוגוסט לפני שנה. גם היום, בחלוף שנה מהתקרית, בדיקה זו לא הושלמה ותמונת המצב לגבי עובדות המקרה טרם הובהרה.

על אף הערכות קודמות של קצינים בפרקליטות הצבאית, בצה"ל טרם הודיעו אם יש מקום לבחון בכלים פלילים את הפעילות הצבאית באירוע, בחשד להפרת הדין הבינלאומי. האלוף עפרוני אמר בעבר בשיחות אישיות כי ברצונו לקבל החלטה בנושא עד תום כהונתו, שצפויה להסתיים בעוד כשלושה חודשים. בכינוס של פרקליטים צבאיים זרים בחודש פברואר, הבהיר עפרוני כי "נוהל חניבעל" אינו מהווה פתח להפרה של המשפט הבינלאומי או לפעילות שאינה מידתית. 

שר הביטחון, משה יעלון, אמר בעבר כי לדעתו אין מקום לפתוח בחקירה פלילית במקרה. "האירוע הזה לא נמצא בחקירת מצ"ח. אני מקווה שאף אחד לא יחליט להכניס אותו לחקירת מצ"ח", טען שר הביטחון. "זה אירוע מבצעי שהתקבלו בו החלטות כאלה ואחרות, זה לא משהו שבודקים אותו בכלים פליליים". מבחינה משפטית, עפרוני הוא היחיד שמוסמך לקבוע אם תיפתח חקירה פלילית ושיקול דעתו המקצועי אינו כפוף לשר הביטחון או הרמטכ"ל.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "תהליך בירור ואיסוף העובדות על אירוע הלחימה ברפיח ב-1 באוגוסט 2014 על ידי מנגנון הבירור המטכ"לי טרם הסתיים, זאת לאחר שלמנגנון הועברו על ידי הפרקליטות הצבאית מספר בקשות להשלמות עובדתיות שונות. לאחר השלמת איסוף העובדות יועברו הממצאים העובדתיים לפצ"ר לשם קבלת החלטה בנדון". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ