החלה הריסת המבנים בבית אל בעקבות הכרעת בג"ץ

בג"ץ דחה את העתירה לבטל את הריסת "בתי דריינוף" שעומדים במוקד המחלוקת.במקום התחדשו העימותים ומפגינים מיידים אבנים לעבר השוטרים. ח"כ יוגב: לעלות עם די-9 על בג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בג"ץ דחה הבוקר (רביעי) על הסף את העתירה של הקבלן מאיר דריינוף שביקש לעצור את הריסת המבנים שבנה ללא היתרים. שני הבתים, המכונים "בתי דריינוף", הם במוקד העימותים בין המשטרה למתנחלים, המתבצרים במקום ומסרבים לאפשר את הריסתם. כוחות הביטחון התחילו בהכנות להריסת בתי דריינוף. כלים כבדים פותחים כעת דרכי גישה לעבר הבתים. במקום, כ-200 איש המתנגדים להריסה מציתים עצים וצמיגים ומיידים אבנים לעבר שוטרים. המשטרה הביאה למקום רכב להתזת מים  לפיזור ההפגנה ומפזרת בכוח את המפגינים.

בימין הגיבו בחריפות על החלטת בג"ץ. שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי הפסיקה תכובד, אך אמרה כי "הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד מחדש". השר יריב לוין תקף את בג"ץ ואמר כי הפסיקה היא "חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט". ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי), בהתבטאות בוטה במיוחד, אמר לערוץ 7 כי "יש להרים כף די-ניין על בג"ץ" בעקבות ההחלטה.

ח"כ מוטי יוגב קורא לעלות עם דחפור על בג"ץ

בעתירה שהוגשה אתמול ביקש הקבלן לבטל את הריסת הבתים בעקבות היתר בהול שנתן המינהל האזרחי למבנים ולמעשה הכשיר בדיעבד את הבנייה. המדינה הצטרפה אתמול לעמדתו של דריינוף ותמכה בבקשתו שלא להרוס את הבתים, בטענה כי מדובר בשינוי יסודי במצב התכנוני המהווה שינוי נסיבות משמעותי ומהותי, שמצדיקים לבטל את פסק הדין. 

השופטים, נשיאת העליון מרים נאור, אסתר חיות, וסלים ג'ובראן, דחו על הסף את העתירה והסבירו כי עוד בפסק הדין המקורי, שבו הוחלט על הריסת הבתים לראשונה, נקבע מפורשות כי אין מקום לאפשר את מיצוי הליכי התכנון ולהכשירם בדיעבד. "פעולותיה של העותרת שנועדו לשנות מתוצאת פסק הדין וכן האצת הליכי התכנון... אינן מצדיקות לסטות מכלל סופיות הדיון", כתבה השופטת נאור.

המועצה המקומית בית אל אמרה בתגובה לפסיקת בג"ץ: "נדהמנו מאטימותו של בג"ץ ומהתעלמתו מהאישורים שהוסדרו לבניין. מצער מאוד לדעת שבג"ץ קידש מלחמה על הבתים הללו והתעלם מהשכל הישר. יחד עם זאת, נכבד בצער את הפסיקה. אנו דורשים בתוקף כעת מראש הממשלה לאשר במהירות אתהתכנית לבניית  300 יחידות הדיור שהבטיח ולהסדיר את כל הבתים ביו"ש".

שרת המשפטים, איילת שקד, אמרה בתגובה: "אנו חיים תחת שלטון חוק ועלינו לקבל פסק הדין ועמו את רוע הגזרה. הבתים בבית אל יהרסו וייבנו מיד לאחר מכן. זוהי הדרך היהודית - לא מאבדים תקווה וממשיכים לבנות, לבנות ולבנות. וועדת ההסדרה, שקמה בימים האחרונים, נועדה בדיוק לשם כך ועל מנת למנוע את החורבן הבא. נדאג שעם ישראל יבנה בארץ ישראל וירגיש בטוח במכורתו. אני קוראת לשר הבטחון ולראש הממשלה לקיים את הבטחותיהם לבוחרים ולמען המתקת הגלולה להתחיל ולבנות כבר היום, בלי תירוצים".

כוחות הביטחון בבית המריבה בבית אל, הבוקרצילום: אמיל סלמן
קרדיט: רויטרס

גם שר החינוך, נפתלי בנט הגיב ברוח דומה: "אני קורא לראש הממשלה להודיע כעת על קיום הבטחתו לבניית 300 יחידות דיור ביהודה ושומרון כפי שהתחייב. זוהי פסיקה מצערת של בג"ץ אשר החליט להתעלם מעמדת המדינה כפי שהוגשה אתמול על פי דרישת הבית היהודי. פסיקת בג"ץ תביא בעקבותיה לתנופת בניה בכל רחבי ההתיישבות, מטרתם לא תושג; ההיפך. מרגע שהתקבלה ההחלטה אני אומר באופן ברור: מחאה כן-אלימות לעולם לא".

השר יריב לוין תקף את בג"ץ בחריפות. ״פסיקת בג״ץ להורות על הרס הבתים בבית אל היא חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט. שוב הוכח ששופטי בג״ץ פוסקים מתוך אג׳נדה פוליטית ומתוך שנאה למפעל ההתיישבות. אין ספק שלו היה מדובר בבנייה ערבית במזרח ירושלים או בבנייה בדואית בנגב לא היו שופטי בג״ץ פוסקים כפי שפסקו.
אני קורא לממשלה להורות לאלתר על ביצוע כל צווי ההריסה הקיימים במדינה טרם ביצוע הצו בבית אל, ובמקביל עלינו לפעול לשינוי שיטת בחירת השופטים על מנת להבטיח כי הרכבו של בג״ץ יהיה מאוזן ופלורליסטי״.

חבר הכנסת מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר לערוץ 7 כי ההחלטה היא "שרלטנות" וכי "על בג"ץ צריך להרים כף של די-ניין. נדאג לרסן את השלטון המשפטי, את הזנב שמכשכש בכלב, ונדאג באופן ערכי וצודק שבישראל ישלטו הכנסת והממשלה, והרשות השופטת תדע את מקומה". 

בארגון יש דין, שמייצגים את עבד אל-רחמן קאסם, בעל הקרקעות הפלסטיני עליהן הוקמו המבנים, בירכו על ההחלטה. "זהו פסק דין מתבקש, וטוב שבית המשפט לא נכנע ללחצים פוליטיים שנועדו לגרור את ביהמש לתת יד להפרת חוק בוטה. בארגון מבקשים להדגיש את הקביעה המפורשת של בית המשפט שהארכה שניתנה על ידו לא נועדה להמשך הכשרת המבנים, וכי פסק הדין המקורי הבהיר ש'עד כאן'. אנו סבורים שבעקבות ההחלטה הזאת הגיע הזמן להשיב לקאסם את אדמותיו", לשון ההודעה.

מתנחלים בבית אל, אתמולצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ