דיווח בסוריה: שלושה פעילי מילציה מקומית נהרגו בתקיפה ישראלית בכפר חדר הסמוך לגבול

לפי דיווחים, השלושה, פעילים בארגון "ועדות ההגנה הלאומית" המזוהה עם המשטר הסורי, נהרגו בתקיפה של כלי טיס ישראלי סמוך לגבול. צה"ל: איננו מתייחסים לדיווחים זרים

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

שלושה פעילים במליציה הסורית - "ועדות ההגנה הלאומית", נהרגו היום (רביעי) בתקיפה שיוחסה לישראל בצד הסורי של רמת הגולן כחמישה קילומטרים מהגבול, כך מדווח הארגון הסורי לזכויות אדם היושב בלונדון. מצה"ל נמסר כי הם אינם מתייחסים לדיווחים זרים. 

לפי הדיווחים, כלי טיס ישראלי, ייתכן מל"ט, תקף בשעות הצהריים כלי רכב במחוז קוניטרה, בכניסה לכפר הדרוזי חדר. בדיווחים ראשוניים של ערוץ הטלוויזיה הלבנוני "אל-מיאדין" המקורב לחיזבאללה, בתקיפה נהרגו שלושה פעילים בלבד של "ועדות ההגנה הלאומית". סוכנות הידיעות ד-פ-א מסרה מאוחר יותר כי בתקיפה נהרגו גם שני פעילי חיזבאללה. 

"ועדות ההגנה הלאומית" בסוריה הן מליציות המזוהות עם המשטר הסורי ופועלות במדינה בתמיכת המשטר נגד מליציות של האופוזיציה. לטענת גורמים סורים, "ועדות ההגנה הלאומית" הן קבוצות משמר אזרחי, ולא מדובר באנשי צבא. לפי הדיווחים ברשתות החברתיות, ההרוגים, חברי "ועדות ההגנה הלאומית", הם נאדר ג'מיל א-טוויל, וסים עאדל בדריה ומוהנד סעיד ברכה.

שעות מאוחר יותר, דווח על ששה פצועים בתקיפה של חיל האוויר הישראלי בעיירה קוסאייה הסמוכה לגבול סוריה וצופה על העיירה הסורית זבדאני, כך מסרו גורמים בארגון הפלסטיני "החזית העממית-המפקדה הכללית". יו"ר שלוחת הארגון בלבנון, אבו עיימד ראמז, אמר לכלי תקשורת לבנוניים שמטוס ישראלי ללא טייס תקף בסיס הנמצא סמוך לגבול. על פי חלק מהדיווחים בתקיפה האווירית הופצץ מחסן נשק של הארגון הפלסטיני ונפגעו גם שני כלי רכב.

בחודש שעבר ישראל הזהירה את ארגוני המורדים הסוניים הפועלים נגד משטר אסד בסוריה שלא להפציץ ולא לנסות לכבוש את הכפר הדרוזי חדר. ארגוני המורדים כבשו בחודש שעבר שני מוצבים של צבא סוריה במרחק של כקילומטר וחצי מן הכפר חדר, שמרבית תושביו הם תומכי משטר אסד. לאחרונה דווח כי התושבים מתמודדים מול המליציות של שלוחת אל-קאעדה, ג'בהת א-נוסרה. הדרוזים בישראל מחו על הסיוע שצה"ל העניק לפצועים מסוריה, ולפני חודש תקפו שני אמבולנסים צבאיים שהעבירו פצועים משם. 

בפעולות האחרונות בהן ישראל התערבה בנעשה בסוריה וכן לקחה עליהן אחריות, נראה כי דבר זה נעשה כאשר נחצו קווים אדומים מבחינתה של מערכת הביטחון הישראלית. בחודש אפריל האחרון תקף כלי טיס ישראלי מהאוויר חוליה שעמדה להניח מטען בגבול רמת הגולן, סמוך לעיירה מג'דל שמס, והרג לפחות שלושה מחבלים. תושבים במג'דל שמס דיווחו כי שניים מהמעורבים בהנחת המטען התגוררו בעבר ביישוב, ועברו להתגורר בכפר הדרוזי חדר שבסוריה. יממה לפני כן דווח על תקיפה אווירית שיוחסה לישראל בשטח סוריה, ובה נפגעו כנראה אמצעי לחימה שיועדו לחיזבאללה.

בינואר השנה נהרגו לפחות שישה בני אדם בתקיפה שיוחסה לישראל בצד הסורי של הגבול ברמת הגולן. בתקיפה נהרג בנו של בכיר חיזבאללה עימאד מורנייה, ג'יהאד מורנייה, והגנרל האיראני עלי אללה-דדי, ששימש כיועץ לצבא הסורי מטעם משמרות המהפכה. ישראל, כמו במקרים של תקיפות אחרות שיוחסו לה בסוריה ובלבנון בשנים האחרונות, נמנעה מנטילת אחריות רשמית להתנקשות בגולן, שנעשתה באמצעות מסוקי קרב. 

לפני כחודש דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי חיל האוויר הפציץ מל"ט ישראלי שהתרסק בבקעת הלבנון, סמוך לעיירה סרבין. כוחות גדולים של צבא לבנון הגיעו לאזור, בעקבות הדיווח על הפיצוץ העז שנשמע שם. לא דווח על נפגעים. בצה"ל סירבו להתייחס לדיווחים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ