הושלמה הריסת בתי דריינוף בבית אל, המפגינים התפזרו

אחרי ששופטי בג"ץ הכריעו סופית כי יש להרוס את שני המבנים, החלו עבודות ההריסה. לאורך היום התעמתו כ-200 מפגינים עם כוחות הביטחון ויידו עליהם אבנים והציתו צמיגים ועצים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסת הבתים בבית אל, היוםצילום: אמיל סלמן

הריסת שני בתי המריבה בהתנחלות בית אל שבגדה המערבית הושלמה הערב (רביעי). המפגינים שהתעמתו ביממה האחרונה עם כוחות הביטחון התפזרו מהמקום. 

הבוקר, לאחר ששופטי בג"ץ דחו על הסף את עתירת הקבלן מאיר דריינוף שביקש לעצור את הריסת המבנים, החלו דחפורים בהריסת שני הבתים, המכונים "בתי דריינוף". השופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, דחו את העתירה על הסף ומבלי לקיים דיון. השופטים לא נימקו בהרחבה מדוע הוצאת היתרי הבנייה בדיעבד לא מצדיקים את ביטול ההריסה, וכתבו כי " עתירה הנוכחית אינה מחדשת דבר שיש לו משמעות משפטית" כלשונה של השופטת חיות. נאור הוסיפה וכתבה כי "יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על ידי חברה קבלנית באופן בלתי חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט בעניין קאסם כי עד כאן ולא יותר".

פסק הדין נתן את האות למבצע הצבאי. הכבישים סביב בית אל נחסמו לתנועה וחגורה עבה של שוטרי מג"ב ויס"מ הקיפה את הבתים. כמאה נערים הסתערו על השוטרים, וחלקם יידו אבנים. השוטרים הדפו אותם בחזרה והתיזו לעברם מים. כמה צעירים נעצרו, חלקם הוכו על ידי שוטרי מג"ב בעודם מוחזקים על הקרקע. במקרה אחד נגח שוטר מג"ב עם קסדתו באחד העצורים.

אחרי שעה קלה תמו העימותים במקום. עוצמתה של המשטרה, יחד עם החום הכבד, הוציאו את הרוח ממפרשי המפגינים, ולא נותר להם אלא לצפות בארבעת כלי הענק שהרסו את הבניינים. במשך שבע שעות עמלו המחפרים על הריסת המבנים ולאט לאט התפזרו המפגינים. השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, יצא נגד האלימות כלפי אנשי מערכת הביטחון בבית אל ואמר כי "מי שזורק אבנים על שוטרים וחיילים צריך לעמוד לדין".

העימותים בין כוחות הביטחון למוחים, היום בבית אלצילום: אמיל סלמן

יש לציין כי הקבלן לא יכול להקים את המבנים מחדש, למרות שהתוכנית אושרה. ביום ראשון נתן בית המשפט העליון צו ארעי בעתירה של הפלסטיני בעל הקרקע וארגון "יש דין", שביקשו לבטל את היתרי הבנייה. לטענתם, אין הצדקה לתפיסה הצבאית של הקרקע ועל המדינה להשיבה לבעליה. בהוראת השופטת ענת ברון, הבנייה במקום מוקפאת, לפחות עד החמישה באוגוסט.

במקביל, במקום בו היתה ההתנחלות שא-נור עדיין נמצאים 200 פעילים שעלו למקום בלילה שבין שלישי לרביעי. היום הם דרשו מהמדינה שתקים ועדה שתבחן את החזרה ליישובי צפון השומרון, תמורת עזיבתם את המקום. 

בעקבות לחצים של הבית היהודי ושרים בליכוד, הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על אישור בנייה מיידי ל-300 יחידות דיור חדשות בבית אל. מדובר ביחידות דיור שבנייתן כבר אושרה לפני שלוש שנים אחרי פינוי בתי האולפנה בבית אל, אך מעולם לא יצאה לפועל. ביום רביעי האחרון אישרה מועצת התכנון העליונה במינהל האזרחי את עבודות הפיתוח במקום, בניסיון לרכך את ההתנגדות. בנוסף אישר נתניהו לקדם תכנון של 500 יחידות דיור חדשות בשכונות יהודיות במזרח ירושלים‎.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי בסיום התייעצות שקיים נתניהו הוחלט לקדם בנייה ותכנון של יחידות דיור בירושלים. נתניהו אישר שיווק מיידי של 91 יחידות דיור בפסגת זאב, תכנון 24 יחידות דיור בפסגת זאב, 300 יחידות דיור ברמות, 70 יחידות דיור בגילה, ו-19 יחידות דיור בהר-חומה. זמן קצר לפני כן השר אורי אריאל הציב אולטימטום לנתניהו ואמר כי הוא "מצפה תוך שעה" להצהרה כי יקדם את בניית יחידות הדיור. גם שר החינוך נפתלי בנט והמועצה של בית אל קראו פומבית לנתניהו לקדם את בניית היחידות כתגובה להריסת המבנים.  

באדיבות ערוץ 7

גורמים המקורבים להליכי התכנון בירושלים מסרו כי הודעתו של ראש הממשלה בנוגע לבנייה בעיר היא מיחזור של יחידות דיור שנמצאות כבר בשלבי תכנון. לדבריהם מאחורי הודעת ראש הממשלה על בנייה מעבר לקו הירוק מסתתרות שתי תוכניות שבשתיהן יחד יש 300 יחידות דיור שכבר אושרו בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים, בשכונת רמות שבצפון העיר. ההליכים לגביהן הוקפאו לפני הבחירות לבקשת נתניהו עצמו. 90 יחידות דיור נוספות ממוקמות בשכונת פסגת זאב, ושם מדובר בשיווק חוזר של קרקעות שכבר הוצעו בעבר במכרז. 

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) נועד עם נציגים מהפרלמנט האירופי וציין בפניהם כי "המשך הבנייה בהתנחלויות יהרוס את המאמצים הבינלאומיים לחידוש התהליך המדיני". לדבריו, ההנהגה הפלסטינית קיבלה בחיוב את הרעיונות לחידוש התהליך המדיני על פי עקרונות שמובילים להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' ובירתה ירושלים.

הכרעת בג"ץ הבוקר גררה תגובות חריפות מצד חברי כנסת מהקואליציה. שרת המשפטים איילת שקד הבהירה כי הפסיקה תכובד, אך אמרה כי "הבתים בבית אל ייהרסו וייבנו מיד מחדש". שר התיירות יריב לוין תקף את בג"ץ ואמר כי פסיקתו היא "חרפה וכתם מוסרי נוסף על מערכת המשפט. שוב הוכח ששופטי בג"ץ פוסקים מתוך אג׳נדה פוליטית ומתוך שנאה למפעל ההתיישבות. אין ספק שלו היה מדובר בבנייה ערבית במזרח ירושלים או בבנייה בדואית בנגב לא היו שופטי בג"ץ פוסקים כפי שפסקו", אמר לוין. ואולם ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר את הדברים הבוטים ביותר. בראיון לערוץ 7 אמר יוגב כי החלטת בג"ץ היא "שרלטנות וחוסר צדק. על בג"ץ צריך לעלות עם כף של טרקטור די-9". הואו הוסיף כי "נדאג לרסן את השלטון המשפטי, את הזנב שמכשכש בכלב, ונדאג באופן ערכי וצודק שבישראל ישלטו הכנסת והממשלה, והרשות השופטת תדע את מקומה". 

דבריו של יוגב הביאו לשורת גינויים במערכת הפוליטית. ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב כי "ישראל היא דמוקרטיה שומרת חוק שמכבדת את החלטת בית המשפט. כך היה וכך יהיה". שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כתב הערב בחשבונות הטוויטר והפייסבוק שלו כי "אפשר לבקר החלטות בג"ץ ולחלוק עליהן, אך המתקפה משולחת הרסן עליו מסכנת את הדמוקרטיה, פוגעת בשלטון החוק ועלולה להוביל אותנו לתהום". כמו כן, הערב, כאשר נאם ח"כ יוגב במליאת הכנסת, ח"כים מהמחנה הציוני ויש עתיד קמו ועזבו את המקום במחאה על דבריו נגד בג"ץ. 

קודם לכן תנועת אומ"ץ ביקשה מהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, להסיר את חסינותו של יוגב ולהעמידו לדין בגין הסתה. לדברי התנועה, הנאבקת בשחיתות השלטונית, "לא ניתן לעבור לסדר היום" על התבטאויותיו.  

גם וינשטיין עצמו פרסם הודעה בה התייחס לנושא ואמר: "יידע כל אזרח. כל תושב. כל אדם. מדינת ישראל היא מדינת חוק. החובה לכבד את החוק ואת פסיקת בית המשפט מוטלת על כולם ללא יוצאי דופן. גם על נבחרי ציבור". היועץ המשפטי לממשלה הוסיף בהודעתו כי "אין מקום לערער על עצם הלגיטימיות של בית המשפט ושופטיו. ביקורת - כן. חתירה כנגד עקרונות היסוד של חברה דמוקרטית – לא". 

בהכנת הידיעה השתתפו: ברק רביד, יהונתן ליס ויאיר אטינגר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ